FB TW PIN NWS
BioRank 9310

Harald Schumacher

Doğum tarihi : 06.Mart.1954
Harald Schumacher kaç yaşında : 70
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Futbolcu
Harald Schumacher doğum yeri : Düren, Batı Almanya

Harald Schumacher Biyografisi

Fenerbahçe, FC Köln, Schalke 04 gibi pek çok büyük Avrulpa klübünün formasını giymiş olan Alman kaleci ve teknik direktör. 76 sefer Almanya Milli Takımı formasını giymiş olan Schumacher, 1 Avrulpa Şampiyonluğu ve 2 Dünya Kupası Finalistliği yaşamıştır.
Harald Anton Schumacher ya da bilinen adıyla Toni Schumacher, 6 Mart 1954 tarihinde, Düren, Batı Almanya’da dünyaya geldi. Futbol kariyerine yerel Düren takımında başladıktan sonra 1972 yılında 1. FC Köln’e transfer oldu ve bu takımda 1972-1987 tarihli arasında 15 yıl geçirdi.

1. FC Köln forması altında 422 lig maçına çıkan Schumacher, bu takımın formasını giydiği yıllarda da ilk defa Almanya Milli Takımı’na kabul edildi. 1979-1986 yılları arasında 76 defa milli formayı giyen başarılı kaleci, 1980 yılında Avrulpa Şampiyonluğu, 1982 ve 1986 yıllarında ise Dünya Kupası Finalistliği başarılarını yakaladı. 1982 Dünya Kupası finalinde Fransız oyuncu Patrick Battiston ile feci bir şekilde çarpışan Schumacher, neredeyse Fransız oyuncunun ölümüne sebep oluyordu. Olayın kasten gerçekleştiği iddalarını yalanlayan kaleci, daha sonra Fransız oyuncudan özür dileyerek bu tatsız olayı kapatmayı başardı.

1987 yılında Köln’den ayrılarak Schalke 04 kadrosuna katılan başarılı kaleci, bu takımda geçirdiği başarılı bir sezonun ardından 1988 senesinde Fenerbahçe kadrosuna katıldı. Fenerhbahçe’nin tarihindeki en başarılı kalecilerden birisi olmasının yanı sıra takımın ilk yabancı kaptanı da olan Schumacher, Fenerbahçe forması altında toplam 89 maçta sahaya çıktı.

Aktif futbol yaşamını sonlandırmasının ardından bir süre antrenörlük yapan Schumacher, Borussia Dortmund, Fortuna Köln ve Bayer 04 Leverkusen takımlarını çalıştırdı. 1987 yılında Anpfiff adlı otobiyografi kitabını da yayınlayan Schumacher, futbol tarihinin en renkli isimlerinden birisi olarak 2003 yılında emekliye ayrıldı.

Kaynak:Biyografi.info

Harald Schumacher için yapılan aramalar

Harald Schumacher, Harald Schumacher biyografi, Harald Schumacher hayatı, Harald Schumacher özgeçmişi, Harald Schumacher hakkında, Harald Schumacher doğum yeri, Harald Schumacher fotoğraf, Harald Schumacher video, Harald Schumacher resim, Harald Schumacher kimdir?, Harald Schumacher kaç yaşında?, Harald Schumacher nereli, Harald Schumacher memleketi