FB TW PIN NWS
BioRank 2832

Fatma Betül Sayan Kaya

Doğum tarihi : ??.??.1981
Fatma Betül Sayan Kaya kaç yaşında : 43
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Bakan
Fatma Betül Sayan Kaya doğum yeri : Fatih, İstanbul

Fatma Betül Sayan Kaya Biyografisi

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi.

Fatma Betül Sayan Kaya, 1981 yılında İstanbul, Fatih'te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak doğmuştur. Annesi Hatice Sayan’dır. İlkokulu Fatih İlkokulu'nda okuduktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi'nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği'nde burslu olarak okudu.

İş hayatına Satürn Mühendislik'te proje uzmanı olarak başladı. Ablası olan Ayşe Hilal Sayan Koytak şuan Aile Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yapıyor. Abisi Dr. Ömer Fatih Sayan (d.1977) Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başkanı olarak görev yapıyor.

New York Üniversitesi’nde Biyomedikal Mühendisliği Fakültesi’nden doktora bursu kazandı, meme kanserinin termal görüntülenmesi üzerine çalışmalar yaptı. 2009 yılında Türkiye'ye döndü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ni kazanarak Tıp Eğitimine başladı.

Siyaset hayatına atılarak 2009 yılındaki 5.Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi.

AK Parti İstanbul İl Teşkilatı’nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurdu. İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı.

2012 yılına kadar Ak Parti Genel Başkan Danışmanı olarak görev yapan Fatma Betül Sayan Kaya, 2014 yılında Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul seçim ofisinde Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı.

5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK üyeliğine seçildi. AK Parti AR-GE'den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 22 Mayıs 2016 tarihli kongrede AK Parti tarihli kongreden sonra bu görevinden ayrıldı.

Çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca bilen Fatma Betül Sayan Kaya, Çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr.İlyas Kaya ile 2010 yılında evlendi. Ümraniye Belediye Nikah Sarayı'ndaki nikah törenine Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte katılmıştı. İki çocuğu vardır.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. dönem milletvekili olarak AK Parti İstanbul Milletvekili seçildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet'te Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Fatma Betül Sayan Kaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak görevlendirildi.

27 Ekim 2017 tarihinde ablası olan Ayşe Hilal Sayan Koytak Aile Bakanlığında Müsteşar yardımcısı olarak görev yapmakta iken Kuveyt'e büyükelçi olarak atandı.

Kaynak:Biyografi.info

Fatma Betül Sayan Kaya hakkında haberler

Tüm Fatma Betül Sayan Kaya haberleri

Fatma Betül Sayan Kaya için yapılan aramalar

Fatma Betül Sayan Kaya, Fatma Betül Sayan Kaya biyografi, Fatma Betül Sayan Kaya hayatı, Fatma Betül Sayan Kaya özgeçmişi, Fatma Betül Sayan Kaya hakkında, Fatma Betül Sayan Kaya doğum yeri, Fatma Betül Sayan Kaya fotoğraf, Fatma Betül Sayan Kaya video, Fatma Betül Sayan Kaya resim, Fatma Betül Sayan Kaya kimdir?, Fatma Betül Sayan Kaya kaç yaşında?, Fatma Betül Sayan Kaya nereli, Fatma Betül Sayan Kaya memleketi