FB TW PIN NWS
BioRank 7129

Hamparsum Limonciyan

Doğum tarihi : ??.??.1768 Ölüm tarihi : 29.Haziran.1839
Hamparsum Limonciyan kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Müzisyen, Besteci
Hamparsum Limonciyan doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Hamparsum Limonciyan Biyografisi

Hamparsum Limonciyan Osmanlı Ermenisi bestekâr ve müzik hocası. Tambur sanatçısı olarak ün kazandı.

Hamparsum Limonciyan, 1768 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul'da o zamanlar Pera adıyla anılan Beyoğlu semtindeki Çukur Sokak'ta, Harput'tan İstanbul'a gelerek yerleşmiş, Ermeni Katolik cemaatine mensup yoksul bir Ermeni Serkis ve Gadarine Limonciyan çiftinin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. İlkokulu bitirdikten sonra, hem ileride bir meslek sahibi olabilmesi hem de harçlığını çıkarabilmesi için bir terzinin yanına çırak olarak verilmiştir.

Müziği çok seven Hamparsum Limonciyan’ın Darphane Amiri Hovhannes Çelebi Düzyan'ın dikkatini çekerek, himayesine girmiş ve Düzyan'ların Kuruçeşme'deki konağında, Klasik Avrupa müziği üzerine müzik eğitimi almıştır.

Hamparsum Limonciyan’ın müziğe olan merakı sadece Klasik Batı Müziği ve Ermeni Kilise Müziği ile sınırlı olmayıp, Klasik Türk müziğine de büyük ilgi duymuş ve Beşiktaş Mevlevihanesi'ne devam ederek Türk müziği bilgisini geliştirdi. Burada Dede Efendi tarafından yeteneği fark edilerek, onun öğrencisi olmuştur.

Dede Efendi'nin aracılığı sayesinde kendisi de bir Mevlevi ve müzisyen olan Sultan III. Selim'in huzuruna kabul edilmiş, sonrasında da saraya kabul edilmiştir.

Galata'daki "Lusavorçagan Mektebi"'nde musiki hocalığı yaptı. Gregoriyen Ermeni kiliselerinde koro ve ilahi dersleri verirken, Beşiktaş Mevlevihanesi'nde Dede Efendi'den Türk Musikisi öğrenimi görmüştür.

Bu arada en mühim hizmetlerinden biri, Abdulbaki Nasır Dede'nin nota yerine kullandığı işaretlerin yetersizliğini görerek yeni bir nota bulmasıdır. Bu buluşuyla Dede Efendi'nin takdirini kazanan Limonciyan Efendi, kendi adıyla (Hamparsum Notası) diye anılan bu notasıyla birçok bestesinin kaybolmasının önüne geçmiş ve böylece musikimize paha biçilmez bir hizmette bulunmuştur. Bu nota (Giuseppe Donizetti) Donizetti Paşa'nın gelip batı musikisi notasını tanıtıncaya kadar kullanılmıştır.

Osmanlı Ermenisi olan Hamparsum Limonciyan bestekâr ve müzik hocasıdır. Ortaçağ Ermeni Kiliselerinde kullanılan Khaz Sistemine dayalı, genel "Hamparsum notası" olarak bilinen bir notasyon geliştirerek Klasik Türk müziğinde kullanılmasını sağlamış; böylece Türk müziği eserlerinin kaydedilerek günümüze ulaşmalarında çok önemli bir rol oynamıştır.

Oğlu neyzen Zenop ve kemanî Bedros Çömlekçiyan’la birlikte seslendirdikleri eserler dönemin ilgiyle takip edilen icraları olmuştur.

Hamparsum Limonciyan’ın Türk musikisi alanında bilinen 27 şarkı, 11 peşrev ve 9 semaisi, Ermenice 20 kadar ilahisi vardır.

Hamparsum Limonciyan, 29 Haziran 1839 yılında 71 yaşında ölmüştür.

Kaynak:Biyografi.info

Hamparsum Limonciyan için yapılan aramalar

Hamparsum Limonciyan, Hamparsum Limonciyan biyografi, Hamparsum Limonciyan hayatı, Hamparsum Limonciyan özgeçmişi, Hamparsum Limonciyan hakkında, Hamparsum Limonciyan doğum yeri, Hamparsum Limonciyan fotoğraf, Hamparsum Limonciyan video, Hamparsum Limonciyan resim, Hamparsum Limonciyan kimdir?, Hamparsum Limonciyan kaç yaşında?, Hamparsum Limonciyan nereli, Hamparsum Limonciyan memleketi