FB TW PIN NWS
BioRank 6026

Gülseren Budayıcıoğlu

Doğum tarihi : ??.??.1947
Gülseren Budayıcıoğlu kaç yaşında : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Psikiyatr, Yazar
Gülseren Budayıcıoğlu doğum yeri : Ankara

Gülseren Budayıcıoğlu Biyografisi

15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1’de yayınlanmaya başlayan "Masumlar Apartmanı" dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun İçi” isimli romanından uyarlanmıştır.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1947 yılında üç çocuklu bir ailenin ilk çocuğu olarak Ankara’da doğmuştur. Ortaokul ve liseyi TED Ankara Kolejinde tamamladıktan sonra 1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine tıp eğitimine başladı. 1968 yılında TRT'nin açtığı spikerlik sınavını kazanarak TRT’ye kadrolu spiker olarak işe başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu, bir yandan üniversite eğitimine devam ederken bir yandan da spiker olarak çalışmaya devam etti. Başlangıçta TRT radyosunda görev yaptı, sonrasında TRT televizyon kanalının açılmasıyla televizyon dünyasına geçiş yaptı. Program kayıtlarına yardım edip radyoda spikerlik yaparken zamanla Türk müziği programlarında sunucu olarak görev yaptı.

1972 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdikten sonra bir yıl daha TRT'de çalıştıktan sonra 1973 yılında TRT'den istifa etti. Aynı yıl doktorluk kariyeri için Hacettepe Üniversitesi Psikiyatri bölümünde asistan olarak göreve başladı.

Gülseren Budayıcıoğlu, 1977 yılında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalında psikiyatri uzmanı oldu. 1982 yılına kadar öğretim görevlisi olarak Hacettepe Üniversitesinde çalıştı. 1982 yılında üniversitedeki öğretim görevliliğinden ayrılıp serbest hekim olarak meslek hayatında devam etti. 23 yıl Ankara’da serbest hekim olarak çalışan Gülseren Budayıcıoğlu, 2005 yılında yine Ankara’da, en büyük hayalini gerçekleştirerek Türkiye’nin ilk ve tek psikiyatri merkezi olan ve ülkemizdeki her kesimden insanın başvurabileceği “Özel MADALYON Psikiyatri Merkezi”ni kurdu.

2013 yılı Şubat ayında İstanbul, Levent’te “Özel MADALYON Psikiyatri Merkezi”nin şubesi açıldı. 2013 yılında İstanbul - Levent, 2017 yılında İstanbul - Suadiye şubelerini açan Madalyon Psikiyatri Merkezi şu anda 75 kişilik psikiyatrist ve psikolog kadrosuyla hizmet vermeye devam etmektedir.

Madolyon adındaki bu merkez aynı zamanda onu yazarlık dünyasına taşıyan 2004 yılında çıkan ‘Madalyonun İçi’ hikâye kitabının da adı oldu. Hikâye ile edebiyat dünyasına adım atan Gülseren Budayıcıoğlu, zamanla roman yazmaya başlamıştır.

Farklı tanı gruplarından hastalarıyla olan görüşmelerini, tedavi şeklini ve hastalarının geçirdikleri değişimleri kurmaca dünyanın imkânlarıyla okurla buluşturmuştur. Hastalarının isimlerini, yaşadıkları şehirleri ve meslekleri değiştirerek geçirdikleri değişimleri kitaplarında işlemiştir.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun dizilere ilham olan kitapları 2011 yılında ilk baskısı çıkan “Hayata Dön” dizisi 2017 yılında İstanbullu Gelin ismiyle televizyona uyarlandı. ‘Camdaki Kız' kitabı ise 2019 yılında “Doğduğun Ev Kaderindir” dizisine ilham oldu.

Cem Karcı yönetmenliğinde çekimlerine başlayan ‘KIRMIZI ODA’, Gülseren Budayıcıoğlu’nun gerçek yaşam öykülerine dayanan hikâyelerinden, Banu Kiremitçi Bozkurt tarafından senaryolaştırıldı.

Gülseren Budayıcıoğlu'nun Madalyonun İçi adlı eserinden uyarlanan, 2020 yılında yönetmeliğini Cem Karcı'nın yaptığı, Banu Kiremitçi Bozkurt'un senaryosunu kaleme aldığı “Kırmızı Oda” dizisinde Binnur Kaya, Tülin Özen, Burcu Biricik, Burak Sevinç, Meriç Aral, Feyyaz Şerifoğlu, Evrim Alasya, Salih Bademci, Hande Doğandemir ve Melisa Sözen gibi oyuncuların oynadı.

Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun “Madalyonun içi” romanından esinlenerek hazırlanan “Masumlar Apartmanı” ise TRT 1 ekranlarında yayınlandı..

Gülseren Budayıcıoğlu, 1973 yılında Aydın Budayıcıoğlu ile evlendi. Eşi 2007 yılında vefat etti. Hasan Murat Budayıcıoğlu, Yağmur Artukmaç adlarında 2 çocuğu vardır.

2017 yılında başrollerinde Özcan Deniz ve Aslı Enver’in yer aldığı “İstanbullu Gelin” dizisi Dr. Gülseren Budayıcıoğlu'nun “Hayata Dön” kitabından senaryolaştırılmıştır.

2019 yılında başrollerinde Demet Özdemir, İbrahim Çelikkol, Zuhal Gencer, Senan Kara, Nail Kırmızıgül, Engin Hepileri, Binnur Kaya gibi isimlerin rol aldığı "Doğduğun Ev Kaderindir" dizisi Gülseren Budayıcıoğlu'nun Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanmıştır.

2020 yılında yönetmeliğini Cem Karcı'nın yaptığı, Banu Kiremitçi Bozkurt'un senaryosunu kaleme aldığı ve Binnur Kaya, Tülin Özen, Burak Sevinç, Meriç Aral, Halit Özgür Sarı, Gülçin Kültür Şahin, Sezin Bozacı, Baran Can Eraslan, Evrim Alasya, Salih Bademci, Hande Doğandemir ve Melisa Sözen gibi oyuncuların oynadığı “Kırmızı Oda” dizisi Gülseren Budayıcıoğlu'nun Madalyonun İçi adlı eserinden uyarlanmıştır.

15 Eylül 2020 tarihinde TRT 1’de yayınlanmaya başlayan, yönetmenliğini Çağrı Lostuvalı'nın yaptığı ve Birkan Sokullu, Farah Zeynep Abdullah, Ezgi Mola, Merve Dizdar, Alper Saldıran, Mert Asutay ve Açelya Devrim Yılhan'ın oynadığı "Masumlar Apartmanı" dizisi Gülseren Budayıcıoğlu’nun “Madalyonun İçi” isimli romanından uyarlanmıştır.

2021 yılında Gülseren Budayıcıoğlu'nun aynı isimli romanından uyarlanan, yönetmenliğini Nadim Güç'ün yaptığı, senaryosunu Seda Altaylı Turgutlu'nun kaleme aldığı “Camdaki Kız” adlı dizinin başrolünde Burcu Biricik ve Feyyaz Şerifoğlu yer alırken diğer rollerde Hande Ataizi, Tamer Levent, Nur Sürer, Devrim Yakut, Selma Ergeç, Şerif Erol, Tuğrul Tülek, Nihal Menzil gibi oyuncular rol almıştır.

Kitapları :
2022 - Hayatın Sesi
2022 - Kırmızı Pelerin
2019 - Camdaki Kız
2018 - Kral Teo Kitabı
2015 - Kral Kaybederse
2011 - Hayata Dön
2008 - Günahın Üç Rengi: Madalyonun Öteki Yüzü
2004 - Madalyonun İçi

Eserlerinden uyarlanan Filmler:
- İstanbullu Gelin, Hayata Dön adlı eserinden uyarlanıp, 2017-2019 yılları arası Star TV'de yayımlanmıştır.
- Doğduğun Ev Kaderindir, Camdaki Kız adlı eserinden uyarlanıp, 2019-2021 yılları arasında TV8'de yayımlanmıştır.
- Kırmızı Oda, Madalyonun İçi adlı eserinden uyarlanmıştır, 2020-2022 yılları arasında TV8'de yayımlanmıştır.
- Masumlar Apartmanı, Madalyonun İçi adlı eserin "Çöp Apartman" bölümünden uyarlanmıştır, 2020-2022 yılları arasında TRT 1'de yayımlanmıştır.
- Camdaki Kız, Camdaki Kız adlı eserden uyarlanmıştır, 2021 yılında Kanal D'de yayımlanmaya başladı.
- Terzi, Hayata Dön adlı eserinden uyarlanmıştır. 2023 yılında Netflix'te yayımlanmaya başlayacaktır.
- Yalı Çapkını, Kral Kaybederse eserinden uyarlanmıştır. 2022 yılında Star TV'de yayımlanmaya başladı.


Kaynak:Biyografi.info

Gülseren Budayıcıoğlu için yapılan aramalar

Gülseren Budayıcıoğlu, Gülseren Budayıcıoğlu biyografi, Gülseren Budayıcıoğlu hayatı, Gülseren Budayıcıoğlu özgeçmişi, Gülseren Budayıcıoğlu hakkında, Gülseren Budayıcıoğlu doğum yeri, Gülseren Budayıcıoğlu fotoğraf, Gülseren Budayıcıoğlu video, Gülseren Budayıcıoğlu resim, Gülseren Budayıcıoğlu kimdir?, Gülseren Budayıcıoğlu kaç yaşında?, Gülseren Budayıcıoğlu nereli, Gülseren Budayıcıoğlu memleketi