FB TW PIN NWS
BioRank 7259

Charles Perrault

Doğum tarihi : 11.Ocak.1628 Ölüm tarihi : 15.Mayıs.1703
Charles Perrault kaç yaşında öldü : 75
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Yazar
Charles Perrault doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Paris, Fransa

Charles Perrault Biyografisi

Yazdığı Uyuyan Güzel, Kül Kedisi Sinderella, Kırmızı Başlıklı Kız gibi çocuk hikâyeleri ile tanınmıştır.

Charles Perrault, 12 Ocak 1628 tarihinde Paris, Fransa’da varlıklı bir aile olan Pierre Perrault, Paquette Le Clerc çiftinin oğlu olarak doğmuştur. Charles Perrault, önce Beavuais Koleji'nde öğrenim gördü, daha sonra Orleans'da hukuk öğrenimi görerek 1651 yılında mezun oldu. Paris’te bir süre avukatlık yaptı.

1654 yılında kitaplarını yazmaya başladı. Önceleri aşk şiirleri yazdı. Charles Perrault, çocuk hikayeleri yazmaya ise ilginç bir nedenle başlamıştır. Kendi çocuklarına anlatacak doğru düzgün bir hikaye bulamayan Perrault, çocuk yönelik eğlenceli ve eğitici hikayeler yazmaya başlamıştır.

Çocuk hikayeleri konusunda kısa sürede büyük başarılar elde eden ünlü yazar, daha sonra gelecek nesillere ışık tutan Külkedisi (Cinderella), Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız’ı yazmıştır.

1671 yılında Fransız Akademisi’ne üye seçildi. Bu arada çeşitli masallar yazmaya başlamıştı. Kısa zamanda Fransa’nın ve dünyanın en ünlü masal yazarlarından biri oldu. Yazdığı masallar ileride peri masalı olarak adlandırılacak türün ilk örneklerindendir.

Charles Perrault, "Les Contes de Ma Mère l'Oye" (Peri Masalları, 1697) adı altında derlediği çocuk masallarını yayımladı. Perrault'ya gerçek ününü, oğlunun adıyla yayımladığı bu masal kitabı kazandırdı. Yarı yarıya unutulmuş halk masallarına dayanan bu yapıtta "Parmak Çocuk", "Kırmızı Şapkalı Kız", "Çizmeli Kedi", "Kül Kedisi" vb. gibi sonradan bütün dünyada tanınan masallar yer alıyordu.

Charles Perrault, 1672 yılında Marie Guichon ile evlendi. 1678 yılında boşandı.

Charles Perrault, 16 Mayıs 1703 tarihinde Paris, Fransa’da 75 yaşında ölmüştür.

Bazı kitapları :
La Belle au bois dormant (Uyuyan Güzel)
Le Petit Chaperon rouge (Kırmızı Başlıklı Kız)
Cendrillon (Külkedisi)
Le Chat botte (Çizmeli Kedi)
Mavi Sakal
Parmak Çocuk


Kaynak:Biyografi.info

Charles Perrault kitapları

Tüm Charles Perrault kitapları

Charles Perrault için yapılan aramalar

Charles Perrault, Charles Perrault biyografi, Charles Perrault hayatı, Charles Perrault özgeçmişi, Charles Perrault hakkında, Charles Perrault doğum yeri, Charles Perrault fotoğraf, Charles Perrault video, Charles Perrault resim, Charles Perrault kimdir?, Charles Perrault kaç yaşında?, Charles Perrault nereli, Charles Perrault memleketi