FB TW PIN NWS
BioRank 6981

Georges Bizet

Doğum tarihi : 25.Ekim.1838 Ölüm tarihi : 03.Haziran.1875
Georges Bizet kaç yaşında öldü : 37
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Besteci
Georges Bizet doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Bougival, Paris yakınları

Georges Bizet Biyografisi

Ünlü Fransız bestecinin asıl adı Alexandre-Cesarleopold Bizet, 1875 yılında Paris’te sahnelenen Carmen adlı operayla tanınmıştır.
Bizet, 25 Ekim 1838 tarihinde müzik öğretmeni babanın ve amatör piyanist olan annenin ilk oğlu olarak Paris'de dünyaya geldi.

Daha çocuk yaşlarda babasından müzik dersi almak için eve gelen öğrencilerin yanına sokuluyor, onların çalışmalarını büyük bir ilgiyle izliyordu. Oyuncaklarıyla oynarken işittiği şarkıları söylüyor, ritimlerine uyuyor ve eve özel ders için gelen öğrencilerin şarkı söyleme taklitlerini yapıyordu.

Anne ve babası Bizet’in erken yaşta uyanan müzik yeteneğini gördü ve ilk müzik derslerini babasından almaya başladı.

1844’de 6 yaşında ilkokula başladı. Güzel soprano sesiyle bütün dikkatleri üzerine topladı. 3 yıl sonra 9 yaşında Paris Konservatuarı'na alındı.

Buradaki öğretmenleri arasında Charles Gounod ve Fromental Halevy gibi önemli besteciler vardı.

1855’de daha 17 yaşındayken sınıf arkadaşı Charles Lecocq ile bir operet yarışmasına katıldı. Yazmış oldukları “Mucize Yaratan Doktor” adlı eserle birincilik ödülünü kazandılar.

Bizet 1857 yılında Paris Konservatuarını “Clovis et Clotilde” adlı kantatı için Büyük Roma Ödülü birinciliğini kazanarak bitirdi. Bu ödül ona iki yılını İtalya’nın Roma kentindeki Fransız Akademi’sinde geçireceği beş yıllık bir resmi burs da sağladı.

İtalya’dan döndükten sonra 1863 yılında yazdığı Büyük Opera türündeki “İnci Avcıları” ve 1866 yılında yazılan “Pert’li Güzel Kız” adlı iki opera, 1872’de Paris’te oynandı fakat beklenen yankıyı yaratamadı.

Bu başarısızlıklara önem vermeyen Bizet bir süreliğine dinlenmek amacıyla Provense sayfiye yerine gitti ve orada ünlü Fransız şair Alphonse Daudet’in “Arl’lı Kız” dramı için 1872-1876 yılların arasında “2 L’Arlesienne-Suiten” adlı sahne müziğini yazdı.

Çağdaş Fransız yazarı Prosper Merimee’nin bir öyküsü üzerine “Carmen” adlı başyapıtı yazdı. Eseri 1874'te tamamladı, temsil ise 1875'te gerçekleşebildi, ancak konusu nedeniyle çok ağır eleştiriler aldı. 1875’teki ilk sahnelenişinde skandal yaratan bu yapıt opera tarihinde yeni bir dönem açtı. Carmen skandalının üzüntüsü üzerine Bizet, 3 ay sonra henüz 37 yaşındayken hayatını kaybetti.

3 Haziran 1875 tarihinde yıllardır kronik boğaz enfeksiyonu nedeniyle rahatsız olan Georges Bizet, kalp krizi geçirerek 37 yaşında hayatını kaybetti.

Bazı Eserleri:
Mucize Doktor(1856-57),
Don Proccopis(1858-59),
Ivan IV(1865),
Cemile(1871),
Do Majör Senfoni(1855),
Dört El İçin On iki Parça(1871),
Vatan Uvertürü(1873),
Küçük Orkestra Suiti(1871)
Carmen, (1875)


Kaynak:Biyografi.info

Georges Bizet için yapılan aramalar

Georges Bizet, Georges Bizet biyografi, Georges Bizet hayatı, Georges Bizet özgeçmişi, Georges Bizet hakkında, Georges Bizet doğum yeri, Georges Bizet fotoğraf, Georges Bizet video, Georges Bizet resim, Georges Bizet kimdir?, Georges Bizet kaç yaşında?, Georges Bizet nereli, Georges Bizet memleketi