FB TW PIN NWS
BioRank 5654

Halit Dumankaya

Doğum tarihi : ??.??.1943
Halit Dumankaya kaç yaşında : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Halit Dumankaya doğum yeri : İkizdere ilçesi, Rize

Halit Dumankaya Biyografisi

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi ve onursal başkanıdır.

Halit Dumankaya, 1943 yılında Rize’nin İkizdere ilçesinde doğmuştur. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini 2. sınıfa kadar okudu. 9 yaşında iken kabasını kaybetmiştir.

1957 yılında abisi İbrahim Dumankaya’nın aldığı birlikte ilk taahhüt işi olan Çınarcık Dispanseri'nin yapım işlerinde çalıştı.

Halit Dumankaya, inşaat malzemeleri satarak sektöre girdi ve 1963 yılında kardeşi İbrahim Dumankaya (d.1941) ile birlikte Dumankaya İnşaat’ı kurarak taahhüt işleri ve müteahhitlik yaptı. Dumankaya İnşaat, başta inşaat sektörü olmak üzere yapı malzemeleri pazarlamasından otomotive, sigortacılıktan PVC kapı ve pencere sistemleri üretimine kadar pek çok alanda hizmet veren bir şirketler topluluğuna dönüştü.

İstanbul'un çeşitli semtlerinde markalı konut projeleri yapan Dumankaya İnşaat, grubun lokomotif şirketi olurken, Toyota'nın Türkiye'deki en büyük bayilerinden biri.

1992 yılında ANAP’tan milletvekili olunca taahhüt işlerini bırakıp, araziye yöneldi. 19. ve 20. dönemde İki dönem Anavatan Partisi’nden milletvekilliği yapıp 1999 yılında tekrar taahhüt ve müteahhitlik işlerine başladı.

31 Mayıs 2013 tarihinde abisi İbrahim Dumankaya ile olan birlikteliklerini sona erdirdi. Abi İbrahim Dumankaya ve oğlu Ali Dumankaya artık yollarına DKY İnşaat ile devam edecekler. Halit Dumankaya, Dumankaya İnşaat’ın başında oğlu Uğur Dumankaya’yı getirerek kendisi ise onursal başkanlık görevini üstlenmiştir.

Halit Dumankaya, Necla Dumankaya ile evlidir. Uğur Dumankaya (d.1970), Semih Serhat Dumankaya (d.1987), Barış Değer Dumankaya (d.1973) ve Ayla Dumankaya Pirinçi (d.1976) adlarında 4 çocuğu vardır.

Dumankaya'nın grup şirketleri:
Dumankaya İnşaat
Dumankaya Pusula
Dumankaya Toyota
Dumankaya Hyundai
Dumankaya Peugeot
Uniplast Plastik
Dumankaya Sigorta

18 Nisan 2016 tarihinde Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya ve Dumankaya Onursal Başkanı Halit Dumankaya cemaat operasyonu sonrası gözaltına alındılar. 22 Nisan 2016 tarihinde ise tutuklandı.1 Ay sonra serbest bırakıldı.

24 Ağustos 2016 tarihinde Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) "himmet" adı altında finansal destek sağlandığı iddiasıyla yürütülen soruşturma kapsamında tüm mal varlıklarına el konuldu.

Kaynak:Biyografi.info

Halit Dumankaya için yapılan aramalar

Halit Dumankaya, Halit Dumankaya biyografi, Halit Dumankaya hayatı, Halit Dumankaya özgeçmişi, Halit Dumankaya hakkında, Halit Dumankaya doğum yeri, Halit Dumankaya fotoğraf, Halit Dumankaya video, Halit Dumankaya resim, Halit Dumankaya kimdir?, Halit Dumankaya kaç yaşında?, Halit Dumankaya nereli, Halit Dumankaya memleketi