FB TW PIN NWS
BioRank 8974

Faruk Özlü

Doğum tarihi : 19.Kasım.1962
Faruk Özlü kaç yaşında : 62
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Meslek : Bakan
Faruk Özlü doğum yeri : Düzce

Faruk Özlü Biyografisi

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet'te Bilim, Sanayi Ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi.

Faruk Özlü, 19 Kasım 1962 tarihinde Düzce’de doğmuştur. Annesinin adı Behiye Özlü’dür. Düzce Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Makina Mühendisi olarak mezun oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Yüksek Lisans ve Doktora yaptı. İspanya’da Proje ve Mühendislik, Harvard Üniversitesi’nde Üst Düzey Yönetici eğitimi aldı.

Faruk Özlü, 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalışma hayatına başladı. 1990 yılında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nda Sözleşmeli Personel-Mühendis olarak görev aldı. Aynı kurumda sırasıyla Uzman, Proje Müdürü, Daire Başkanı, Müsteşar Yardımcısı oldu. Müsteşar Vekilliği yaptı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın önemli ve büyük bütün projelerinde çalıştı. Uzman ve Proje müdürü olarak çalıştığı Zırhlı Muharebe Aracı Projesi’nde Cumhuriyet tarihinin tek kalemde en büyük savunma sanayi ihracatı gerçekleştirildi. Türkiye’nin kendi tasarımı “ilk milli tankı ALTAY”, “ilk insansız hava aracı ANKA”, “ilk milli gemisi MİLGEM” projelerinin yürütülmesinde Müsteşar Yardımcısı olarak görev yaptı. “Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı”, “A400M Nakliye Uçağı”, “F-35 Savaş Uçağı”, F-16 ve Helikopter Elektronik Harp Sistemleri”, “M60 Tank Modernizasyonu”, “Yazılım ve Simülatörler”, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemleri” görev aldığı projelerden bazılarıdır.

Müsteşar Yardımcısı olarak Savunma sanayi stratejik planlarının hazırlanması, bütçe ve fon yönetimi, insan kaynakları, müsteşarlığın görev ve teşkilat kanununun hazırlanması, tedarik süreci ve yönetimine ilişkin yönetmelik ve yönergelerin hazırlanması çalışmalarını yürüttü. 2007 yılından beri savunma yönetimi ve savunma reformu konuları üzerinde çalıştı. Bu konuda kurulan Çalışma Gruplarında görev aldı.

TAI-TUŞAŞ, HEAŞ, TEKNOPARK İSTANBUL ve STM şirketlerinde Yönetim Kurulu üyesi ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalıştı.

2011 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı oldu. 2015 yılında AK Parti Düzce’den milletvekili aday adayı olmak için Müsteşar Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu Başkanlığından 10 Şubat 2015 tarihinde istifa etmiştir.

Faruk Özlü, evlidir. 2 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem AK Parti Düzce Milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. dönem milletvekili olarak AK Parti Düzce Milletvekili seçildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Yıldırım tarafından sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet'te Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Faruk Özlü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görevlendirildi.

Kaynak:Biyografi.info

Faruk Özlü için yapılan aramalar

Faruk Özlü, Faruk Özlü biyografi, Faruk Özlü hayatı, Faruk Özlü özgeçmişi, Faruk Özlü hakkında, Faruk Özlü doğum yeri, Faruk Özlü fotoğraf, Faruk Özlü video, Faruk Özlü resim, Faruk Özlü kimdir?, Faruk Özlü kaç yaşında?, Faruk Özlü nereli, Faruk Özlü memleketi