FB TW PIN NWS
BioRank 7336

Gilles De Rais

Doğum tarihi : ??.??.1405 Ölüm tarihi : 26.Ekim.1440
Gilles De Rais kaç yaşında öldü : 35
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Gilles De Rais doğum yeri : Champtocé-sur-Loire, Fransa
Ölüm yeri : Nantes, Fransa

Gilles De Rais Biyografisi

Seri katil

Mavi Sakal olarak da tanınan Gilles de Montmorency-Laval, Baron de Rais, Breton şövalye, Fransız ordusunda bir lider ve Jeanne D'arc ile birlikte savaşmış bir askerdi.

Gilles De Rais, 1405 yılında Champtocé-sur-Loire, Fransa’da köklü ve soylu bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Annesi Marie de Craon, babası Guy II de Laval-Rais’dir. Gilles de Rais, 9 yaşındayken babasının ölümü üzerine dedesi Jean de Crao'nun yanında büyümüştür. Gilles'in nüfus kayıtlarına göre resmî adı, Gilles de Montmorency-Laval'dir.

Gilles De Rais, kadınlardan uzak ve ağırlıklı olarak erkeklerin yaşadığı bir ortamda büyümüş, cinsel duygularını genç yaşta eşcinsel ilişkiye girdiği kuzeni Roger de Briguevilla ile bastırmaya çalışmıştır. 16 yaşındayken İngiltere'nin en zenginlerinden biri olan kuzeni Catherine de Thouars'la evlenmesinin ardından büyükbabasının isteği üzerine 1426'da İngiltere ile Fransa arasındaki savaş için orduya katıldı. Teğmen olarak göreve başlayan genç asker, çok geçmeden ne kadar yetenekli bir asker olduğunu göstermiş ve Jeanne D'arc ile birlikte savaşmış. 25 yaşına geldiğinde ise VII. Charles tarafından kutsanarak mareşal rütbesine yükseltilmiş. 1435 yılında ordudan ayrılmıştır.

1421 yılında kuzeni Catherine de Thouars'la evlenmesinin ardından 1429 yılında tek çocuğu Marie doğdu.

Yetenekli ve başarılı bir asker olan Rais, çevresinde ünlü bir asker olarak nam salmıştır. Gilles de Rais, Jeanne D'arc’ın yakılarak idam edilmesinin ardından ordudan ayrılarak evine geri dönmüştür. Bu savaş, Rais'in hayatında bir dönüm noktası olmuştur. Savaşın yarattığı yıkım, ölümler ve savaş şartları, Rais'in psikolojisinde farklı etkiler yaratmıştır. 1432'de büyükbabasının ölümüyle büyük bir mal varlığına sahip olan Rais, kendini zevke, sefaya ve sapkın cinsel ilişkilerin yaşandığı alemlere adamıştır. Aşırı harcamaları yüzünden mali sıkıntıların bir sonucu olarak yaşadığı şatoyu ipotek ettirmiş ve topraklarının önemli bir bölümünü satmıştır. Yenilgiyi sindiremeyen Rais, kendini kütüphanesine kilitleyerek büyü ve ezoterizm ile ilgili kitapları incelemeye adamıştır.

1431-1440 yılları arasında 80 ile 200 arasında çocuğu kaçırıp, işkence edip, öldürdüğüne inanılmaktadır. Ailelerin şüphelenmesi üzerine hakkında yapılan şikayetler güçlü ve soylu biri olduğundan sonuç vermemişti.

İşlediği toplu cinayetler, Rais'de yakalanma endişesi yaratmış, 1438'de satın aldığı Jean Chantoce'ye ait şatoyu satın aldıktan sonra habersiz bir şekilde Jean'ı haber alan Rais, tüm cinayet delillerini ortadan kaldırmayı başarmıştır. Şato'da çalışan uşakları, zindanlara sinmiş olan çürümüş ceset kokusundan korunmak için maske takmaya başlamışlardır. Şato'da yer alan 140'tan fazla insan cesedini sandıklara yükleyip ilk yaşadığı şatoya taşıdıktan sonra burada hepsini yaktırmıştır.

1440'ta kendi mülkünü satın almak isteyen papaz Jean Le Ferron'u yakalatıp hapsettirdikten sonra kiliseyi karşısına almış, bir papazı hapsetmekle kutsal değerlere saygısızlık yaptığı düşünülmüştür. Rais'i tutuklamak için şatoya gelen okçular, buranın ocağında çok sayıda insan kemikleri ve Rais'in yatağında kanlı çocuk elbiselerini bulmuşlardır. Gilles de Rais, 47 farklı suçtan tutuklanmıştır.

Gilles De Rais, 26 Ekim 1440 tarihinde Nantes, Fransa’da 35 yaşında idam edilerek ölmüştür. Nantes'de iki yardımcısıyla birlikte boğazlanarak öldürülmesinin ardından cesetleri yakılmıştır.

Saçları ve sakallarının rengi nedeniyle Mavi Sakal olarak da anılan Gilles de Rais, gelmiş geçmiş en ünlü ve en çok merak edilen seri katiller arasında yer alıyor. Gilles de Rais'in, hayatı yazar Charles Perrault tarafından 1697 yılında kaleme alınan "Mavi Sakal" (Barbebleu) kitabı için ilham kaynağı olduğuna inanılıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Gilles De Rais için yapılan aramalar

Gilles De Rais, Gilles De Rais biyografi, Gilles De Rais hayatı, Gilles De Rais özgeçmişi, Gilles De Rais hakkında, Gilles De Rais doğum yeri, Gilles De Rais fotoğraf, Gilles De Rais video, Gilles De Rais resim, Gilles De Rais kimdir?, Gilles De Rais kaç yaşında?, Gilles De Rais nereli, Gilles De Rais memleketi