FB TW PIN NWS

KKTC de yeni hükümet kuruldu

2022-02-22
KKTC de yeni hükümet kuruldu
KKTC'de yeni hükümet kuruldu.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, 8 Şubat'ta Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmişti.

KKTC'de Ulusal Birlik Partisi Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu başkanlığında yeni hükümet kuruldu.

Başbakan ve UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu, 18 Şubat'ta UBP-Demokrat Parti (DP)-Yeniden Doğuş Partisi (YDP) koalisyon hükümeti konusunda mutabakata varıldığını açıklamıştı.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tarafından 8 Şubat'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Faiz Sucuoğlu, yeni Bakanlar Kurulu listesinin dün Cumhurbaşkanına sunulacağını kaydetmişti.

SEÇİM SONUÇLARI
UBP, 23 Ocak'ta yapılan erken genel seçimi yüzde 39,54 ile ilk sırada bitirmişti. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) yüzde 32,4, DP yüzde 7,41, YDP yüzde 6,39, Halkın Partisi (HP) yüzde 6,68 oy almıştı.

Bu sonuçlara göre 50 kişilik Cumhuriyet Meclisinde UBP 24, CTP 18, DP 3, HP 3, YDP 2 sandalye elde etti.

Kabine listesini Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a sunan Faiz Sucuoğlu, sunduğu isimleri Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın onayladığını söyledi.

Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun listesinde, Ekonomi ve Enerji Bakanı Kutlu Evren, Dışişleri Bakanı Hasan Taçoy, İçişleri Bakanı Ünal Üstel, Maliye Bakanı Sunat Atun, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu, Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, Sağlık Bakanı Ali Pilli, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Oğuzhan Hasipoğlu yer aldı.

Başbakan Faiz Sucuoğlu, "Ekonomik anlamda içinden geçtiğimiz süreç sıkıntılarla dolu bir süreç. Tercihi genelde bir önceki dönemde tecrübe kazanmış arkadaşlardan yana kullandık. Bu kabine 5 yıl sürecek bir kabine değildir, belli bir süre sonra şu anda görev almayan arkadaşlarımıza da görevler verilecektir." dedi.

Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) 24 milletvekilinin de çok değerli olduğunu belirten KKTC Başbakanı, bu isimlerin hizmet etme anlamında bir eksiğinin olmadığına, gelecek dönemde görev alacaklarına işaret etti.