FB TW PIN NWS
BioRank 822

Emilia Clarke

Doğum tarihi : 23.Ekim.1986
Emilia Clarke kaç yaşında : 37
Kilo & Boy :
Burcu : Akrep
Emilia Clarke doğum yeri : Londra, İngiltere

Emilia Clarke Biyografisi

Emilia Clarke, 23 Ekim 1986 tarihinde İngiltere’de Londra’da doğmuştur. Tam adı Emilia Isabelle Euphemia Rose Clarke'dir. Berkshire’de büyümüştür. Babası bir tiyatroda ses mühendisi, annesi iş kadını, erkek kardeşi ise politika okumaktadır. Londra’da önce Oxford St Edward’s okulunda okudu ve sonra Rye St Antony (katolik okulu) Lisesinden mezun oldu. Daha sonra da Londra Drama Merkezinde tiyatro eğitimi alarak Üniversitesi'nden 2009 yılında mezun oldu.
Clarke, alanında ün salmış Londra Tiyatro Merkezi'nde eğitim görürken çeşitli oyunlarda da rol aldı. Bu roller ona BBC'nin Doctors adlı dizisinde konuk oyuncu olarak yer aldırdı ve büyük TV çıkışını yapma olanağı sağladı.

Oyunculuğa ilk başladığı yıllarda irili ufaklı birçok projede rol aldı. Televizyondaki ilk rolü ise 2010 yılında ülkemizde de gösterime giren Dinazor Saldırısı (Triassic Attack) filmindeki "Savannah" karakteriyle olmuştur.

HBO televizyonunun 2011 yılında başlayan “Game of Thrones” adlı dizisindeki Daenerys Targaryen (khaleesi-ejderha annesi) karakteriyle dünya çapında tanınmıştır. 2011 - 2019 yılları arasında HBO kanalı için çekilen Game of Thrones dizisinde khaleesi karakterini canlandırırken Nikolaj Coster Waldau, Lena Headey, Emilia Clarke, Peter Dinklage, Kit Harington, Charles Dance, Iain Glen, Sibel Kekilli, John Bradley gibi oyuncular da bu dizide oynadı.

2011 yılında bir Amerikan dergisi olan Entertainment Weekly tarafından en iyi yardımcı kadın oyuncu EWwy Ödülü kazandı.

Müzik alanındaki yetenekleri neredeyse oyunculuğunun önüne geçecek kadar kapsamlı olan Emilia Clarke, şarkı söylüyor, piyano, flüt ve gitar çalabiliyor.

Ödülleri :
2011 - EWwy Awards- en iyi yardımcı kadın oyuncu, Game of Thrones’deki rolü için

Filmleri :
2019 - Bir Şans Daha (Kate)(Sinema Filmi)
2018 - Han Solo: Bir Star Wars Hikayesi (Kira)(Sinema Filmi)
2018 - Above Suspicion (Sinema Filmi)
2016 - Voice from the Stone (Sinema Filmi)
2016 - Senden Önce Ben (Louisa Clark)(Sinema Filmi)
2016 - Bas Gaza (Sinema Filmi)
2015 - Terminator: Genisys (Sarah Connor)(Sinema Filmi)
2013 - Dom Hemingway (Evelyn)(Sinema Filmi)
2012 - Spike Island (Sally) (Sinema Filmi)
2011 - 2018 - Game of Thrones (Daenerys Targaryen)(TV Dizisi)
2010 - Dinozor Saldırısı (Triassic Attack)
2009 – Doctors


Kaynak:Biyografi.info

Emilia Clarke filmleri

Tüm Emilia Clarke filmleri

Emilia Clarke için yapılan aramalar

Emilia Clarke, Emilia Clarke biyografi, Emilia Clarke hayatı, Emilia Clarke özgeçmişi, Emilia Clarke hakkında, Emilia Clarke doğum yeri, Emilia Clarke fotoğraf, Emilia Clarke video, Emilia Clarke resim, Emilia Clarke kimdir?, Emilia Clarke kaç yaşında?, Emilia Clarke nereli, Emilia Clarke memleketi