FB TW PIN NWS
BioRank 2473

Ergüder Yoldaş

Doğum tarihi : ??.??.1939 Ölüm tarihi : 25.Ocak.2016
Ergüder Yoldaş kaç yaşında öldü : 77
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek :
Ergüder Yoldaş doğum yeri : İzmir
Ölüm yeri : İzmir

Ergüder Yoldaş Biyografisi

Sultan-ı Yegah’ adlı şarkının bestecisi olarak ünlendi.

Ergüder Yoldaş, 1939 yılında İzmir’de Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Adil adında erkek kardeşi ve Ayça adında kız kardeşi vardır. İzmir İnönü Lisesi'nde okudu. Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan mezun oldu.

Konservatuvardan mezun olduktan sonra 1963 yılında kendi kurduğu "Halikarnas Altılısı" grubuyla müzik hayatına başladı. "Anadolu Rüzgarı-Aynalar" ve "Geçti Dost Kervanı-Kambur Felek" adlı 45'lik plaklarını çıkardı.

Uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. İstanbul Şehir Tiyatroları ve İstanbul Festivali direktörlüğü yaptı.

70 ve 80'li yılların çok önemli bestecisi olan Ergüder Yoldaş, Türk pop müziğine; 1981 yılında Attila İlhan’ın şiirini besteleyip "Sultan-ı Yegah" gibi bir başyapıt armağan etti. Eşi Nur Yoldaş'ın seslendirdiği Attila İlhan'ın şiiri Sultan-ı Yegah 45'liğiyle Türk popunda çığır açtı.

Bestelerinde müzikalite yönünden doğu-batı sentezini oluşturma yolunda ciddi çabalar ortaya koyar Ergüder Yoldaş. Klasik şiirden aldığı ilhamla, Klasik Türk Musikisi'nin derinliklerinden Çağdaş/Batı'lı bir sentez oluşturmayı başarması bestelerini farklı kılmıştır. Hafif Batı Müziği olarak dinlediğimiz Sultan-ı Yegah aynı zamanda musikimizin Sultani Yegah makamında bestelenmiştir. Ve sanatçının diğer birçok bestesi de diğer Türk Musikisi makamlarında bestelenmiştir.

Eşi Nur Yoldaş ile birlikte kurdukları Workshop Plakçılıktan 1983'te yayınlanan "Elde Var Hüzün" isimli albüm yaptılar. Nur Yoldaş albümden bekledikleri ticari başarıyı elde edemeyince Ergüder Yoldaş'tan boşandı. Nur Yoldaş'tan ayrıldıktan sonra Esin Afşar'la Mevlana üzerine çalışmaya başladı.

İlk evliliğinden bir kızı, bir oğlu bulunan Ergüder Yoldaş'ın, Nur Yoldaş'tan da bir oğlu var. Ergüder Yoldaş, ikinci evliliğini 1976 yılında Nur Yoldaş ile yaptı. 1983 yılında boşandı. Tunç Devrim Yoldaş, Ayşegül Yoldaş, Mustafa Tanju Yoldaş adlarında; iki eşinden üç çocuğu vardır.

Nur Yoldaş’dan boşandıktan sonra uzun süre Büyükada'da münzevi bir yaşam sürdü. 1991 yılında kamuoyuna İstanbul Büyükada'dan çöp adam olarak yansıdı. Ergüder Yoldaş'ın Büyükada'da neden sokakta yaşadığını kimse çözemedi. Zira ne alkolikti ne de deli.. "Ben kendi hayatımdan sorumluyum, yaşadığım hayat ise kimseyi ilgilendirmez benim dışımda" demiş başka bir izahat getirmemişti. Son olarak Büyükada'da 12 yıl yaşadıktan sonra 2003 yılında İzmir'de kız kardeşinin yanına yerleşti.

Ergüder Yoldaş, 25 Ocak 2016 tarihinde İzmir’de zatürre teşhisi ile kaldırıldığı Özel Su Hastanesi yoğun bakım servisinde 77 yaşında ölmüştür.

Çıkardığı 45’lik Plaklar :
Anadolu Rüzgarı-Aynalar
Geçti Dost Kervanı-Kambur Felek


Kaynak:Biyografi.info

Ergüder Yoldaş hakkında haberler

Tüm Ergüder Yoldaş haberleri

Ergüder Yoldaş videoları

Tüm Ergüder Yoldaş videoları

Ergüder Yoldaş için yapılan aramalar

Ergüder Yoldaş, Ergüder Yoldaş biyografi, Ergüder Yoldaş hayatı, Ergüder Yoldaş özgeçmişi, Ergüder Yoldaş hakkında, Ergüder Yoldaş doğum yeri, Ergüder Yoldaş fotoğraf, Ergüder Yoldaş video, Ergüder Yoldaş resim, Ergüder Yoldaş kimdir?, Ergüder Yoldaş kaç yaşında?, Ergüder Yoldaş nereli, Ergüder Yoldaş memleketi