FB TW PIN NWS
BioRank 8361

Harriet Tubman

Doğum tarihi : ??.Mart.1822 Ölüm tarihi : 10.Mart.1913
Harriet Tubman kaç yaşında öldü : 91
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Hemşire, Aktivist
Harriet Tubman doğum yeri : Dorchester County, Maryland, ABD
Ölüm yeri : Auburn, New York, ABD

Harriet Tubman Biyografisi

20 Nisan 2016'da ABD başkanı Barack Obama’nın onayladığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığının $20'lık banknotlara Başkan Andrew Jackson'ınki yerine Harriet Tubman'ın portresinin konacağını açıkladı. Ancak 2020 yılında tedavüle gireceği açıklanan 20 dolar, ABD başkanı Donald Trump onaylamadığı için yapılamadı.

Harriet Tubman, Mart, 1822 tarihinde Dorchester County, Maryland, ABD’de Harriet Green ve Ben Ross adlı kölelerin 9 çocuğundan biri olarak doğmuştur. Asıl adı Araminta "Minty" Ross’dır. Kökenleri Afrika'dan gemilerle getirilen kölelere dayanmaktadır. Annesi Harriet, Mary Pattison Brodess'ın aşçılık yapan kölesi ve babası Ben ise Anthony Thompson'ın marangozlukla uğraşan kölesi idi. Harriet Tubman, beş-altı yaşlarına geldiğinde sahibesi Brodess onu "Miss. Susan" adlı birine, çocuklarına dadılık yapması için kiralamıştır.

Çocukların uyanıp ağladığı zaman kırbaçlandığı ve hatrında kalan bir günde kahvaltı saatinden evvel beş kere kırbaçlandığını anlatmıştır. O gün kazınan yaraları ömür boyu taşıdığını ifade etmiştir. Yaşadığı eziyetlere direnmek için kaçmış ve beş gün boyunca dışarıda saklanmıştır. Büyüdükçe farklı görevler için kiralanan Araminta, tarlada veya ormanda çalışmak, çeşitli yükleri taşımak, öküzlerle ilgilenmek gibi daha ağır işlere verilmiştir. Bu dönemde yediği bir dayakta kafasına dirhemle vurulması ömür boyu çekeceği baş ağrılarına, sanrılara, epilepsi nöbetlerine neden olmuştur.

Okuma yazma bilmeden yetişen Araminta, annesinin anlattığı İncil kıssalarıyla büyüdü ve bu onun ileriki yaşlarda dini inancını şekillendiren temel etkenlerden biri oldu. Yeni Ahit'teki kölelerin itaatkar olması içeriğini eleştirdi ve Eski Ahit'teki kurtuluş kıssalarına önem verdi. Dindar biri olan Harriet Tubman Epilepsi hastalığı sebebiyle gördüğü sanrıları Yaratıcı'nın bir ilhamı ve yol göstericiliği olarak değerlendirdi.

1844 yılında John Tubman adında özgür bir Siyahi Amerikalı ile evlendikten sonra adını Harriet olarak değiştirdi. Mevcut kurallar çerçevesinde özgür bir baba ve köle bir anneden doğan çocuğun da köle olacağını kavrayan Harriet Tubman bu dönemde çocuk sahibi olmaz.

Köle olarak doğan Harriet Tubman, 1861 yılında Amerikan İç Savaşı sırasında Konfederasyon aleyhine çalışıp Birlik lehine casusluk yapmış hemşiredlr. Port Royal'de hemşire olarak orduya hizmet etti ve yerel bitkileri kullanarak özellikle dizanteri'den muzdarip askerlere ilaç sağladı. Güney Caɾolina’da 750 kölenin kurtarılmasına ve Güney güçleɾinin askeɾi üsleɾine hasaɾ veɾilmesini sağlayan Combahee Nehri Baskını'nı yönetti. Dönemin gazeteleri Tubman'ın çabalarını vatanperver, dirayetli, enerjik ve yetenekli olarak manşetlere taşıdı.

17 Eylül 1849 tarihinde Ben ve Henry adlı kardeşleri ile kölelikten kaçarak Pensilvanya, Philadelphia'ya gitti. Burada William Stili ile tanışır. Stili, kölelik karşıtlarının ve eski kölelerin kurduğu, özenle inşa edilmiş gizli ev, tünel ve yollardan oluşan Yer Altı Demiryolu’nun lideridir. Daha sonra Maryland'e tekrar dönerek ailesini de kölelikten kurtarmıştır. Maryland'e döndüğünde kocasının yeniden evlendiğini ve ona katılmak istemediğini gördü.

"Yeraltı Demiryolu" (Underground Railroad) adını verdiği gizli yollar ve güvenli evleri tesis etmiş ve kölelik karşıtı ağı kurarak eylemlerine devam etmiştir. On bir yıla yakın süre boyunca toplamda On üç sefer ile yetmiş köleyi ve aileyi kölelikten kurtarmıştır. Kölelik karşıtı liderlerden John Brown'a da yardım etmiş ve Harpers Ferry'ye yapacağı baskın için adam toplamasını sağlamıştır. Amerikan İç Savaşı sonrasında kadın hakları konusunda eylemlere ağırlık vermiştir. Kadınlara oy hakkı verilmesini savunan ve Süfrajet Hareketi'nin önde gelen isimlerinden olan Harriet Tubman 1913'te öldükten sonra Amerikan toplumu için cesaret ve özgürlüğün sembol isimlerinden biri olmuştur.

1859 yılında New York, Auburn’da bir arsa satın aldı ve Amerikan İç Savaşından sonra oraya yerleşti. Daha sonra, Tubman, Kilise yaşamında yoğun bir şekilde yer aldı, Afrika Metodist Piskoposluk Zion Kilisesi ile yakın işbirliği içinde çalışmaya başladı ve yaşlılar için bir ev inşa etmek için arazi bağışladı.

20 Nisan 2016'da ABD başkanı Barack Obama’nın onayladığı ve Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığının $20'lık banknotlara Başkan Andrew Jackson'ınki yerine Harriet Tubman'ın portresinin konacağını açıkladı. Ancak 2020 yılında tedavüle gireceği açıklanan 20 dolar, ABD başkanı Donald Trump onaylamadığı için yapılamadı.

Evlilikleri :
1.eşi: John Tubman (e. 1844–1851)
2.eşi: Nelson Davis (e.1869; ö. 1888)

Harriet Tubman, 10 Mart 1913 tarihinde Auburn, New York, ABD’de 91 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Harriet Tubman için yapılan aramalar

Harriet Tubman, Harriet Tubman biyografi, Harriet Tubman hayatı, Harriet Tubman özgeçmişi, Harriet Tubman hakkında, Harriet Tubman doğum yeri, Harriet Tubman fotoğraf, Harriet Tubman video, Harriet Tubman resim, Harriet Tubman kimdir?, Harriet Tubman kaç yaşında?, Harriet Tubman nereli, Harriet Tubman memleketi