FB TW PIN NWS
BioRank 7157

Faiz Sucuoğlu

Doğum tarihi : 27.Ağustos.1961
Faiz Sucuoğlu kaç yaşında : 63
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Faiz Sucuoğlu doğum yeri : Poli, Baf, Kıbrıs Cumhuriyeti

Faiz Sucuoğlu Biyografisi

23 Ocak 2022 tarihinde yapılan seçimlerde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti başbakanı oldu.

Faiz Sucuoğlu, 27 Ağustos 1961 tarihinde Kıbrıs Cumhuriyeti, Baf’ın Poli kasabasında doğmuştur. Lefkoşa Türk Lisesi’nden mezun olduktan sonra Alman Hükümeti’nin verdiği bursla Almanya’da Tıp eğitimine başladı. Tıp eğitiminin son iki yılını İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesinde tamamlayarak, Zeynep Kamil Hastahanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum İhtisası yaptı.

Faiz Sucuoğlu, İhtisas döneminde Almanya’dan aldığı burslarla çeşitli hastahanelerde çalıştı. İstanbul Zeynep Kamil Hastanesinde ihtisasını tamamladı. İstanbul’a dönüşünde bir süre Başasistan olarak Zeynep Kamil Hastahanesi’nde çalıştı. 1993 yılında KKTC’ye döndü. Askerlik hizmetinin ardından uzun süre kendi özel kliniğinde çalıştı.

Nisan 2011 tarihinden 28 Temmuz 2013 tarihine kadar Ulusal Birlik Partisi Lefkoşa İlçe Başkanlığını yapmıştır. 28 Temmuz 2013 Erken Genel Seçimlerinde Ulusal Birlik Partisi’nden Lefkoşa Milletvekili olarak Parlementoya girmiştir.

15 Temmuz 2015 tarihinde kurulan Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler – Ulusal Birlik Partisi Koalisyon Hükümetinde Turizm Bakanı olarak görev aldı. 16 Nisan 2016 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti Ulusal Güçler Koalisyon Hükümetinde Sağlık Bakanı olarak görev aldı.

7 Ocak 2018 Milletvekiliği Erken Genel Seçimlerinde UBP Lefkoşa Milletvekili seçilmiştir. Sayıştay Komitesi Başkanlığı ve Çevre Komitesinde, Komite Üyesi olarak görev yaptı.

22 Mayıs 2019 tarihinde kurulan Ulusal Birlik Partisi – Halkın Partisi Koalisyon Hükümetinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı olarak görev aldı. Bu görevi 9 Aralık 2020 tarihinde sona erdi.

27 Ekim 2021 tarihinde yapılan Ulusal Birlik Partisi kurultayında Parti başkanı ve KKTC Başbakanı Hamza Ersan Saner, parti başkanlığından çekildi. 31 Ekim 2021 tarihinde Faiz Sucuoğlu'nun kurultayı kazanmasıyla beraber Hamza Ersan Saner'in UBP genel başkanlığı görevi sona erdi. 5 Kasım 2021 tarihinde KKTC Başbakanı olarak Faiz Sucuoğlu göreve başladı.

Faiz Sucuoğlu, İngilizce ve çok iyi derecede Almanca bilir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Faiz Sucuoğlu, 23 Ocak 2022 tarihinde yapılan erken genel seçimlerin galibi olarak çıktı. UBP oyların yüzde 39,54'ünü alarak seçimi birinci parti olarak tamamladı ve 50 sandalyelik Cumhuriyet Meclisi'nde 24 milletvekili ile temsil edilmeye hak kazandı. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, Faiz Sucuoğlu'nun hazırladığı kabine listesini 21 Şubat 2022 tarihinde onaylamasının ardından KKTC'de 38. hükümet kuruldu.

Bir siyasi kriz sonucunda 20 Nisan 2022 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hükümetin istifasını kabul etti.

25 Nisan 2022 tarihinde KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu'nun Başbakanlığında kurduğu yeni hükümet kabinesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar onayladı ve KKTC'nin 39. hükümeti göreve başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Faiz Sucuoğlu hakkında haberler

Tüm Faiz Sucuoğlu haberleri

Faiz Sucuoğlu için yapılan aramalar

Faiz Sucuoğlu, Faiz Sucuoğlu biyografi, Faiz Sucuoğlu hayatı, Faiz Sucuoğlu özgeçmişi, Faiz Sucuoğlu hakkında, Faiz Sucuoğlu doğum yeri, Faiz Sucuoğlu fotoğraf, Faiz Sucuoğlu video, Faiz Sucuoğlu resim, Faiz Sucuoğlu kimdir?, Faiz Sucuoğlu kaç yaşında?, Faiz Sucuoğlu nereli, Faiz Sucuoğlu memleketi