FB TW PIN NWS
BioRank 8612

Hikmet Feridun Es

Doğum tarihi : ??.??.1909 Ölüm tarihi : 06.Haziran.1992
Hikmet Feridun Es kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Hikmet Feridun Es doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Hikmet Feridun Es Biyografisi

Hikmet Feridun Es: Edebiyatı magazinle ilk o buluşturdu.

Hikmet Feridun Es, 1909 yılında İstanbul’da doğmuştur. Annesi İhsan Hanım, babası Yemen’de 21 yaşında ölen süvari subayı Şükrü Feridun Bey’dir. İstanbul’da İtalyan Lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nde öğrenim görürken, okulunu yarım bırakıp, 1926 yılında Akşam gazetesinde çalışmaya başladı.

Hikmet Feridun Es, Vakit ve Akşam gazetelerinde çalıştı. 1944 - 1946 yılları arasında Akşam gazetesinde çalışırken edebiyatçıların, tanınmış isimlerin yaşamlarını, onların arkadaşlarıyla, akrabalarıyla konuşup gazetede tefrika etti.

O yıllarda daha sonra ilk kadın savaş muhabiri olacak olan Semiha Es ile evlendi.

Yedi Gün, Yıldız ve Hayat dergilerinde çalıştı. Yedi Gün dergisinin ABD muhabirliği görevini üstlenen Hikmet Feridun Es, Hürriyet gazetesinde de çalışarak gezi röportajları yaptı. Hollywood’da film yıldızları ile yaptığı röportajlar Yıldız dergisinde yayımlanınca üne kavuştu.

1950- 1953 yılları arasında Kore'de görevli Türk tugayında eşi Semiha Es ile beraber savaş muhabirliği yaptı.

Kore ve Japonya ile Asya ve Güney Amerika’da birçok ülkeyi dolaştı, gezi ve röportaj yazıları ile tanındı. Vietnam Savaşı ve Kongo iç savaşında foto muhabirliği yaptı. Bu konu üzerine yazdıklarının çoğu bir süre yazı işleri müdürlüğünü yaptığı Hayat dergisiyle Hürriyet gazetesinde yayımlandı.

Akbaba ve Çarşaf dergilerinde mizah yazıları yazdı. Kore, Kongo ve Vietnam’da savaş muhabirliği yaptı. Edebiyatçılarla yaptığı röportajlarını ve gezi notlarını kitaplaştırdı.

Hikmet Feridun Es 1983 Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü’nü almıştır.

Hikmet Feridun Es, 6 Haziran 1992 tarihinde İstanbul’da 83 yaşında ölmüştür. İstanbul’da Zincirlikuyu Mezarlığı’nda gömülüdür.

Kitapları :
Kaybolan İstanbul'dan Hatıralar
1946 - Tanımadığımız meşhurlar

Yaptığı Röportajlar :
1932 - Bugün Ne Diyorlar ki

Gezi:
1953 - Aşk Tamtamları


Kaynak:Biyografi.info

Hikmet Feridun Es için yapılan aramalar

Hikmet Feridun Es, Hikmet Feridun Es biyografi, Hikmet Feridun Es hayatı, Hikmet Feridun Es özgeçmişi, Hikmet Feridun Es hakkında, Hikmet Feridun Es doğum yeri, Hikmet Feridun Es fotoğraf, Hikmet Feridun Es video, Hikmet Feridun Es resim, Hikmet Feridun Es kimdir?, Hikmet Feridun Es kaç yaşında?, Hikmet Feridun Es nereli, Hikmet Feridun Es memleketi