FB TW PIN NWS
BioRank 4540

Galip Öztürk

Doğum tarihi : 19.Nisan.1965
Galip Öztürk kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Koç
Meslek : İş adamı
Galip Öztürk doğum yeri : Ayvacık, Samsun

Galip Öztürk Biyografisi

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarından biri olan Metro Şirketler Grubu'nun sahibidir.
Galip Öztürk, 19 Nisan 1965 tarihinde Samsun’un Ayvacık ilçesinde ailesinin beş çocuğundan biri olarak doğmuştur. Babası İsmail Öztürk'dür. İlköğrenimini Çarşamba'da tamamladıktan sonra 13 yaşındayken İstanbul'a giderek Topkapı'da bir çay ocağında çalışmaya başladı. Ardından o zamanlar Topkapı'da bulunan şehir terminalinde çay ocağı ve tuvalet işletmeciliği yapmaya başladı.

Kısa sürede zengin olmak isteyen Öztürk, elinde hiç otobüs olmamasına rağmen otogardan bir yazıhane kiralayarak 'Star Turizm' isimli firmayı kurdu. Firma bünyesinde kendisine ait aracı olmadığından, araç sahiplerinden komisyon alarak ve çaycılığa devam ederek geçimini sağladı.

Galip Öztürk’ün hayatı, 1989'da ünlü uyuşturucu kaçakçısı Hurşit Yavaş'ın kendisine ortak olmasıyla değişti. Yaptıkları anlaşmaya göre; sermayeyi Yavaş sağlayacak, Öztürk işletmeyi üstlenecekti. Öztürk, şirkete sermaye koyamadığı için elde edilecek gelirden daha az pay almayı kabul etti ve eşit ortak sayıldı. Hurşit Yavaş, uyuşturucudan kazandığı söylenen parayla çok sayıda otobüs satın alarak şirketi büyüttü. Bu arada da diğer işlerine devam ediyordu. Yavaş, 1994'te İtalya'da yakalandı ve uyuşturucu kaçakçılığı suçlamasıyla cezaevine girdi. Galip Öztürk Star Turizm'in tüm varlıklarını kendi üzerine geçirdi.

1992 yılının Kasım ayında Metro Turizm'i kurdu. Önceleri İstanbul-Ankara hattında üç otobüsle işe başladı, daha sonra hızla büyümeye başladı. Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarından biri olan Metro Şirketler Grubu'nun sahibidir.

Emniyet'in araştırmasına göre Galip Öztürk'ün 28 Eylül 1996 tarihinde Beyoğlu'nda Kuvvet Köseoğlu'nun öldürüldüğü olayla ilgili ifadesi alındı ve Galip Öztürk, bu tarihten sonra yaşamını sürdürdüğü ABD'ye, Hakan Demirci adına düzenlenmiş sahte pasaportla giriş yaptı. ABD'de Fatma Çakır isimli kadınla resmi evlilik gerçekleştirdi. Ayrıca Stars Cars Inc. adlı bir şirkete ortak oldu.

2000 yılında Uluslararası Anadolu ve Trakya Otobüsçüler Derneği’nin başkanlığına seçildi. Aynı yıl Büyük İstanbul Otobüs İşletmeleri AŞ’nin de yönetim kurulu başkanı seçildi. 4 Ocak 2005 tarihinde Türkiye Otobüsçüler Federasyonunu kurdu ve bu federasyonun kurucu başkanlığı görevini üstlendi. Galip Öztürk 40'ın üzerinde şirkete sahiptir. Büyük İstanbul Otogarı ve Kayseri Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin işletmesi, Samsun Yusuf Ziya Yılmaz Otogarı, Çarşamba ve Havza terminalleri’nin de sahibidir.

Üniversite yaptırdı, Samsun'da belediye eliyle gıda yardımları dağıttı. Siyasi partilere, Mehmetçik Vakfı dahil birçok kuruma yüklü bağışlarda bulundu.

Galip Öztürk, 5 Temmuz 2003 tarihinde çıkar amaçlı suç örgütü oluşturmak suçuyla yargılanmasına rağmen daha sonra serbest bırakıldı.

2005'te Van Et'i satın aldı. 2009 yılının başında Metro Turizm'i halka açmak için Van Et'e sattı.

2009'un son aylarında ise bir iş adamına zorla 2 milyon liralık senet imzalattığı iddiasıyla gözaltına alındı. 29 Şubat 2012'de Tehditle çek-senet tahsilatı yaptığı iddiasıyla gözaltına alındıktan sonra, tutuklanarak Metris Cezaevi'ne gönderildi.

Kuvvet Köseoğlu cinayetini azmettirdiği iddiasıyla önce ağırlaştırılmış müebbet hapis, sonra Mahkeme duruşmadaki iyi halini göz önünde bulundurarak cezasını müebbet hapse çevirdi, daha sonra da 19.04.2013 tarihinde yapılan duruşmasında tahliye kararı verilmiştir. İstanbul 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı sonrası dosya Yargıtay’a taşındı. Yargıtay 1. Ceza Dairesi 19 Eylül’de dosyayı karara bağladı. 1. Ceza Dairesi, 2014/3955 numaralı dosyada Öztürk hakkında verilen kararı onadı. Dosya için 13 Ekim 2014 tarihinde kapatma kararı vererek ilgili mahkemesine gönderdi. Buna görecezanın infazı için 16 yıl hapis yatacak. Ancak 4616 sayılı Yasa gereğince infazından 10 yıl düşürüleceği için Galip Öztürk bu suç nedeniyle 6 yıl cezaevinde kalacak.

Galip Öztürk, 25 Eylül 2014 tarihinde Gürcistan'da olduğunu duyurmuştu.

Galip Öztürk, ilk eşi Hülya Öztürk’dür. 4 kızı, 1 oğlu vardır. İkinci eşi olan Bedriye Öztürk’den ise 4 kızı vardır. Galip Öztürk boşanmıştır.

Kesinleşmiş 6 yıl hapis cezası bulunan ve Eylül 2014 tarihinden itibaren Gürcistan'ın Batum şehrinde ikamet eden firari iş adamı Galip Öztürk,yatırımlarını Gürcistan'a taşıma kararı alarak Batum'daki Hotel Intourist'i kumarhane işletmesiyle beraber satın aldı. Yine Batum'da, Metrocity Hotel&Residance yatırımı başlatan Galip Öztürk, yeni yatırımıyla aynı zamanda Gürcistan'ın en büyük kumarhanesinin de sahibi oldu.

Galip Öztürk, 2015 yılında Batum'da Rus Christina ile evlendi. biri kendilerinden olmak üzere 10 adet de taşıyıcı anneler vasıtası ile 11 çocukları oldu.

4 Nisan 2018 tarihinde Galip Öztürk'ün sahibi olduğu Metro Holding, Tukaş Salça'nın yüzde 11 hissesini satın aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Galip Öztürk için yapılan aramalar

Galip Öztürk, Galip Öztürk biyografi, Galip Öztürk hayatı, Galip Öztürk özgeçmişi, Galip Öztürk hakkında, Galip Öztürk doğum yeri, Galip Öztürk fotoğraf, Galip Öztürk video, Galip Öztürk resim, Galip Öztürk kimdir?, Galip Öztürk kaç yaşında?, Galip Öztürk nereli, Galip Öztürk memleketi