FB TW PIN NWS
BioRank 9309

Ernesto Zedillo

Doğum tarihi : 27.Aralık.1951
Ernesto Zedillo kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ernesto Zedillo doğum yeri : Meksiko, Meksika

Ernesto Zedillo Biyografisi

1994-2000 yılları arasında Meksika Devlet Başkanı olarak görev yapmıştır.

Ernesto Zedillo, 27 Aralık 1951 tarihinde Meksiko, Meksika’da doğmuştur. Tam adı Ernesto Zedillo Ponce de León’dır. Babası Rodolfo Zedillo Castillo, annesi Martha Alicia Ponce de León’dur. Taşındıkları Mexicali şehrinde 14 yaşına kadar kaldıktan sonra yine Mexico City şehrine taşındılar. 1969 yılında girdiği Meksika’da Ulusal Politeknik Enstitüsünden 1972 yılında ekonomist olarak mezun olduktan sonra 1974 yılında ABD’de Yale Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Meksika’ya döndükten sonra Merkez Bankasında çalışmaya başladı. 1987 yılında Bütçe ve Planlama Sekreterliği Plan ve Bütçe Kontrol yardımcısı sekreteri seçildi. 1988 yılında görev yaptığı dönemde Bilim ve Teknoloji reformu başlattı.

23 Mart 1994 tarihinde Meksika Kurumsal Devrimci Parti lideri Luis Donaldo Colosio bir suikast neticesinde öldürülünce Kurumsal Devrimci Parti lideri oldu.

1 Aralık 1994 – 30 Kasım 2000 tarihleri arasında Meksika’nın 54. Devlet Başkanı olarak görev yaptı. 70 yıllık kesintisiz Kurumsal Devrimci Parti kökenli son devlet başkanıdır.

Ernesto Zedillo, 1974 tarihinde Nilda Patricia Velasco ile evlendi. Ernesto Zedillo Jr., Emiliano Zedillo, Carlos Zedillo, Rodrigo Zedillo, Patricia Zedillo adlarında 5 çocuğu vardır.

Meksika’nın eski Devlet Başkanı Ernesto Zedillo hakkında insanlığa karşı suç işlemekten ABD’de dava açıldı. ABD’deki Yale Üniversitesi’nde profesör olan Zedillo, 1997 yılında Meksika’nın Chiapas eyaletinin Acteal köyünde 45 kişinin milis grupları tarafından öldürüldüğü olayın sorumlusu olmak ve olayı kapatmaya çalışmakla suçlanıyor. Kurbanların yakınlarının avukatları, davanın Connecticut eyaletinin Hartford kentindeki bölge mahkemesinde açıldığını belirtti. Kurban yakınlarının Zedillo’dan tazminat talebinde bulunduğu kaydedildi. 2014 yılında ABD Anayasa Mahkemesi davayı reddetti.

Ernesto Zedillo, Devlet Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra birçok uluslararası şirket ve kuruluşlarda ekonomik danışman olarak iş yaptı.

Ernesto Zedillo, ABD’de Yale Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak görev yapmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Ernesto Zedillo için yapılan aramalar

Ernesto Zedillo, Ernesto Zedillo biyografi, Ernesto Zedillo hayatı, Ernesto Zedillo özgeçmişi, Ernesto Zedillo hakkında, Ernesto Zedillo doğum yeri, Ernesto Zedillo fotoğraf, Ernesto Zedillo video, Ernesto Zedillo resim, Ernesto Zedillo kimdir?, Ernesto Zedillo kaç yaşında?, Ernesto Zedillo nereli, Ernesto Zedillo memleketi