FB TW PIN NWS
BioRank 5952

Ermenegildo Zegna

Doğum tarihi : 02.Ocak.1892 Ölüm tarihi : ??.Kasım.1966
Ermenegildo Zegna kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Ermenegildo Zegna doğum yeri : Trivero, Biella, İtalya
Ölüm yeri : İtalya

Ermenegildo Zegna Biyografisi

İtalyan girişimci, Ermenegildo Zegna giyimin kurucusudur. Kısaca Zegna olarak bilinir.

Ermenegildo Zegna, 2 Ocak 1892 tarihinde Trivero, İtalya’da doğmuştur. Babasının adı Michelangelo Zegna’dır. Kadreşi Mario ile birlikte babasının tezgâhlardan yararlanarak 1910 yılında kurdukları tekstil alanında aile şirketinde çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında askere gitti. 1923 yılında babasının ölümü üzerine kardeşi ile işleri devam ettirdiler.

2017 yılında dünya çapında 525'den fazla mağaza ve 7000'den fazla çalışanı bulunan Ermenegildo Zegna Grubu 1910 yılında Kuzey İtalya'da tek bir adamın rüyası ve tutkusu ile başladı. Bugün Zegna kumaşları, İtalya'nın en çok aranan ihraç malları arasında.

Ermenegildo Zegna, 1910 yılında 18 yaşındayken, İtalya'nın en çok tanınan ve en dinamik aile işlerinden biri olan Lanificio Zegna'yı (yün dokuma fabrikası) “dünyanın en güzel kumaşlarını üretme” hayali ile Trivero'da kurdu.

Ermenegildo Zegna, zamanla fabrikanın bulunduğu Biella eteğindeki Trivero kasabasını bizzat kendisi inşa etti. Buraya hastane, okul, spor tesisleri yaptırdı. Bunların yanı sıra Biella ile Trivero arasında 14 kilometrelik bir panoramik yol inşa etti. Bu yolun geçtiği vadiye de yüzlerce çeşit ağaç ekti. Şimdi bu bölge Zagna Vadisi olarak biliniyor.

1930'lu yılların sonuna değin Ermenegildo Zegna’nın Lanificio Zegna adındaki yün değirmeni 1000 işçi çalıştırdı. 1955 yılına kadar şirket 1.400 işçi çalıştırdı. 1920'lerden beri Avustralya yününün en büyük alıcılarından biri olan şirket 1963 yılında, Avustralya'nın Tasmania kentinde düzenlenen ilk törenle Ermenegildo Zegna Yünlü Ödüllerini sunmaya başladı.

1980'lerin başlarına gelindiğinde, yün üretiminde tamamen dikey olarak entegre bir şirkette gerçekleşmişti. Zegna tedarik zincirinin her bir bölümü üzerinde tam bir kontrole sahiptir. Avustralya'daki bir çiftlikten İtalya'daki dokuma fabrikalarına, İsviçre'deki kesim evlerinden kumaşlarının dünyanın her yanında satıldığı butik mağazalarına dek her şey kendisine aittir. Ermenegildo Zegna, bir erkek giyim markası için az görülür bir şekilde, en yüksek kaliteyi garantilemek için dikey olarak entegre bir şirkettir, koyunların otladığı meralardan, özel dikim bir takım elbisenin en son düğme deliği detayına dek.

1972 yılında, Özel Yapım hizmetini devreye soktu. 1980 yılında, Zegna Paris'teki ilk butiğini açtı. Bunu 1983 yılındaki Londra ve 1985 yılındaki Milano mağazaları takip etti. 1991 yılında, Palace Hotel, Pekin'deki butiğini açtığında, büyümekte olan piyasalara erken giriş tavrı ile uyumlu bir şekilde Çin'de bir butik açan ilk batılı lüks erkek giyim mağazasıydı. 2014 yılına kadar şirket Çin'de 70 mağaza açtı.

Giysilerden aksesuarlara dek uzanan ürünlerin çeşitliliği, Ermenegildo Zegna tarafından gösterilen sürekli gelişme ve geleceğe bakma arzusuna yansıyan girişimcilik ruhu ile birlikte büyümeyi hızlandırdı. Grubun iki ana markası, Ermenegildo Zegna serisi ve daha genç bir müşteri profiline yönelik Z Zegna serisinden oluşmakta. Grup aynı zamanda Trofeo, High Performance ve Elements'in de dahil olduğu pek çok kumaş yapımını da gerçekleştirdi ve bunların patentini aldı.

Kendi markaları altında erkek takım elbise üretmenin yanı sıra Guccio Gucci, Yves Saint Laurent, Alfred Dunhill ve Tom Ford için de uygun giysiler üretmektedir. 2006 yılında Ermenegildo Zegna, tasarımcı Tom Ford'la çalıştı. 2006 yılında Perofil ile erkek iç çamaşırları üretmek için anlaştı.

2003 yılında oyuncu Adrien Brody, Zegna'nın İlkbahar / Yaz 2003 ve Sonbahar / Kış 2003 kolleksiyonunu tanıttı. 2013 yılında oyuncu Jamie Dornan İlkbahar / Yaz 2014 Couture modelini tanıttı.

Ermenegildo Zegna’nın, Aldo Zegna (d.1920- ö 2000) ve Angelo Zegna (d.1924) adındaki iki oğlu 1942 yılında şirkette çalışmaya başlayınca şirketin adı Ermenegildo Zegna ve Oğulları olarak değiştirildi.

Ermenegildo Zegna, 18 Kasım 1966 tarihinde İtalya’da 74 yaşında ölmüştür. Oğulları Aldo ve Angelo işi devraldı ve iki yıl sonra Novara'daki Zegna fabrikasında üretilen hazır giyim kostümleri hazırladılar. Şirket aile tarafından işletilmeye devam edilmektedir.

Angelo Zegna erkek giyim ve aksesuarlarından sorumluydu ve Aldo Zegna 1990'lı yıllardan itibaren tekstilden sorumlu idi. 1973'te Zegna, üretimlerini uluslararasılaştıran ilk İtalyan markalardan biriydi, 1973'te İspanya'da, 1977'de İsviçre'de fabrikaları açtı. 1980'lerde şirket, on altı farklı ülkede amiral gemisi mağazaları açtı.

Aldo ve Angelo yaşlandıkça çocukları şirkette görev almaya başladı. 1990'da Angelo'nun oğlu Gildo giysi bölümünün başında, kızı Anna mağaza planlama sorumlusu, Aldo'nun oğlu Paolo ise pazarlama müdürü oldu.

İlk butik 1980'de Paris'te, ardından 1985'te Milano'da açıldı. 1990'da şirket İtalya'nın en büyük giyim üreticilerinden biri oldu.

1999 yılı itibariyle Zegna Group'un İtalya'da sekiz üretim tesisi, iki İspanya, üçü İsviçre'de, diğeri Meksika'da ve biri Türkiye'de üretime sahipti.

2017 yılı itibari ile şirketin CEO görevini 4’üncü kuşaktan Gildo Zegna yapmaktadır.

Kaynak:Biyografi.info

Ermenegildo Zegna için yapılan aramalar

Ermenegildo Zegna, Ermenegildo Zegna biyografi, Ermenegildo Zegna hayatı, Ermenegildo Zegna özgeçmişi, Ermenegildo Zegna hakkında, Ermenegildo Zegna doğum yeri, Ermenegildo Zegna fotoğraf, Ermenegildo Zegna video, Ermenegildo Zegna resim, Ermenegildo Zegna kimdir?, Ermenegildo Zegna kaç yaşında?, Ermenegildo Zegna nereli, Ermenegildo Zegna memleketi