FB TW PIN NWS
BioRank 921

Fatih Erbakan

Doğum tarihi : 01.Ocak.1979
Fatih Erbakan kaç yaşında : 45
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Siyasetçi
Fatih Erbakan doğum yeri : Ankara

Fatih Erbakan Biyografisi

23 Kasım 2018 tarihinde "Yeniden Refah Partisi" adıyla bir parti kurduklarını açıkladı.

Fatih Erbakan, 1 Ocak 1979 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Tam adı Muhammed Ali Fatih Erbakan’dır. Annesi Nermin Erbakan, babası başbakanlık da yapmış olan Necmettin Erbakan’dır. Zeynep Erbakan, Elif Erbakan adlarında iki kız kardeşi vardır. İlkokulu Ankara’da okuduktan sonra ortaokulu Ankara Merkez İmam Hatip Ortaokulu'nda okudu. Lise eğitimini ise Ankara Ayrancı Lisesi'nde okuyarak mezun oldu.

Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği fakültesinden Elektrik-Elektronik Mühendisi olarak mezun oldu. Mezun olduktan sonra yüksek lisans için İngiltere'ye gitti. Londra'da Royal Holloway Koleji'nde işletme alanında yönetim ve organizasyon doktorasına başladı ancak annesi Nermin Erbakan vefat edince Türkiye’ye döndü. Sonra da yüksek lisans eğitimini Başkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde yaptı. Devamında yine aynı üniversitede Yönetim ve Organizasyon dalında doktorasını yaptı. 2012 yılında 30 bin liralık bedelini peşin yatırarak bedelli askerlik yapmış oldu.

Fatih Erbakan öğrencilik yıllarında jöleli saçları, şık kıyafetleri, son model otomobilleri ve hız tutkusuyla sık sık gündeme geldi. Lise yıllarından başlayarak defalarca babasının yanında kürsüye çıkıp baş parmağını havaya kaldırarak siyasete ısındı. 1998 yılında ailesiyle birlikte Mekke'ye gitti ve ikinci kez hacı oldu.

Fatih Erbakan, 2012 yılında Saadet Partisi Genel İdare Kurulu üyesi oldu ve aynı zamanda Genel başkan başdanışmanı olarak Saadet Partisi'nde görevine devam etti.

Fatih Erbakan, 23 Şubat 2003 tarihinde babasının siyasi yasağının bittiği gün Beyza Molu ile Çırağan Sarayı'nda evlendi. Merve, Mina adlarında ikiz kız çocukları vardır.

17 Kasım 2013 tarihinde “Prof.Dr. Necmettin Erbakan Vakfı” kuruldu ve Genel Başkanı olarak da Fatih Erbakan seçildi.

23 Kasım 2018 tarihinde "Yeniden Refah Partisi" adıyla bir parti kurdu ve Genel Başkanı seçildi. 6 Kasım 2022 tarihinde gerçekleştirilen Yeniden Refah Partisi 2. Olağan Büyük Kongresinde 1225 delegenin oyuyla yeniden Genel Başkan seçildi.

2023 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimi için önce aday olmuş, adaylığı imza toplama aşamasındayken Cumhur İttifakı'na katılma kararı alarak adaylıktan çekildi.

14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan genel seçimlerde Cumhur İttifakı'nda olmasına rağmen kendi listesiyle giren Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, İstanbul 2. Bölge 1. sıradan vekil seçildi.

Kaynak:Biyografi.info

Fatih Erbakan hakkında haberler

Tüm Fatih Erbakan haberleri

Fatih Erbakan için yapılan aramalar

Fatih Erbakan, Fatih Erbakan biyografi, Fatih Erbakan hayatı, Fatih Erbakan özgeçmişi, Fatih Erbakan hakkında, Fatih Erbakan doğum yeri, Fatih Erbakan fotoğraf, Fatih Erbakan video, Fatih Erbakan resim, Fatih Erbakan kimdir?, Fatih Erbakan kaç yaşında?, Fatih Erbakan nereli, Fatih Erbakan memleketi