FB TW PIN NWS
BioRank 8304

Hasan Rıza Soyak

Doğum tarihi : ??.??.1888 Ölüm tarihi : 26.Ekim.1970
Hasan Rıza Soyak kaç yaşında öldü : 82
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Hasan Rıza Soyak doğum yeri : Üsküp
Ölüm yeri : İstanbul

Hasan Rıza Soyak Biyografisi

Yönetici ve siyaset adamı.
Hasan Rıza Soyak, 1888 yılında Üsküp'te doğdu. Rüştiye'yi bitirdikten sonra İstanbul'da, Vilayet kaleminde devlet hizmetine girdi; kısa bir süre sonra buradan İstanbul Merkez Komutanlığına bağlı Sıkıyönetim Komutanlığı hatipliğine geçti (1914). Aynı yıl 1. Kolordu Kurmaylığı bürosunda görevlendirildi. I. Dünya Savaşı'nın ilk yılını burada geçirdi ve 1916'da 2. Kolordu Kurmaylığında aynı nitelikte bir göreve nakledildi (1918). Savaşın son iki yılında Harbiye Nezaretinde idi. Hasan Rıza, Ankara'da önce TBMM'ye hatip olarak girdi (1922). Bu görev, kendisini sürekli olarak Mustafa Kemal Paşa'nın yakınında tutuyordu. Mustafa Kemal, Cumhurbaşkanı seçildikten sonra, kendisini mutemet olarak Çankaya Köşkü'ne aldı (1924). 1927'de özel kalem müdürü, 1932'de genel sekreter vekili, 1934'te de genel sekreter oldu. Bu görevi Mustafa Kemal ATATÜRK'ün ölümüne kadar sürdürdü. Genel sekreterliği sırasında bir dönem de Burdur milletvekilliği yaptı.

Hasan Rıza'nın görevleri değişirken aynı kalan bir şey vardı; Mustafa Kemal'in kendisine karşı beslediği güven ve bu güven sebebiyle Mustafa Kemal'in değişmez vekil harçlığı. Bu görevle, Hasan Rıza başından sonuna Mustafa Kemal'in özel hesaplarını tutan ve harcamalarını yapan kişi olarak kalmıştır.

26 Ekim 1970 tarihinde İstanbul'da 82 yaşında öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Hasan Rıza Soyak kitapları

  • Atatürk'ten Hatıralar Atatürk'ten Hatıralar

    Yarın tarihi : 2014-05-13


    Yayınevi : YAPI KREDİ YAYINLARI


    Siyaset » Mustafa Kemal Atatürk

Tüm Hasan Rıza Soyak kitapları

Hasan Rıza Soyak için yapılan aramalar

Hasan Rıza Soyak, Hasan Rıza Soyak biyografi, Hasan Rıza Soyak hayatı, Hasan Rıza Soyak özgeçmişi, Hasan Rıza Soyak hakkında, Hasan Rıza Soyak doğum yeri, Hasan Rıza Soyak fotoğraf, Hasan Rıza Soyak video, Hasan Rıza Soyak resim, Hasan Rıza Soyak kimdir?, Hasan Rıza Soyak kaç yaşında?, Hasan Rıza Soyak nereli, Hasan Rıza Soyak memleketi