FB TW PIN NWS
BioRank 5916

Güven İslamoğlu

Doğum tarihi : 09.Aralık.1963
Güven İslamoğlu kaç yaşında : 61
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : TV sunucusu
Güven İslamoğlu doğum yeri : Ankara

Güven İslamoğlu Biyografisi

Güven İslamoğlu, 9 Aralık 1963 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Aslen Rizelidir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1984 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın Yayın Bölümü’nden (5 yıl İngilizce Örgün Eğitim) mezun oldu.
Meslek hayatına 1990 yılında TRT Ankara Televizyonu “Gün Başlıyor” programında Yönetmen Yardımcısı olarak başladı. 1992 yılında İstanbul’a geldi. HBB televizyonunun kuruluşunda yer aldı. Haber ve haber programlarının yönetmenliğini yaptı. 1993 yılında Show TV’ye geçti. Arena ve Prizma programlarının yönetmenliğini üslendi. Daha sonra ekran önüne geçmeye karar verdi. 1994-1998 yılları arasında Show ve Star TV Haber Merkezlerinde muhabir olarak çalıştı. Bu dönemde sağlık ve çevre konusunda önemli haberlere imza attı. Özellikle sağlık haberleri nedeniyle bir dönem ‘Dr. Güven’ olarak tanındı.

1991 yılında Artvin Hopa’dan, İskenderun Arsuz’a kadar tüm Türkiye sahillerini en kısa süre kat etmeyi planlayan Taipen adlı teknenin hikâyesini belgeselleştirdi. Tekneyi helikopterle takip etti. Rekor denemesi 15 gün sürdü.Güven İslamoğlu helikopterde bulunan 4 kişi ile birlikte Türkiye sahillerini baştan başa helikopterle kat edene ilk kişi oldu. Bu çekimlerin kameramanı “Gora”,”Vizontele” gibi filmlerin yönetmeni Ömer Faruk Sorak’dı.

1999 yılında Mehmet Ali Birand’ın daveti ile deneyimli muhabir olarak CNN TÜRK’e geçti ve CNN TÜRK’ün kuruluşunda yer aldı. Bir müddet executive producer olarak çalıştı. 1999 da kendi isteği ile yeniden kamera önüne geçti. 2000- 2004 yılları arasında Senior Reporter olarak çalıştı.Bu dönemde 350 ye yakın habere imza attı. Özellikle canlı yayın performansıyla dikkat çekti.

Ecevit, Kıbrıs, Annan Planı, Ağrı Dağı’na By Pass Tırmanışı, Balina Operasyonu, Kar Güreşi belgesellerini hazırladı.

Türkiye karasularında ilk defa kaşalot türü balinayı görüntülemeyi başardı. Balıkçı ağlarına takılan yaralı balinanın kurtarma operasyonunu konu alan “Balina Operasyonu” adlı belgesel uluslararası WWF (World Wide Foundation) tarafından “En İyi Belgesel Ödülü”nü aldı.

2003 yılında Ağrı Dağı’na (5137m.), 2004 yılında da Kaçkarlara (3900 m.) haber amaçlı zirve yaptı.

Güven İslamoğlu 2004-2011 yılları arasında sıradan insanların hayatlarını anlatan “Her (Evde) Yerde Bir Haber Var” ve “Alternatif Rota” programlarını dönüşümlü olarak ekrana taşıdı. Hikayesini ekrana taşıdığı 120 insandan 35’i bugün hayatta değil. Son hikayelerini Güven İslamoğlu’na anlattılar.

2011 yılında giderek büyüyen çevre sorunlarına dikkat çekmek için “Yeşil Doğa” ve “Seyirci kalmayın” programlarını hazırlamaya başladı. Yeşil Doğa programı 2011 yılında Avrupa’nın Çevre Nobel’i olarak görülen “Eurosolar 2011 Güneş Ödülü”nü Berlin’de aldı.

İçilebilir sularda yüzmesi ile tanınıyor. Türkiye’de çıkmadığı dağ (Ağrı dahil, Cudi hariç), girmediği kanyon, görmediği şelale ve yüzmediği krater gölü nerdeyse kalmadı.

Güven İslamoğlu doğayla barışık bir yaşam sürmeyi seviyor. Amatör olarak marangozlukla uğraşıyor. Evinin birçok mobilyasını kendi yapıyor. İslamoğlu aynı zamanda aktif olarak trekking, squash, bisiklet ve katamaran sporuyla uğraşıyor.

Güven İslamoğlu, evlidir ve Balım (d.1995) adında bir kız çocuğu vardır.

Güven İslamoğlu’nun aldığı ödüller :
2014 - Türk Balık Adamları Derneği / Çevreye Duyarlı Denizlere Dost Çevre Ödülü
2014 - Türk Tabipler Odası / Basında Sağlık Ödülü En İyi Program
2014 - TMMOB Oktay Ekinci - Basın Ödülü
2014 - Doğa Savaşçıları Çevre Örgütü / Basın ödülü
2013 - Yeni Yüzyıl İletişim Ödülleri / Yılın En İyi Çevre Programı
2013 - ÇEVKO - Yeşil Nokta Tv Ödülü
2013 - TURÇEV - Doğa Ve Çevre Dostu Ödülü
2012 - Medya Etik Konseyi Ödülü - Tv Belgesel Etik Ödülü
2012 - Türkiye Bilişim Derneği Hizmet Ödülleri - Jüri özel ödülü.
2011 - Eurosolar (Berlin) Medya "Güneş Ödülü" (Avrupanın Çevre Nobeli olarak görülüyor)
2011 - ÇEVKO Yeşil Nokta Basın Ödülü
2011 - Çevre Bakanlığı " Sulak Alanlara Saygı Ödülü"
2011 - İstanbul Çevre Konseyi Federasyonu Çevre Ödülü
2010 - Çağdaş Gazeteciler Derneği /En iyi belgesel
2008 - Avrupa Gazeteciler Derneği/En iyi bilgi, eğitim ve kültür programı
2007 - Türkiye Gazeteciler Cemiyeti /En iyi Haber-Program
2006 - Çağdaş Gazeteciler Derneği /En İyi Belgesel
2006 - Süleyman Demirel Üniversitesi öğrenci anketi /2006 Yılı Ekoloji ve Doğa Konulu En İyi Program
2005 - Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği/En iyi Show Programı
2005 - Sedat Simavi özel ödülü
2003 - Çevre Olimpiyatları Televizyon Dalında/ En İyi Çevre Haberi
2002 - WWF ( World Wide Foundation ) En İyi Tv Belgesel
2002 - Çevre Olimpiyatları Televizyon Dalında/ En İyi Çevre Haberi
1989 - Genç Gazeteciler Yarışması/ En İyi Tv haberi
1988 - Genç Gazeteciler Yarışması /En iyi Mizanpaj ve Araştırma İnceleme

Hazırladığı Belgeseller:
Ecevit ile bir dönem
KKTC de bekleyiş
Annan Planı çözüm mü?
Ağrı Dağı’na By Pass Tırmanışı
Balinanın Kurtuluşu
Kar Güreşi
Taipen (1991 yılında Artvin Hopa’dan, İskenderun Arsuz’a kadar tüm Türkiye sahillerini en kısa süre kat etmeyi planlayan Taipen adlı teknenin hikayesini belgeselleştirdi. Tekneyi helikopterle takip etti. Rekor denemesi 15 gün sürdü. Güven İslamoğlu helikopterde bulunan 4 kişi ile birlikte Türkiye sahillerini baştan başa helikopterle kat edene ilk kişi oldu)


Kaynak:Biyografi.info

Güven İslamoğlu için yapılan aramalar

Güven İslamoğlu, Güven İslamoğlu biyografi, Güven İslamoğlu hayatı, Güven İslamoğlu özgeçmişi, Güven İslamoğlu hakkında, Güven İslamoğlu doğum yeri, Güven İslamoğlu fotoğraf, Güven İslamoğlu video, Güven İslamoğlu resim, Güven İslamoğlu kimdir?, Güven İslamoğlu kaç yaşında?, Güven İslamoğlu nereli, Güven İslamoğlu memleketi