FB TW PIN NWS
BioRank 8357

Felix Augusto Clement

Doğum tarihi : 20.Mayıs.1826 Ölüm tarihi : 02.Şubat.1888
Felix Augusto Clement kaç yaşında öldü : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Ressam
Felix Augusto Clement doğum yeri : Donzère, Fransa
Ölüm yeri : Cezayir

Felix Augusto Clement Biyografisi

Felix Augusto Clement, oryantalist tabloları ile tanınan Fransız ressamdır.

Felix Augusto Clement, 20 Mayıs 1826 tarihinde Donzère, Fransa’da doğmuştur. Önce National School Fine Arts De Lyon’da ve 1848 yılında École des Beaux-Arts’da eğitim aldı. Burada Michel Martin Drolling ve François-Édouard Picot ile çalıştı. 1856 yılında yaptığı bir resim için Prix de Rome ile ödüllendirildi.

Felix Augusto Clement – Romaine endormi, 1859

Felix Augusto Clement, 1857-1861 yılları arasında Prix de Rome ödülü sayesinde Roma’da kaldı, ardından 1862 yılında Mısır’ı ziyaret etti, Mısır'da oryantalist resimler çizdiği altı yılını geçirdi. Hidiv'in (Mısır valisi) isteği üzerine birçok eser yaptı.

1868 yılında Fransa'ya döndü. Dört yıl sonra, ressam Andrea Mantegna'nın resimlerini Padua'da kopyalamak için hükümet tarafından görevlendirildi, ancak hastalık nedeniyle geri dönmek zorunda kaldı. 1874 - 1877 yılları arasında Lyon’daki École Nationale’de profesör olarak çalıştı, sonra emekli oldu.

Felix Augusto Clement – Kahire'deki Bayram kutlamaları sırasında, 1866

1872 yılında Londra'nın İkinci Yıllık Uluslararası Sergisine, 1873 yılında Expo Vienna’ya ve 1878 yılında da Exposition Universelle'e katıldı.

Felix Augusto Clement, Jean-Leon Gerome ile birlikte ressam Henri Rousseau’ya; Louvre Müzesi’deki eserlerin kopyalarını yapabilmesi için gereken iznin çıkartılmasını da sağladılar.

Hasta olan Felix Augusto Clement, kışın sağlığına daha iyi geleceğini düşünerek gittiği Cezayir’de 2 Şubat 1888 tarihinde 62 yaşında ölmüştür.

Felix Augusto Clement – çölde av - 1865

Hidiv (Mısır valisi) Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunu, Prens Abdülhalim Paşa’nın büyük oğlu olan Sait Halim Paşa için 1865 yılında yaptırılan bu tablo çerçevesi dahil 4,62x 7,75 metrelik ve 35 metrekarelik boyutuyla dünyanın sayılı eserlerinden biri sayılmaktadır. Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa'nın da yer aldığı 13 kişilik bir avcı grubunun, çölde ceylan avı sonrası dinlenmesi ve avla meşgul olması yansıtılıyor.

İstanbul’da boğaz içinde bulunan Sait Halim Paşa Yalısı’ında salonda ilk monte edildiği yerde uzun yıllar duran tablo, 30 Ocak 2019 tarihinde yerinden sökülerek Milli Saraylara bağlı Resim Müzesi'ne taşındı.

Kaynak:Biyografi.info

Felix Augusto Clement için yapılan aramalar

Felix Augusto Clement, Felix Augusto Clement biyografi, Felix Augusto Clement hayatı, Felix Augusto Clement özgeçmişi, Felix Augusto Clement hakkında, Felix Augusto Clement doğum yeri, Felix Augusto Clement fotoğraf, Felix Augusto Clement video, Felix Augusto Clement resim, Felix Augusto Clement kimdir?, Felix Augusto Clement kaç yaşında?, Felix Augusto Clement nereli, Felix Augusto Clement memleketi