FB TW PIN NWS
BioRank 1479

Esengül

Doğum tarihi : 23.Eylül.1954 Ölüm tarihi : 18.Nisan.1979
Esengül kaç yaşında öldü : 25
Kilo & Boy :
Burcu : Terazi
Meslek : Şarkıcı
Esengül doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : Ataköy, Bakırköy, İstanbul

Esengül Biyografisi

Esengül, arabesk müziğin masum olduğu bir çağın yıldızıydı. 17 yaşında başlayan fırtınalı şöhreti sadece 8 yıl sürdü.

Esengül, 24 Eylül 1954 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Asıl adı Esen Ağan’dır. Sezen Beşikçi adında kız kardeşi vardır. Konservatuvar mezunu olan annesi Piraye Ağan'dan ilk müzik derslerini aldı. Daha sonra çeşitli hocalardan da ders aldı. Genç kızın eğitimini üstlenen besteci Abdullah Bayşu ona ses eğitiminin yanında bir de ismine ‘gül’ü ekleyerek sahne ismini de verdi.

15 yaşındayken 1969 yılında bir ses yarışmasında birinci oldu. İlk 45’lik plağı olan “Aşkımı Süpürmüşler” çok beğenilince gazinolarda çalışmaya başladı. 16 yaşında Lunapark Gazinosu’nda, sahneye Emel Sayın’ın alt kadrosunda çıktı. İstanbul, Ankara ve İzmir'deki ünlü gazinolarda assolist olarak sahne aldı.

Sesi öylesine beğenilmişti ki Lunapark’taki ikinci gecesinin ardından Bebek’teki Belediye Gazinosu’ndan assolistlik teklifi geldi. Teklifi kabul eden Esengül en genç assolist olarak birden şöhrete kavuştu. Hemen arkasından Ankara’daki Dikmen, Köşk, İzmir’de Akasyalar, İstanbul’da Semiramis ve Maksim gazinolarında sahneye çıktı. Orhan Karadeniz gibi efsane bir besteci ile çalıştığı için söylediği şarkılar hemen tutuluyordu.

1971 yılında Zalim ile önemli bir çıkış yapan Esengül 1973 yılında halkın sevgilisi olmasına neden olan ‘Taht Kurmuşsun Kalbime’ şarkısını söyledi.

Esengül’ün şarkıları meyhanelerde milli marş gibi söyleniyordu artık. Esengül en acıklı şarkıları bile gülümseyen bir yüzle söylüyor, onun çıktığı gazinolar dolup taşıyordu. Sahnede çok başarılı olan Esengül, albümlerindeki şarkıları da kusursuz bir şekilde prova yapmadan bir kerede icra edip kayıt yapıyordu.

Esengül sahneye çıktığı zaman olduğu yerinde durmuyor, masaları geziyor, şarkılarını müşterilerin gözlerine bakarak söylüyor, para savurmaktan hoşlanan ona hayran erkekleri sarhoş ediyordu. Yeraltı dünyasının isimleriyle fazla haşır neşir olunca polis takibine alınmakta gecikmedi. Çakırkeyif olduğu bir gece gazinoda ünlü kabadayılardan birinin silahını alıp havaya ateş açtı. Bu olay hem sorgulanmasına hem de şöhretinin artmasına neden oldu.

Yeraltı dünyasının kabadayıları ile kurduğu ilişkiler yüzünden polis tarafından izlendi. 31 Mart 1979 tarihinde çalıştığı Semiramis Pekkan’ın adını taşıyan Semiramis Gazinosu’nda çıkan bir olayda gazino sahibi ve bir garson öldürüldü.

Esengül, bu olaydan yirmi gün sonra, yanında bir işadamı ile birlikte Ataköy'de geçirdiği trafik kazası sonucu öldü. Bunun bir hesaplaşma olduğuna dair haberler nedeniyle cinayet masası olayı sorguladı, ancak kazanın aşırı alkol ve hızdan olduğuna hükmedildi.

Esengül, 18 Nisan 1979 tarihinde İstanbul, Ataköy, Bakırköy’de bir trafik kazasında 25 yaşında ölmüştür.

Esengül, 23 adet 45'lik, 4 kaset yaptı, bir de film çevirdi. Ölümünden sonra 45'likleri uzunçalarlarda toplanarak piyasaya sürüldü. Abdullah Bayşu, Orhan Akdeniz, Ülkü Aker imzalı Esengül şarkılarının çoğu arabesk müziğin klasikleri arasına girmiştir. 'Taht Kurmuşsun Kalbime' gibi kendine özgü hüzünlü ve yakıcı sesiyle söylediği şarkılar herkesin dilindeydi.

1977 yılında “Yansın Bu Dünya” adlı sinema filminde Aysel Gürel, Saadet Sun, Adnan Şenses ile birlikte başrolde oynadı.

Esengül, 1972 yılında Orhan Akçınar ile evlendi. Sahne hayatı ile özel yaşantısı arasında bir denge kuramayınca fazla evli kalamadı. Bu nedenle kısa süre sonra ‘şiddetli geçimsizlik’ nedeniyle bir ay sonra boşandı. O sıralarda Adnan Şenses ile tanıştı. Çok aşıklardı fakat çok da kavga ediyorlardı. Bir darılıp barışıyorlar derken imam nikahı kıyıp birlikte yaşamaya başladılar. 1977 yılında Adnan Şenses’den de ayrıldı.

Adnan Şenses’den ayrıldıktan sonra futbolcu Tayfun Kalkavan ile birlikte oldu.

45’lik Plakları :
1970 - Aşkımı Süpürmüşler 1971 - Anlamıyorsun Gönül Derdinden-Sana Aşkımı Anlatabilsem
1971 - Ayrılık Günü-Yüzüme Bakmaya Yüzün Yok
1972 - Senden Işık Bekledim-Sevip Koklayacağım
1972 - Bu Bizim Son Buluşmamız-Manalı Gözlerine
1972 - Sensiz Hayat Çekilmiyor-Aşksız Yaşamaktansa
1973 - Çok Geç Olmadan-Taht Kurmuşsun Kalbime
1973 - Kalbim Seninle Dolu-Ayrılık Kolay mı Seven İnsana
1973 - Sevdiğimin Kurbanıyım-Sensiz Kahrolmuştum
1973 - Mutlu Olmanın Çaresi-Sen Mutlu Ettin Beni
1973 - Gizli Yaram-Seninle Öleceğim
1975 - Kırılsın Ayaklarım-Deli Gibi Sevdim
1976 - Bu Bizim Son Buluşmamız-Manalı Gözlerine 1976 - Beterin Beteri Var-Gel Arkadaş Olalım
1976 - Seni Sevmekle Suçluyum-Gün Değil Ay Değil
1976 - Gün Değil Ay Değil-Gel Arkadaş Olalım
1977 - Hatırım İçin-Çok Üzgünsün Arkadaş

Uzunçalar :
1976 - Esengül
1979 - Hayat dolu gençliğe veda
1981 - Son Hatıram
1975 - Beterin Beteri Var (Almanya)
1975 - Gel Otur Arkadaşım (Almanya)
1975 - Bir Yoksula Rastladım (Almanya)
1976 - Uçup Giden Gençliğime (Almanya)
1980 - Esengül Sevdiğimin Kurbanıyım
1985 - Sevdiğimin Kurbanıyım

Kaset :
- Bir Yoksula Rastladım
- Uçup Giden Gençliğime
- Beterin Beteri Var
- Gel Otur Arkadaşım

CD :
2005 - Beterin Beteri Var -Taht Kurmuşsun Kalbime
2005 - Gel otur arkadaşım
2005 - Bir yoksula rastladım
2006- Uçup giden gençliğime

Filmleri :
1977 - Yansın Bu Dünya (Esengül) (Sinema Filmi)

Müzik ekibi :
1979 - Köşe Kapmaca (Şarkılar) (Sinema Filmi)


Kaynak:Biyografi.info

Esengül videoları

Tüm Esengül videoları

Esengül için yapılan aramalar

Esengül, Esengül biyografi, Esengül hayatı, Esengül özgeçmişi, Esengül hakkında, Esengül doğum yeri, Esengül fotoğraf, Esengül video, Esengül resim, Esengül kimdir?, Esengül kaç yaşında?, Esengül nereli, Esengül memleketi