FB TW PIN NWS
BioRank 4120

Harun Tekin

Doğum tarihi : 28.Haziran.1977
Harun Tekin kaç yaşında : 47
Kilo & Boy :
Burcu : Yengeç
Meslek : Mühendis
Harun Tekin doğum yeri : Ankara

Harun Tekin Biyografisi

Mor ve Ötesi adlı rock grubunun vokalisti ve gitaristi olan Türk müzisyen. 1990’da kurulan ve Mor ve Ötesi’nin temeli olarak sayılan Decision’dan beri grubun içerisinde olan müzisyen, grubun altı stüdyo albümü ve tek EP sinin tamamında grup kadrosu içinde yer almıştır.
Harun Tekin, 28 Haziran 1977 tarihinde, Ankara’da dünyaya geldi. İstanbul Özel Alman Lisesi’nde, 1988 yılında eğitime başlayan Tekin, bu okulda tanıştığı Kerem Kabadayı ile beraber 1990 yılında, Mor ve Ötesi’nin temelini oluşturan Decision adlı grubu kurdu.

1991 yılında gitar çalmaya başlayan Tekin, 1995 yılında, Kerem Kabadayı, Derin Esmer ve Alper Tekin ile beraber Mor ve Ötesi grubunu kurdu. Mor ve Ötesi’nin kurulması ile beraber, kendisi gibi gitarist/vokalist olan Derin Esmer’in teşvikiyle vokallik de yapmaya başlayan Tekin, grubuyla beraber ilk albümleri olan 1996 yılında Şehir’i 1996 yılında çıkarttı. Alternatif rock tarzında bir albüm olan Şehir’in ardından Alper Tekin gruptan ayrılarak yerini Burak Güven’e bıraktı.

Tekin, Şehir albümünün çıkmasından dört ay sonra, 1996 yılının Ekim ayında Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nü kazandı. Bir yandan müzikle uğraşırken bir yandan da 1999 Marmara Depremi sonrasında Açık Radro’nun Deprem İletişim Merkezi’nde iki yıl boyunca programcı olarak çalışan Tekin, yoğun temposuna rağmen 2001 eylül ayında Boğaziçi’nden başarıyla mezun oldu.

Mor ve Ötesi 7 Ocak 1999 tarihinde Bırak Zaman Aksın adlı ikinci albümünü piyasaya çıkarttı, bu albümü 2001 yılında Gül Kendine, 2003 yılında Yaz adlı EP ve 2004 yılında, grubun popüleritesini büyük oranda arttıran Dünya Yalan Söylüyor takip etti. Yaz albümü ile beraber ünlü metal grubu Pentagram’ın bas gitaristi Tarkan Gözübüyük’ün yapımcılığında çalışmaya başlayan grup, Dünya Yalan Söylüyor albümü ile 250.000’in üzerinde bir satışa ulaşarak Türkiye’nin en çok satan rock albümlerinden birisine imza attı.

2006 yılında Büyük Düşler, 2008 yılında ise Başıbozuk albümlerinin piyasaya çıkmasının ardından, 2008 Eurovision Şarkı Yarışması’na Deli adlı şarkılarıyla katılmalarının ardından grubun ve Tekin’in popüleritesi yurt dışında da yükselmeye devam etti.

Türkçe sözlü alternatif rock müzik türünün en başarılı temsilcilerinden birisi olan Harun Tekin, zihin felsefesi ve futbolla ilgilenmekte, Fender Stratocaster Jeff Beck HSS model gitar kullanmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Harun Tekin filmleri

Tüm Harun Tekin filmleri

Harun Tekin için yapılan aramalar

Harun Tekin, Harun Tekin biyografi, Harun Tekin hayatı, Harun Tekin özgeçmişi, Harun Tekin hakkında, Harun Tekin doğum yeri, Harun Tekin fotoğraf, Harun Tekin video, Harun Tekin resim, Harun Tekin kimdir?, Harun Tekin kaç yaşında?, Harun Tekin nereli, Harun Tekin memleketi