FB TW PIN NWS
BioRank 8458

Wilhelm Maybach

Doğum tarihi : 09.Şubat.1846 Ölüm tarihi : 29.Aralık.1929
Wilhelm Maybach kaç yaşında öldü : 83
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : Mühendis, Mucit
Wilhelm Maybach doğum yeri : Heilbronn, Baden-Württemberg, Almanya
Ölüm yeri : Stuttgart, Almanya

Wilhelm Maybach Biyografisi

Almanya’da üretilen ilk Mercedes otomobillerinin (1900-01) baş tasarımcısıdır.

Wilhelm Maybach, 9 Şubat 1846 tarihinde Almanya, Heilbronn, Württemberg’da doğmuştur. Babası bir marangoz idi. Dört erkek kardeşi vardı. Sekiz yaşındayken aile Heilbronn yakınlarındaki Löwenstein'dan Stuttgart'a taşındı . O 10 yaşında iken annesi Luise 1856'da ve babası 1859'da öldü. Akrabaları onu Reutlingen’deki bir okula yatılı olarak gönderdi. Gittiği okulda okulun kurucusu ve yöneticisi Gustav Werner, Maybach'ın teknik eğilimini keşfetti ve kariyerini okulun mühendislik atölyesine göndererek teşvik etmesine yardımcı oldu. Reutlingen'in devlet lisesinde fizik ve matematik dersleri alarak mezun oldu.

Wilhelm Maybach daha 19 yaşındayken, sabit motorlarda çalışan nitelikli bir tasarımcıydı. 1872 – 1882 Arasında Otto gaz motorları fabrikasında baş mühendis olarak çalıştı. Atölye müdürü Gottlieb Daimler, 1875 yılında çabalarını fark etti ve yanına aldı. 1883’ten sonra Gottlieb Daimler’in en yakın iş arkadaşı oldu. Wilhelm Maybach, 6 Mart 1900 tarihindeki Gottlieb Daimler'in ölümüne kadar asistanlığını üstlendi. 1907’ye kadar Untertürkheim’daki Daimler – Motoren Gesllschaft fabrikalarını yönetti; akaryakıtla çalışan motorlara birçok yenilik getirdi.

Çekme saçtan şasili, seçici vites şanzımanlı, petek radyatörlü Mercedes arabalarını tasarlamakla ün kazandı. Nice’teki Avusturya-Macaristan konsolosu Emil jellinek’in isteği üzerine 1896 yılında hazırladığı bu modele o devirde pek hoşa gitmeyen alman telaffuzlu “Daimler” adı yerine kendi kızının adını verdi, «Mercedes» markası böylece ortaya çıktı.

Wilhelm Maybach, 1883'ten başlayarak Gottlieb Daimler ile birlikte verimli bir içten yanmalı motor geliştirmek üzere çalışmalara girişti; iki mucitin ilk önemli ürünleri, 1885 yılında patentini aldıkları oldukça hafif dört zamanlı bir motordur. 1885 yılında ürettikleri petrolle çalışan bu motor, tek silindirli, hava soğutmalı ve yarım beygir gücündeydi.

1885 yılında, belki de dünyanın ilk motorsikletini üretmek için motoru önce bir bisikletin üzerine monte ettiler ve yaklaşık bir yıl sonra motoru modifiye edilmiş bir at arabasında kullandılar.

1890 yılında Gottlieb Daimler ve Wilhelm Maybach Stuttgart yakınlarındaki Cannstatt ilçesinde otomobil üretmek amacıyla Daimler-Motoren-Gesellschaft'ı kurdular. İlk otomobillerini 1892'de sattılar. Gottlieb Daimler daha sonra hastalığa yakalanarak şirketten 1893 yılında ayrıldı fakat deneyimlerini paylaşmak üzere hisse sahiplerinin ısrarlarıyla; 1893'te ayrıldığı şirkete 1894'te geri döndü. Maybach de şirketten ayrılmıştı fakat o da Daimler ile aynı zamanda işe geri döndü. 1895 yılında da Wilhelm Maybach şirketin teknik yöneticisi oldu. Tasarımını gerçekleştirdiği bir karbüratörün 1893'ten sonra yaygın biçimde kullanılmaya başlaması üzerine patent haklarına ilişkin birçok dava açmak zorunda kaldı, bunlardan İngiltere'deki davayı kazandı.

1909'da Wilhelm Maybach ve oğlu Carl, Friedrichshafen'de Zeppelin şirketi tarafından üretilen hava gemilerine enerji birimleri ve uçak motoru sağlamak için bir şirket kurdular. Maybach'ın bu şirketi zamanla Zeppelin'in bir yan kuruluşu durumuna geldi. Maybach markasını taşıyan otomobil yatakları 1922'den 1939'a değin üretildi.

Wilhelm Maybach, 24 beygir gücünde bir motorla donatılmış ilk Mercedes otomobillerin tasarımını büyük ölçüde geliştirdi ve motora sürücü tarafından kısılabilen mekanik bir emme supabı ekledi. Wilhelm Maybach, preslenmiş çelik şasilerin ve balpeteği radyatörlerin geliştirilmesine de katkıda bulundu.

1885 yılında, buhar olarak benzini yakıt olarak verimli bir şekilde kullanmasını sağlamak için havayla karıştıran ilk karbüratörü icat ettiler. Maybach ve Daimler, tüm modern benzinli motorların öncüsü sayılan motorlarını ilk kez geliştirdiler.

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, 1919 yılında Versay Antlaşması ile Almanya'da zeplin üretimini yasakladı, bu yüzden Maybach, deniz ve demiryolu kullanımı için yüksek hızlı dizel motorlar ve otomobiller için benzinli motorlar üretti.

Wilhelm Maybach, son yıllarında zeplin balonlarıyla ilgilendi, bunlarda düralüminin kullanılmasını tavsiye etti.

Wilhelm Maybach, 29 Aralık 1929 tarihinde Stuttgart, Almanya’da 83 yaşında ölmüştür.

1926 yılında “Daimler-Motoren-Gesellschaft” şirketi Karl Friedrich Benz’in şirketiyle birleşerek Daimler-Benz adıyla devam etti.

Kaynak:Biyografi.info

Wilhelm Maybach için yapılan aramalar

Wilhelm Maybach, Wilhelm Maybach biyografi, Wilhelm Maybach hayatı, Wilhelm Maybach özgeçmişi, Wilhelm Maybach hakkında, Wilhelm Maybach doğum yeri, Wilhelm Maybach fotoğraf, Wilhelm Maybach video, Wilhelm Maybach resim, Wilhelm Maybach kimdir?, Wilhelm Maybach kaç yaşında?, Wilhelm Maybach nereli, Wilhelm Maybach memleketi