FB TW PIN NWS
BioRank 9129

Fatma Benli

Doğum tarihi : 01.Ağustos.1973
Fatma Benli kaç yaşında : 51
Kilo & Boy :
Burcu : Aslan
Meslek : Avukat
Fatma Benli doğum yeri : İstanbul

Fatma Benli Biyografisi

Hayatını ve tüm mesaisini başörtüsü yasağı ile mücadeleye adayan bir avukattır.
Fatma Benli, 1 Ağustos 1973 tarihinde İstanbul'da doğmuştur. Aslen Kastamonu’ludur. İstanbul Sarıyer imam hatip lisesinden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesinde Başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. Marmara Üniversitesinde başörtüsü yasağı nedeni ile yarıda bıraktığı Özel hukuk alanındaki yüksek lisans eğitimini 2015 yılında tamamlamıştır.

Mecidiyeköy’de kendine ait özel bir hukuk bürosu bulunmaktadır. Özellikle Aile Hukuku, İş Hukuku ve Gayrimenkul davaları üzerine yoğunlaşmaktadır. İş davalarında bilirkişilik yapmaktadır.

Fatma Benli, ismi Georgetown Üniversitesi tarafından yayımlanan “Dünyanın En Etkili 500 Müslüman’ı” listesinde yer almaktadır.

Ekim 2012 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla Türkiye İnsan Hakları Kuruluna atanmıştır. 2015 yılına kadar bu görevi sürdürmüştür.

Uluslararası Hukukçular Birliği Türkiye temsilcisi ve Gökkuşağı kadın platformunun hukuk danışmanıdır. Ayrıca İstanbul Kadın Kuruluşları Derneği (İKADDER)'nin başkan yardımcılığını sürdürmektedir

Kamusal alan, ifade özgürlüğü, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Birleşmiş Milletler Kadınlara Karşı Her Türlü Ayrımcılığın Tasfiye Edilmesine Dair Sözleşmesi, kadına karşı şiddet, töre cinayetleri, mal rejimleri ve değişik kadının insan hakları konularında yayımlanmış kitap ve makaleleri bulunmaktadır. İnsan hakları konusunda Türkiye ve yurtdışında sayısız sunum yapmıştır.

Fatma Benli, 3 Nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil insanlar listesine Karadeniz Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Fatma Benli, 7 Haziran 2015 tarihinde ve 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde Ak Parti'den İstanbul 2. Bölge 8. sıradan milletvekili adayı oldu ve seçildi.

Fatma Benli, 29 Mart 2018 tarihinde Tütün Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) bürokratlarından Uğur Yalçın ile evlendi.

Kaynak:Biyografi.info

Fatma Benli için yapılan aramalar

Fatma Benli, Fatma Benli biyografi, Fatma Benli hayatı, Fatma Benli özgeçmişi, Fatma Benli hakkında, Fatma Benli doğum yeri, Fatma Benli fotoğraf, Fatma Benli video, Fatma Benli resim, Fatma Benli kimdir?, Fatma Benli kaç yaşında?, Fatma Benli nereli, Fatma Benli memleketi