FB TW PIN NWS
BioRank 5407

Heath Ledger

Doğum tarihi : 04.Nisan.1979 Ölüm tarihi : 22.Ocak.2008
Heath Ledger kaç yaşında öldü : 29
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Heath Ledger doğum yeri : Perth, Avustralya
Ölüm yeri : Manhattan, New York, ABD

Heath Ledger Biyografisi

22 Ocak 2008'de, çeşitli reçeteli ilaçları bir arada alması nedeniyle zehirlendi ve evinde ölü bulundu.

Heath Ledger, 4 Nisan 1979 tarihinde Perth, Avustralya’da doğmuştur. Tam adı Heathcliff Andrew Ledger’dır. Annesi Fransızca öğretmeni Sally Ledger Bell, babası maden mühendisi Kim Ledger’dir. Kate Ledger adında ablası vardır. 10 yaşındayken Batı Avustralya’nın küçükler satranç turnuvasını kazandı.

Heath Ledger, oyunculuk hayatına 1990 yılında Avustralya'da televizyon ve sinema işlerinde rol alarak başladı ve 1998 yılında ABD'ye gitti. ABD’deki ilk filmi romantik-komedi türündeki Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (10 Things I Hate About You) oldu. 2000 yılında, Roland Emmerich'in yönettiği Vatansever (The Patriot) filminde Mel Gibson'ın oynadığı Benjamin Martin'in oğlu Gabriel'i canlandırdı.

2001 yılında Kesişen Yollar (Monster's Ball)'da oynadı. 2001 yılında Şövalye (A Knight's Tale) ve 2003 yılında Ned Kelly filmlerinde oynadı. Özellikle aynı adlı Avustralyalı suçlunun hayatının anlatıldığı Ned Kelly, Ledger'ın kariyerinde bir dönüm noktası oldu. Genellikle gençlik filmlerinde rol alan aktör, bu filmden sonra daha farklı türdeki yapımlarda yer aldı. Ang Lee'nin 2005 tarihli Brokeback Dağı filmindeki başrolde Jake Gyllenhaal ile beraber eşcinsel kovboy Ennis Del Mar rolü ile En İyi Erkek Oyuncu dalında Avustralya Film Enstitüsü ve New York Film Eleştirmenleri Birliği Ödülleri'inde ödülü kazandı, BAFTA ve Akademi Ödülleri'inde aday oldu.

2005 yılında Brokeback Dağı filminin setinde tanıştığı Michelle Williams ile nişanlandı, 26 Ekim 2005 tarihinde Matilda Ledger adında bir kızı dünyaya geldi.

2006 yılında Todd Haynes'in yönettiği, Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Bob Dylan'ın yaşamının altı farklı karakter üzerinden anlatıldığı Beni Orada Arama filminde Robbie Clark rolünü oynadı. Filmin bütün başrol oyuncuları ve yönetmeni, 2007 Independent Spirit Robert Altman Ödülü'ne layık görüldü.

2006 yılının Haziran ayında Kara Şövalye filminde Joker rolünü canlandırması için yapımcılar ile anlaştı. Kara Şövalye'nin çekimleri 2006 senesinin Kasım ayında başladı. Ledger canlandırdığı karakterden dolayı rolünü yüzüne yapılan özel makyaj ile oynadı. Kara Şövalye filminin çekimleri 2007'nin Kasım ayında sona erdi. Yönetmenliğini ve senaristliğini Christopher Nolan’ın yaptığı Kara Şövalye filminde Christian Bale, Michael Caine, Gary Oldman, Eric Roberts, Aaron Eckhart, Morgan Freeman, Maggie Gyllenhaal rol alırken Heath Ledger Joker rolünde oynadı.

Heath Ledger, Kara Şövalye filminin çekimleri tamamlandıktan sonra, 22 Ocak 2008'de, çeşitli reçeteli ilaçları bir arada alması nedeniyle zehirlendi ve evinde ölü bulundu.

Heath Ledger, 22 Ocak 2008 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de 29 yaşında ölmüştür.

Heath Ledger’in Tony rolünü oynadığı son filmi olan yönetmenliğini Terry Gilliam’ın yaptığı “Dr. Parnassus” filminin çekimleri sırasında ölünce Heath Ledger’in Tony rolünü Ledger'ın ardından Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell canlandırdı. Ledger'ın ardından Johnny Depp, Jude Law ve Colin Farrell bu film için aldıkları ücreti Ledger'ın kızı Mathilda'ya bıraktı.

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2017 - I Am Heath Ledger (Arşiv görüntüleri) (Sinema Filmi)
2009 - Dr. Parnassus (Tony) (Sinema Filmi)
2008 - The 80th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 - Kara Şövalye (The Joker) (Sinema Filmi)
2007 - Beni Orada Arama (Robbie Clark) (Sinema Filmi)
2006 - Candy (Dan) (Sinema Filmi)
2005 - Çılgın Kardeşler (Jakob Grimm) (Sinema Filmi)
2005 - Dogtown Lordları (Skip ) (Sinema Filmi)
2005 - Casanova (Casanova) (Sinema Filmi)
2005 - Brokeback Dağı (Ennis Del Mar) (Sinema Filmi)
2004 - The 76th Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2003 - Ned Kelly (Ned Kelly) (Sinema Filmi)
2003 - Günahların Bekçisi (Alex Bernier) (Sinema Filmi)
2002 - Dört Cesur Arkadaş (Harry Feversham) (Sinema Filmi)
2001 - Şövalye (Sör William Thatcher) (Sinema Filmi)
2001 - Kesişen Yollar (Sonny Grotowski) (Sinema Filmi)
2000 - Vatansever (Gabriel Martin) (Sinema Filmi)
1999 - Two Hands (Jimmy) (Sinema Filmi)
1999 - Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (Patrick Verona) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Heath Ledger filmleri

Tüm Heath Ledger filmleri

Heath Ledger için yapılan aramalar

Heath Ledger, Heath Ledger biyografi, Heath Ledger hayatı, Heath Ledger özgeçmişi, Heath Ledger hakkında, Heath Ledger doğum yeri, Heath Ledger fotoğraf, Heath Ledger video, Heath Ledger resim, Heath Ledger kimdir?, Heath Ledger kaç yaşında?, Heath Ledger nereli, Heath Ledger memleketi