FB TW PIN NWS
BioRank 2273

Hayyam Garipoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1954
Hayyam Garipoğlu kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Hayyam Garipoğlu doğum yeri : Ceyhan, Adana

Hayyam Garipoğlu Biyografisi

İş adamı Hayyam Garipoğlu, Garipoğlu Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Hayyam Garipoğlu, 1954 yılında Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Ailesi Cezayir göçmeni Yahudi kökenlidir. Annesi Sakine Garipoğlu, babası Kasım Garipoğlu’dur. Handan, Nizam ve Mehmet Nida Garipoğlu adında kardeşleri vardır.

Hayyam Garipoğlu’nun iş hayatı, babası Kasım Garipoğlu’nun Adana'nın Ceyhan ilçesinde eski bir çırçır fabrikasını satın alması ile başlamıştır. 1978 yılında Hayyam ve kardeşi Nida, Almanya'ya giderek burada babalarının kendilerine gönderdiği tekstil ürünlerini pazarlamışlardır. Hayyam ayrıca Almanya'da kimya bölümünde okumuştur. Ancak iş hayatına atılması nedeniyle okulu yarıda bırakmıştır.

Hayyam Garipoğlu, daha sonra İngiltere’de Liverpool pamuk borsasında bir süre iş yapmıştır. Ailenin bu yıllarda Amasya ilinde iplik ve dokuma fabrikası, Lüleburgaz'da tekstil ve hidrojen peroksit fabrikası ile polivinil fabrikası olmak üzere 28 adet fabrikaları bulunmaktaydı

Garipoğlu Şirketler Topluluğu Yönetim Kurulu Başkanı olan Hayyam Garipoğlu, özellikle Türkbank adıyla bilinen Türk Ticaret Bankası satışında ihaleye fesat karıştırdığına dair iddialar, Malki cinayeti davasında üzerinde şüpheler bulunması ve gözaltına alınması, Sümerbank'ı satın almak amacıyla ihaleye katılması ve 103.5 milyon dolara satın almasının yanı sıra ardından bankadan dolayı zimmet suçu nedeniyle ceza alması ile son olarak Münevver Karabulut cinayetinde sanık olan yeğeni Cem Garipoğlu'nu sakladığı iddiaları nedeniyle "suçluyu kayırmak" suçundan yargılanması ve yargılama sonunda üç yıllık hapis cezası alması ile tanınmaktadır.

Adana'da İpeks Tekstil isimli şirketin sahibi olan Hayyam Garipoğlu, 1976 yılında Halil Bezmen'e ait olan Rabak Elektrolitik Bakır ve Mamulleri A.Ş.'ni 35 milyon dolar karşılığında satın almıştır. Bu yıllarda satışa çıkarılan Sümerbank'ı 103.5 milyon dolara satın alan Hayyam Garipoğlu, POAŞ'ın özelleştirmesi ihalesinde 1.6 milyar dolar vererek, ihaledeki en yüksek teklifi yapmıştır.

Daha sonra Toros Biracılık şirketini kuran Hayyam Garipoğlu, Alman bira üretim teknolojisi ile Marmara Bira isimli biraları üretmiş, ancak şirket pazarda tutunamadığından dolayı 1998 yılında şirketi Efes Pilsen’in sahibi olan Anadolu Grubu’na satmıştır.

Nesim Malki cinayetinin işlenmesi nedeniyle üzerinde şüphe bulunduğundan dolayı göz altına alındı. Romanya'da Petromidia isimli rafineriyi 450 milyon dolar karşılığında satın alan Hayyam Garipoğlu, buna müteakip olarak Ceyhan Holding isimli şirketini kurmuştur. 2003 yılında Ahmet Özal ile birlikte Kanal 6 isimli televizyon kanalını satın almak için anlaşmış ancak maddi sorunlar nedeniyle bu satın almadan çekilmiştir.

Daha sonra ise "Smart Holiday TV" isimli tatil paketi pazarlayan televizyon kanalını kurmuştur. Hayyam Garipoğlu yaşamını anlattığı biyografi kitabı Sus Konuşma!'yı 2006 yılında yayımlamıştır. Kitap Türkçe ve İngilizce olarak e-kitap formatında ücretsiz şekilde internet üzerinde dağıtılmaktadır.

Hayyam Garipoğlu, Ayfer Garipoğlu ile evlidir. Kasım Garipoğlu, Fatih Garipoğlu adlarında iki oğlu vardır.

Kitapları :
2006 - Sus Konuşma!


Kaynak:Biyografi.info

Hayyam Garipoğlu için yapılan aramalar

Hayyam Garipoğlu, Hayyam Garipoğlu biyografi, Hayyam Garipoğlu hayatı, Hayyam Garipoğlu özgeçmişi, Hayyam Garipoğlu hakkında, Hayyam Garipoğlu doğum yeri, Hayyam Garipoğlu fotoğraf, Hayyam Garipoğlu video, Hayyam Garipoğlu resim, Hayyam Garipoğlu kimdir?, Hayyam Garipoğlu kaç yaşında?, Hayyam Garipoğlu nereli, Hayyam Garipoğlu memleketi