FB TW PIN NWS
BioRank 5591

Firuz Kanatlı

Doğum tarihi : ??.??.1932 Ölüm tarihi : 18.Ekim.2017
Firuz Kanatlı kaç yaşında öldü : 85
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : İş adamı
Firuz Kanatlı doğum yeri : Eskişehir
Ölüm yeri : Eskişehir

Firuz Kanatlı Biyografisi

Eti bisküvilerinin kurucusu ve Onursal Başkanıdır.

Firuz Kanatlı, 1932 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Babası Ahmet beydir. Ailesi Gümülcine'den 1924 yılında Türkiye’ye göç ederek önce Adapazarı'na sonra Eskişehir'e göç etmiştir. Mehmet adında bir amcası vardır.

İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir'de okudu. Daha sonra da Galatasaray Lisesi'nde liseyi bitirene kadar okudu. Üniversite eğitiminde İsviçre Cenevre Üniversitesi'nde işletme eğitimi aldı.

İsviçre’den dönüşünde babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası'nda çalışmaya başlamıştır. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası olmuştur. Fakat amcasının çocukları da orada oldukları için herkese yetmeyeceğinden yeni iş arayışına girdi.

Bu arada askerliğini 1957 – 1958 yıllarında İstanbul, Terkos'a yakın Yassıviran'da yaptı. Askerde Kantin sorumlusuyken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü de bunu gerçekleştirdi. Bu arada askerliğinin son günlerinde evlendi. Firuz Kanatlı, o dönemde "Bal" markası ile çıkarmak istediği bisküviyi başka biri kullandığından tescil ettirememiş, Eti markasını seçerek 1962 yılında Eskişehir’de üretime başlamıştır.

'Eti Bisküvi Fabrikası', bir yıl sonra 22 çalışanıyla üretime geçmiş. Fabrikanın ilk ürünleri arasında, 'Finger', 'Marie', 'Kremalı', 'Sable' ve 'Bademli' yer almış. 1965 yılına gelindiğinde Eti artık Türk mühendislerin de katılımıyla otomasyona geçişi tamamlamış. 1972'de ticari ünvanı 'Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.' olarak değişmiş. İlk ihracatını 1974'te Kıbrıs'a gerçekleştiren Eti, beş yıl sonra grup şirketlerinin tüm makine ve tesis ihtiyaçlarını kendisi karşılamaya başlamış.

1980'de 'Tam Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.' olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulmuş. Bisküvi, çubuk kraker ve kek üretimine başlayan firma, bir yıl sonra ürünlerin pazarlaması ve satışını etkin olarak yürütebilmek için Eskişehir merkezli 'Eti Pazarlama ve Sanayi A.Ş.'yi kurmuş. 1983'te ilk kez 'sanayi tipi kek' üretimine başlayan Eti, aynı yıl İngiltere Alimentacion Europe ve Golden Mercury International Ödülleri'ni almaya hak kazanmış.

1988 yılında, Türk Standartları Enstitüsü, ambalajlarıyla da beğenilen Eti ürünlerini, birinciliğe layık görmüş. 1992'de Eti Gıda A.Ş. Organize Tesisleri hayata geçirilmiş. Türkiye'nin bisküvi sektöründeki ilk ISO 9002 belgesini alan firma, Kasım 2001 - Mart 2002 arasında yapılan 'Tüketicinin En Güvendiği Marka' anketi sonucunda 2002 Kalite Ödülü'nü almış.

Bugün Eti'nin kraker, kek, turta, gofret, çikolata kaplamalı ürünler, çikolata, sağlık ve çocuk ürünleri kategorilerinde 150 çeşidi aşkın ürünü bulunuyor.

ETİ'yi kuran ve büyük bir marka haline getiren Firuz Kanatlı, işi çocuklarına devrettikten sonra şirketin yönetimine karışmamayı tercih ediyor.

Firuz Kanatlı, 1958 yılında Gülay hanım ile evlendi. “Ahmet Firuzhan Kanatlı”, Gülden Kanatlı ve Aydan Kanatlı adlarında 3 çocuğu vardır.

Aşağıdaki çok eski reklam sözlerini duymayan yoktur herhalde:

“Bir bilmecem var çocuklar,
haydi sor sor,
çayda kahvaltıda yenir,
acaba nedir nedir,
bisküvi denince akla, tamam şimdi buldum,
hemen onun adı gelir,
eti eti eti”.

18 Ekim 2017 tarihinde tedavi altında tutulduğu Eskişehir Acıbadem Hastanesi'nde 85 yaşında hayatını kaybetti.

Kaynak:Biyografi.info

Firuz Kanatlı için yapılan aramalar

Firuz Kanatlı, Firuz Kanatlı biyografi, Firuz Kanatlı hayatı, Firuz Kanatlı özgeçmişi, Firuz Kanatlı hakkında, Firuz Kanatlı doğum yeri, Firuz Kanatlı fotoğraf, Firuz Kanatlı video, Firuz Kanatlı resim, Firuz Kanatlı kimdir?, Firuz Kanatlı kaç yaşında?, Firuz Kanatlı nereli, Firuz Kanatlı memleketi