FB TW PIN NWS
BioRank 9336

Henri Duparc

Doğum tarihi : 21.Ocak.1848 Ölüm tarihi : 12.Şubat.1933
Henri Duparc kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Besteci
Henri Duparc doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Mont-de-Marsan

Henri Duparc Biyografisi

Fransız Besteci.
Henri Duparc, 21 Ocak 1848 de Paris'de doğdu. César Franck'ın beste öğrencilerinden biri olan Henri Duparc, sinirlerinin zayıflığı nedeniyle kendini aşırı eleştirdiğinden, bestelerinin çoğunu yırttı. 1885'te sinirleri dahada bozulduğundan, müziği bırakarak hayatının büyük bir kısmını geçireceği İsviçre'ye çekildi.

Léonore adlı senfonik şiirin ve orkestra için Aux Etoiles (Yıldızlarda) adlı bir noktürnün yanı sıra, her biri bir başyapıt olan 13 ezgi bırakan Henri Duparc, bu ezgilerde Baudelaire (İç Yaşam, Geriye Çağrı), Théophile Gauthier (Lamento), Sully Prudhomme (İç Çekiş) ve Lahor'un (Kendinden Geçiş, Hüzünlü Şarkı) şiirlerinden esinlendi.

Bazı müzikbilimciler tarafından, terimin romantik anlamıyla, Fransız "ezgi"sinin kurucusu sayıldı.

Yok ettiği yapıtları arasında Uçuşan Yapraklar adlı bir piyano ve viyolensel sonatı, Kaçış adlı bir düo ve Benedicat Vobis Dominus (Tanrı Sizi Kutsasın) adlı bir motet bulunduğu bilinmektedir.

12 Şubat 1933 de Fransada Mont-de-Marsan'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Henri Duparc için yapılan aramalar

Henri Duparc, Henri Duparc biyografi, Henri Duparc hayatı, Henri Duparc özgeçmişi, Henri Duparc hakkında, Henri Duparc doğum yeri, Henri Duparc fotoğraf, Henri Duparc video, Henri Duparc resim, Henri Duparc kimdir?, Henri Duparc kaç yaşında?, Henri Duparc nereli, Henri Duparc memleketi