FB TW PIN NWS
BioRank 6139

Haluk Özener

Doğum tarihi : ??.??.1967
Haluk Özener kaç yaşında : 57
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bürokrat
Haluk Özener doğum yeri : İstanbul

Haluk Özener Biyografisi

6 Mayıs 2015 tarihinde Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü görevine, Prof. Dr. Haluk Özener getirildi.

Haluk Özener, 1967 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1981-1984 yılları arasında İstanbul Vefa Lisesinde okudu. 1988 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi, İnşaat Fakültesi, Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1988-1989 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde yabancı dil eğitimi aldı. 1989-1992 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesinde Jeodezi Anabilim Dalı üzerine Yüksek Lisansını tamamladı. 1992-2000 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (KRDAE) Jeodezi Anabilim dalında doktora çalışmalarını tamamladı.

Akademik kariyerine 1989- 2007 yılları arasında araştırma görevlisi ve öğretim görevlisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nde çalışan Haluk Özener, 2003 yılında Doçent ünvanını almış, 2005-2007 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Jeodezi Anabilim Dalı Başkan’lığını sürdürmüştür.

Prof. Dr. Haluk Özener, 2007-2009 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Geomatik Mühendisliği Bölümü’nde devam ettikten sonra, 2009 yılında Boğaziçi Üniversitesi KRDAE’nde Profesör ünvanı ile tekrar görevine devam etmiş, jeodezi anabilim dalı başkanı ve KRDEA müdür yardımcısı olmuştur.

1999 yılında doktora çalışması sırası ve sonrasında 2003 yılında Massachusetts Institute of Technology, Department of Earth, Atmospheric and Planetary Sciences ve Earth Resources Laboratory’de misafir araştırmacı olarak çalışmalarda bulundu. Prof. Dr. Haluk Özener, halen Boğaziçi Üniversitesi Jeodezi Anabilim Dalı Başkanı, Deprem Derneği Başkanı, Uluslararası Jeodezi Birliği- Tektonik ve Deprem Jeodezisi Komisyonu Başkanı, Uluslararası WEGENER Çalışma Grubu Başkanı, Harita ve Kadastro Odası Uluslararası İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak görev yapmaktadır. Türkiye Ulusal Jeodezi Komisyonu Üniversiteler Temsilcisi olup, Türkiye Ulusal Jeodezi Jeofizik Birliği Konseyi ve İçişleri Bakanlığı-AFAD Deprem Danışma Kurulu üyesidir.

Büyük çoğunluğu uluslararası olan 300’ün üzerinde bilimsel yayını bulunan Özener, 25’i uluslararası olmak üzere 60’ın üzerinde projeye yürütücü, danışman veya araştırmacı olarak katkı vermiştir.

Haluk Özener’in başlıca çalışma konuları; Jeodezi, Uzay Jeodezisi, GPS ve yer bilimlerindeki uygulamaları, Jeodinamik, deprem tehlikeleri, mühendislik yapılarının deformasyonu, tünellerin Jeoteknik/Jeodezik yöntemlerle izlenmesi, Coğrafi Bilgi Sistemi ve Uygulamaları, Stokastik Modelleme, Jeodezik Ağların Kurulumu ve proje yönetimi.

Prof. Dr. Haluk Özener, 2010 yılından itibaren Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı ve Jeodezi Anabilim Dalı Başkanı olarak görev yapmaktaydı.

2009 yılından bu yana görevini yürüten Prof. Dr. Mustafa Erdik’in emekli olması nedeni ile 6 Mayıs 2015 tarihi itibarıyla Dr. Haluk Özener, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün 11. Müdürü olarak göreve getirildi.

20’nin üzerinde Uluslararası bilimsel kuruluşa üye olan Prof. Özener, bunların bir kısmında ülke bilim temsilcisi olarak yürütme kurullarında bulunmaktadır. Uluslararası Jeodezi Birliğinden Hizmet ve Ulusal Jeodezi Komisyonundan Bilim Ödülü sahibidir. Aynı zamanda Japonya- Kagawa Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olan Özener 150. Kuruluş yılını kutlayan Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü’nün seçimle göreve gelen ilk müdürü olup, 2015 Mayıs ayından itibaren bu görevin yürütmektedir.

Haluk Özener, evlidir. Bir çocuğu vardır.

Ödülleri :
2015 - Türkiye Ulusal Jeodezi-Jeofizik Birliği Bilim Ödülü (IAG Fellowship)


Kaynak:Biyografi.info

Haluk Özener hakkında haberler

Tüm Haluk Özener haberleri

Haluk Özener için yapılan aramalar

Haluk Özener, Haluk Özener biyografi, Haluk Özener hayatı, Haluk Özener özgeçmişi, Haluk Özener hakkında, Haluk Özener doğum yeri, Haluk Özener fotoğraf, Haluk Özener video, Haluk Özener resim, Haluk Özener kimdir?, Haluk Özener kaç yaşında?, Haluk Özener nereli, Haluk Özener memleketi