FB TW PIN NWS
BioRank 4511

Erdoğan Demirören

Doğum tarihi : 28.Ağustos.1938 Ölüm tarihi : 08.Haziran.2018
Erdoğan Demirören kaç yaşında öldü : 80
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Meslek : İş adamı
Erdoğan Demirören doğum yeri : İnegöl, Bursa
Ölüm yeri : İstanbul

Erdoğan Demirören Biyografisi

Erdoğan Demirören, 28 Ağustos 1938 tarihinde Bursa’nın İnegöl ilçesinde doğmuştur. Saint Benoit Lisesi orta bölümünden mezunu oldu. Oğlu Yıldırım Demirören ise Beşiktaş spor kulübü’nün eski Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanıdır.
1956-57 senelerinde Beşiktaş spor kulübü'nde ve Emniyet'te profesyonel olarak futbol oynadı.

Babası Şükrü Demirören'in 1957 yılında vefatı neticesinde babasının kurucusu olduğu Sirkeci de Oto Yedek Parça İthalatı ve Pazarlaması konusunda faaliyette bulunan “Kolaylık Oto” Müessesinin başına geçmiştir. Ve o tarihten bugüne kadar çalışmaları genişleyerek devam etmektedir.

Türkiye'nin ilk gaz şirketini 1971'de devren satın aldı. Yaptığı yatırımlarla gaz sektörünü, Türkiye'nin en büyük yatırımı olan bir sektörü haline getirdi. Bir anda kırk sekiz şirkete çıktı, çok genişledi. 1980'de açıklanan 24 Ocak Kararları'ndan sonra ise küçülmeye karar verdi. Şu an şirketlerinde ait 804 vasıta ve dört gemi var.

Bugüne kadar yürüme engelliler için on iki bin araba dağıttı. Demirören Grubu’nun başında yer alan Erdoğan Demirören, uzun yıllardır Kanlıca ile Anadolu Hisarı arasında bulunan Marki Ahmet Necip Bey Yalısı’nda oturuyor.

Tülin (Çini) Demirören ile evli olan Erdoğan Demirören, Yıldırım Demirören, Meltem ve Tayfun adlarında 3 çocuk babasıdır.

Erdoğan Demirören’e Haliç Üniversitesi'nden Fahri Doktora ünvanı verildi.

Erdoğan Demirören, 2011 yılında Doğan grubundan Milliyet gazetesi ve Vatan gazetesini satın almıştır.

21 Mart 2018 tarihinde Aydın Doğan’ın Doğan Medya Grubu'nu satın aldı. Hürriyet gazetesi, Hürriyet Daily News, Posta gazetesi, Fanatik gazetesi, CNN Türk televizyonu, Kanal D, Tv2, Dream TV, Dream Türk, TME, Doğan Burda Dergi, Doğan Egmont, Doğan Kitap, Dergi Pazarlama ve Planlama (DPP)'yi Demirören Holding bünyesine katmış oldu.

Demirören Holding Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören 8 Haziran 2018 tarihinde 80 yaşında tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

Erdoğan Demirören'in Yönetim Kurulu Başkanı olduğu, Demirören Şirketler Gurubunun sektörel olarak belli başlı firmaları şunlardır :

LPG Gurubu: Milangaz LPG Dağıtım Tic. ve San AŞ., Milangaz AŞ., Likidgaz A.Ş., Mutfakgaz A.Ş., Güneşgaz A.Ş: LPG depolama ve dağıtım şirketlerini bünyesinde bulunduran bu grup, Türkiye sathında 24 dolum tesisi , 40 bin ton stoklama kapasitesi , 2950 adet ana bayisi ile 450 bin tona ulaşan satış potansiyeline sahiptir . Bunun yanında 195 adet tır , tank ve treylerinden oluşan nakliye filosu ile hizmeti sürmektedir .

Demirören Tüp İmalat A.Ş. : LPG Tevzi Şirketlerinin, çeşitli ebattaki tüp ihtiyaçlarını, gerekse bu tüplerin vana ve subap ihtiyaçlarına cevap vermek gayesi ile İzmir/Bornova`da faaliyetlerinin sürdürmektedir .

Parsat A.Ş. : İstanbul/Avcılar'da bulunan ve otomotiv yan sanayinin önde gelen kuruluşlarından olan Parsat Piston San. ve Tic. A.Ş. Alman Kolbenschmidt Lisansı ve işbirliği ile 1970 yılından bu yana çeşitli ebatta üretilen pistonlarla gerek iç piyasaya gerekse ihracaata pazarlanmaktadır .

Ata Eğitim A.Ş. : İstanbul Balmumcu`da bulunan kendi binasında hizmet vermekte olan Özel Ata Lisesi, anaokulu, ilköğretim ve lise bölümlerinde faaliyet göstermektedir .

DEMİRÖREN HOLDİNG BÜNYESİNDE OLAN ŞİRKETLER :
Enerji :
Milangaz
Oto Milangaz
Moil

Sanayi :
Demirören Ağır Metal
Parsat Piston
MS Motor Servis
D-Mermer

Turizm :
Kemer Country
Kemer Country Club
Kemer Country Hotel
Konut Projesi Yatırımları
Lidya Flats
Seyhan Park Evleri

AVM İşletmeciliği :
Demirören İstiklal

Liman İşletmeciliği :
Zeyport
Dolfen İskelesi

İnşaat :
Lidya Yapı

Medya :
Hürriyet gazetesi
Posta gazetesi
Fanatik gazetesi
Kanal D televizyonu
CNN Türk televizyonu
Milliyet Gazetesi
Vatan Gazetesi
Milliyet.com.tr
Gazetevatan.com
Milliyet İnternet TV
Skorer.com
Uzmanpara
PembeNar

E-Ticaret :
Milliyetemlak.com

Eğitim :
Ata Eğitim Kurumları


Kaynak:Biyografi.info

Erdoğan Demirören hakkında haberler

  • Doğan Medya Grubu satıldı! 21 Mart 2018 Doğan Medya Grubu satıldı!

    Doğan Medya Grubu satıldı! Aydın Doğan, 21 Mart 2018 tarihinde Doğan Medya Grubu'nu Erdoğan Demirören'in sahi...

Tüm Erdoğan Demirören haberleri

Erdoğan Demirören için yapılan aramalar

Erdoğan Demirören, Erdoğan Demirören biyografi, Erdoğan Demirören hayatı, Erdoğan Demirören özgeçmişi, Erdoğan Demirören hakkında, Erdoğan Demirören doğum yeri, Erdoğan Demirören fotoğraf, Erdoğan Demirören video, Erdoğan Demirören resim, Erdoğan Demirören kimdir?, Erdoğan Demirören kaç yaşında?, Erdoğan Demirören nereli, Erdoğan Demirören memleketi