FB TW PIN NWS
BioRank 6450

Emine Fuat Tugay

Doğum tarihi : ??.??.1897 Ölüm tarihi : 13.Nisan.1975
Emine Fuat Tugay kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Ressam
Emine Fuat Tugay doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Emine Fuat Tugay Biyografisi

Emine Fuat Tugay, ilk Türk kadın ressamları arasında yer aldı.

Emine Fuat Tugay, 1897 yılında İstanbul'un Emirgân semtinde bulunan dedesi Hidiv İsmail Paşa’nın evinde doğmuştur. Emine Düriye Hanım olarak da tanınır. Geniş kültür bilgisi ve İngilizce yazdığı Oxford tarafından basılan kitabı ile tanınan Emine Fuat, meşhur Mareşal Gazi Ahmet Muhtar Paşa'nın torunu ve ünlü Kumandan, Bakan ve Büyükelçilerden Mahmut Muhtar Paşa'nın kızıdır. Annesi ise Kavalalı Mehmed Ali Paşa’nın torunu Mısır Hidivi İsmail Paşa'nın kızı olan prenses Nimetullah’dır. Gençlik yıllarını ailesiyle Moda’daki Mermer Konak’ta geçirdi. Küçük yaşından itibaren özel hocalardan yabancı dil dersleri aldı. Profesör Albert Mille'den resim üzerine dersler aldı. Güzel Sanatlar'daki yeteneğinin dikkat çekmesi üzerine İsviçre'ye gitti. Resim eğitimini Zürih Güzel Sanatlar Okulu’nda (Zurich University of the Arts’da) 1918 yılında tamamladı. Ardından Almanya Münih'te eğitimine devam etti.

14 yaşında ikem “K.D” takma adı ile “Türk Masalları” adlı kitabını yazdı. Bu kitabın ona ait olduğu 110 yıl sonra ortaya çıktı.

Emine Fuat Tugay, 15 Eylül 1921 tarihinde Münih'te Müşîr Deli Fuad Paşa'nın oğlu olan Çerkes asıllı Türk tıp doktoru, asker ve diplomat Hulusi Fuad Tugay ile evlendi. Hariciyeci eşinin görevi gereği Kopenhag, Tokyo, Nanking, Tiran, Madrid, Lizbon, Çunking, Bükreş ve Kahire’de yaşadı.

Emine Fuat Tugay

Emine Fuat Tugay, çok az resim yaptı fakat İstanbul'daki evi ünlü ressamların eserleriyle doluydu.

Hayırseverliğiyle tanınan Emine Fuat Tugay, Mısır’da pek çok hastanesi bulunan Mehmed Ali Yardımseverler Derneği’nde aktif olarak görev aldı. Hayvanları Koruma Derneği’nin de kurucularındandı.

Emine Fuat Tugay, Üçyüz Yıl (three centuries) adlı eserini İngilizce olarak yazdı ve bu eser Oxford Üniversitesi tarafından yayımlandı. Emine Fuat Tugay kitabında Türk ve Mısır'ın önemli ailelerinin konaklardaki yaşamlarını realist bir tavırla yansıttı. Kitabın ikinci baskısı için Londra'dan bir teklif geldi bunun için çalıştığı bir dönemde hayatını kaybetti.

1952’de Mısır’da mensubu bulunduğu hanedanın hükümranlığına son veren Albay Cemal Abdünnasır’ın darbesine tanık oldu.

Genel anlamda saltanat döneminde Avrupa'da eğitim almış son Türk kadınlarından biri olan Emine Fuat Tugay’ın desen, gravür ve portre gibi çalışmaları yakın ailesinde ve Mısır ve yabancı ülkelerdeki eski diplomat ailelerinde muhafaza edilmektedir.

Emine Fuat Tugay, 13 Nisan 1975 tarihinde İstanbul’da 78 yaşında ölmüştür.

Kitapları :
1963 - Üçyüz Yıl (three centuries)
1911 - Türk Masalları


Kaynak:Biyografi.info

Emine Fuat Tugay için yapılan aramalar

Emine Fuat Tugay, Emine Fuat Tugay biyografi, Emine Fuat Tugay hayatı, Emine Fuat Tugay özgeçmişi, Emine Fuat Tugay hakkında, Emine Fuat Tugay doğum yeri, Emine Fuat Tugay fotoğraf, Emine Fuat Tugay video, Emine Fuat Tugay resim, Emine Fuat Tugay kimdir?, Emine Fuat Tugay kaç yaşında?, Emine Fuat Tugay nereli, Emine Fuat Tugay memleketi