FB TW PIN NWS
BioRank 7456

Feriha Tevfik

Doğum tarihi : ??.??.1910 Ölüm tarihi : 22.Nisan.1991
Feriha Tevfik kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Feriha Tevfik doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Feriha Tevfik Biyografisi

Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi. 1929 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmayla Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi olmuştur.

Feriha Tevfik, 1910 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Feriha Tevfik Negüz’dır. 1929 yılında Cumhuriyet Gazetesi'nin düzenlediği yarışmayla Türkiye'nin ilk güzellik kraliçesi seçildi.

2 Eylül 1929 tarihinde sonuçlanan yarışmanın 60 kişilik jürisinde Abdülhak Hamit Tarhan, Halit Ziya Uşaklıgil, Peyami Safa, Cenab Şahabeddin, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Halit Fahri Ozansoy, ressamlar Namık İsmail ve İbrahim Çallı, müzisyenler Mesut Cemil ve Muhittin Sadak, mimar Vedat Tek, tiyatro sanatçıları İsmail Galip Arcan, Vasfi Rıza Zobu ve Bedia Muvahhit, film yapımcısı Fahri İpekçi, gazetecilerden Necmettin Sadak, Zekeriya Sertel - Sabiha Sertel, Vâlâ Nurettin ve Yusuf Ziya Ortaç da bulunmaktadır.

Büyük jürinin 1. seçtiği Hicran Hanım'ın, daha birkaç gün önce evlendiği ortaya çıkınca 2. seçilmiş olan Feriha Tevfik birinci ilan edilir.

Feriha Tevfik, güzellik kraliçesi seçilmesinin ardından ilk olarak Kaçakçılar adlı bir filmde oynadı. Sonra sinema filmlerinde oynadı, sonraları tiyatroda da yer aldı ancak 1939 yılından sonra değerinin bilinmediğini ve kırgın olduğunu söyleyerek bir daha dönmemek üzere, perde ve sahneden tamamen ayrıldı ve bir daha hiç dönmedi.

Feriha Tevfik, üç kez evlendi. 1955 yılında ölen üçüncü kocası olan ceza avukatı Sadi Rıza Dağ'dan tek çocuğu olan Atilla Germiyanoğlu dünyaya geldi.

Feriha Tevfik, 22 Nisan 1991 tarihinde İstanbul’da 81 yaşında beyin kanaması sonucu ölmüştür.

Feriha Tevfik yıllar sonra, 1929'da aslında 13 yaşında olduğunu, yaşını büyük göstererek, yarışmaya katıldığını anlatmıştır.

Feriha Tevfik, 1930 yılında yapılan Türkiye Güzellik Yarışması'na da katılmış, bu kez Mübeccel Namık'ın ardından ikinci olmuştur.

Oynadığı bazı Filmler :
1939 - Bir Kavuk Devrildi
1939 - Tosun Paşa
1939 - Allahın Cenneti
1935 - Aysel Bataklı Damın Kızı
1934 - Milyon Avcıları
1933 - Leblebici Horhor Ağa
1933 - Karım Beni Aldatırsa
1932 - Bir Millet Uyanıyor
1929 - Kaçakçılar


Kaynak:Biyografi.info

Feriha Tevfik için yapılan aramalar

Feriha Tevfik, Feriha Tevfik biyografi, Feriha Tevfik hayatı, Feriha Tevfik özgeçmişi, Feriha Tevfik hakkında, Feriha Tevfik doğum yeri, Feriha Tevfik fotoğraf, Feriha Tevfik video, Feriha Tevfik resim, Feriha Tevfik kimdir?, Feriha Tevfik kaç yaşında?, Feriha Tevfik nereli, Feriha Tevfik memleketi