FB TW PIN NWS
BioRank 6931

Gönenç Gürkaynak

Doğum tarihi : ??.??.1976
Gönenç Gürkaynak kaç yaşında : 48
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Avukat
Gönenç Gürkaynak doğum yeri : Ankara

Gönenç Gürkaynak Biyografisi

Gönenç Gürkaynak, 2018 yılı vergi rekortmenleri listesinde 9. Sırada yer aldı.

Gönenç Gürkaynak, 1976 yılında Ankara'da doğmuştur. 1997 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde lisans eğitimini tamamladıktan sonra, 1998 yılında İstanbul Barosu üyesi olarak mesleğe başlamıştır. Ardından ABD’de Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde (Harvard Law School) bir yandan hukuk yüksek lisans derecesini almış bir yandan da asistan olarak akademik çalışmalarını yürütmüştür.

Gönenç Gürkaynak, New York Barosu'na kabul edilmesini takiben New York'ta avukatlık mesleğini icra etmeye başladı.

2004 yılında avukat olarak Galler ve İngiltere Barosu'na kabul edilen Gönenç Gürkaynak, 2005 yılında Türkiye'ye dönmüştür. Gönenç Gürkaynak, Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde, Sabancı Üniversitesi Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nde, Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde dönem dönem lisans ve lisans üstü düzeyinde farklı dersler açıp yürütmüş ve bu sürenin tamamında her dönem Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde daimi olarak öğretim görevlisi vazifesi üstlenerek lisans ve lisans üstü düzeyde dersler vermiştir.

Gönenç Gürkaynak, ayrıca, İstanbul'da 85 hukukçuyla faaliyet gösteren ELIG Gürkaynak Ortak Avukat Bürosu'nun kurucusudur.

2001 yılında ''Hukuk ve Ekonomi (Law & Economics)'' disiplinini Türkiye'ye taşıyarak, kitap çıkarmış, rekabet hukuku, internet hukuku, yolsuzlukla mücadele meczuatı ve politikaları, hukuk ve ekonomi, ifade özgürlüğü ve kamu hukukun ekonomi politiği alanlarında uluslararası akademik çalışmalarla da adını duyurmuştur.

Gönenç Gürkaynak, İstanbul ve New York barolarına kayıtlı avukatlık yapan Serra Gürkaynak ile evlidir.

2017 yılı vergi rekortmenleri listesinin 10. sırasında yer aldı.

Hukuk danışmanlığı ve temsil faaliyetleri alanında hizmet veren avukat Gönenç Gürkaynak, Gelir İdaresi Başkanlığının açıkladığı 2018 yılı vergi rekortmenleri listesine 9. sıradan giriş yaparak dikkatleri üzerine çekti.

Listede isminin açıklanmasıyla birlikte Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulunan Gürkaynak “Her yıl Türkiye'nin her iline okul yaptırabilecek gelir vergisini memnuniyetle başımla beraber veriyorum. O okullar yapılsın ki çocuklarımız adil ve şeffaf bir kamu maliyesi rejimi kursunlar. Vergi vermekte ve kamu kaynağını doğru kullanmakta yarışsınlar. Gönençli günler görelim.” ifadelerini kullandı.

Gelir vergisi rekortmenleri arasında bu sene tüm Türkiye'de 9. olmuşum. Herkes vergisini benim gibi memnuniyetle kuruşu kuruşuna ödese, dolaylı vergilerle ihtiyaç sahiplerine yüklenileceğine, adil, objektif ve şeffaf kamu maliyesi politikası oluşturulsa, hep güzel günler görürüz.

Her yıl Türkiye'nin her iline okul yaptırabilecek gelir vergisini memnuniyetle başımla beraber veriyorum. O okullar yapılsın ki çocuklarımız adil ve şeffaf bir kamu maliyesi rejimi kursunlar. Vergi vermekte ve kamu kaynağını doğru kullanmakta yarışsınlar. Gönençli günler görelim.

Her yıl Türkiye'nin her iline 31000 ağaçlı ormanlar yapabileceğimiz kadar vergiyi gururla ödüyorum. Kamu kaynaklarını betona ayırdığımız kadar yeşile ayıracağımız güne dek gücüm kuvvetim yerinde kalır ve günün birinde vergimin yeşile de kullanıldığını görürüm diye ümit ediyorum.

Kitapları :
2001 - ''Hukuk ve Ekonomi (Law & Economics)

Akademik Pozisyonlar:
Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi "Yüksek Lisans Programı" Rekabet Hukuku "(2009 - halen);
Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi, "Rekabet Hukuku", "Rekabet Hukuku" (2005 - devam ediyor) ve "Anglo-Amerikan Hukuku'na Giriş" (2004 - devam ediyor) lisans dersleri.
Boğaziçi Üniversitesi İktisat Bölümü'nde (2005 - 2006) fakülte üyesi, "Rekabet Hukuku ve Ekonomisi" yüksek lisans kursu;
Sabancı Üniversitesi, Sosyal Bilimler Bölümü'nde (2005 - 2006) öğretim üyesi, lisans derecesi "Karşılaştırmalı Hukuki Düşünce".
Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi (2015 - devam ediyor)


Kaynak:Biyografi.info

Gönenç Gürkaynak hakkında haberler

Tüm Gönenç Gürkaynak haberleri

Gönenç Gürkaynak için yapılan aramalar

Gönenç Gürkaynak, Gönenç Gürkaynak biyografi, Gönenç Gürkaynak hayatı, Gönenç Gürkaynak özgeçmişi, Gönenç Gürkaynak hakkında, Gönenç Gürkaynak doğum yeri, Gönenç Gürkaynak fotoğraf, Gönenç Gürkaynak video, Gönenç Gürkaynak resim, Gönenç Gürkaynak kimdir?, Gönenç Gürkaynak kaç yaşında?, Gönenç Gürkaynak nereli, Gönenç Gürkaynak memleketi