FB TW PIN NWS
BioRank 5386

Hasan Kalender

Doğum tarihi : 09.Temmuz.1984
Hasan Kalender kaç yaşında : 40
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Yönetmen
Hasan Kalender doğum yeri : Çayeli, Rize

Hasan Kalender Biyografisi

Hasan Kalender, 9 Temmuz 1984 tarihinde Rize, Çayeli’nde doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini İstanbul Arnavutköy, Maltepe ve Artvin, Hopa’da tamamladı. Lise yıllarında kurduğu Karadeniz Tiyatro Topluluğunda 3 yıl yönetmenlik ve oyunculuk yaptı.
Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sinema TV – Yönetmenlik bölümünü kazanınca İzmir’e gitti. Üniversite öğrencisi iken reklam filmlerinde ve TV dizilerinde yönetmen yardımcılığı yaptı.

Sinepark kısa film yarışmasında kazandığı bursla New York Digital Film Academy’de film yapımcılığı eğitimi gördü. New York Digital Film Academy’nin ardından yurda döndüğünde reklam yönetmeni Koray Demir’in yönetmen yardımcılığını yaptıktan sonra reklam filmleri çekmeye başladı. 2007 yılı itibariyle sinema atölyelerinde filmmaking dersleri vermeye başladı.

2004 yılında “Tarihten Kalanlar” adında, 12 Eylül Askeri darbesini gerçek tanıkların dilinden anlatan 44 dakikalık belgeselle ilk filmini çekti. Bu belgesel film “Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB)” arşivine de girdi. Ve birçok festivalde gösterimi yapıldı.

2005 yılında D.E.Ü. Tıp Fakültesi Tiyatro Topluluğu oyuncularıyla 15 dakikalık “Son Bir Nefes İçin” adlı ikinci filmini çekti.

Hasan Kalender, 2009 yılında senaryosunu yazıp yönetmenliğini yaptığı “Son Karar” adı sinema filminde oyuncular; Serhat Teoman, Yeliz Erülgen, Coşkun Gogen, Haldun Boysan, Hilmi Özçelik oldular.

Son Bir Nefes İçin adlı kısa filmi ve Kültür Bakanlığı desteğiyle çektiği Son Karar adlı kısa filmi ile festivallerden toplam 14 ödül aldı.

2011 yılında Güzel Günler Göreceğiz adlı sinema filmini kurguladı ve filmin süpervizörlüğünü yaptı. Film, 48. Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Kurgu ödülünü aldı.

Aynı zamanda İzmir'de "Groover Yapım" adı altında bir yapım şirketi kurdu. Hasan Kalender, 2008’den buyana ve halen freelance reklam filmleri çekmeye devam ediyor.

Ödülleri :
2011 - 48.Antalya Film Şenliği, En İyi Kurgu (Güzel Günler Göreceğiz)

Filmleri :
2014 - Gurbette Aşk (Tv Dizisi) (Yönetmen)
2014 - Mandıra Filozofu (Kurgu)
2011 - Güzel Günler Göreceğiz (Kurgu)
2009 - Son Karar (Yönetmen, Senaryo)
2005 - Son Bir Nefes İçin (Yönetmen, Senaryo )
2004 - Tarihten Kalanlar (Belgesel) (Yönetmen, Senaryo )


Kaynak:Biyografi.info

Hasan Kalender filmleri

Tüm Hasan Kalender filmleri

Hasan Kalender için yapılan aramalar

Hasan Kalender, Hasan Kalender biyografi, Hasan Kalender hayatı, Hasan Kalender özgeçmişi, Hasan Kalender hakkında, Hasan Kalender doğum yeri, Hasan Kalender fotoğraf, Hasan Kalender video, Hasan Kalender resim, Hasan Kalender kimdir?, Hasan Kalender kaç yaşında?, Hasan Kalender nereli, Hasan Kalender memleketi