FB TW PIN NWS
BioRank 5604

Emile Berliner

Doğum tarihi : 20.Mayıs.1851 Ölüm tarihi : 03.Ağustos.1929
Emile Berliner kaç yaşında öldü : 78
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Mucit
Emile Berliner doğum yeri : Hannover, Almanya
Ölüm yeri : Washington DC, ABD

Emile Berliner Biyografisi

Emile Berliner, Gramofonun patentini, 8 Kasım 1887 tarihinde aldı.

Emile Berliner, 20 Mayıs 1851 tarihinde Hannover, Almanya’da Yahudi asıllı bir ailede doğmuştur. Aile geleneği olarak ticarette yetiştirilmeye başlandı. Çıraklık döneminden sonra genç yaşında muhasebecilik yapmaya başladı. Emile Berliner, henüz 19 yaşındayken, Prusya-Fransa savaşında askere gitmemek için ailesini geride bırakarak babasının birkaç arkadaşıyla birlikte 1870 yılında ABD'ye göç etmiştir. Önce Washington’da babasının arkadaşının dükkânında çalışan Emile, daha sonra New York’a yerleşti. Burada şişe temizleme gibi geçici işlerde çalışırken New York'da Cooper Union Enstitüsü'nde gece okuluna giderek fizik eğitimi aldı. Emile Berliner, ABD’ye göç ettiği ilk yıllarında kiralık at ahırında çalıştıktan sonra o dönemin yeni iletişim teknolojileri olan telefon ve fonograf ile ilgilenmeye başladı ve telefon alıcısının daha gelişmiş bir versiyonunu icat etti. İlk mikrofon tiplerinden birini icat etti. Patent Bell Telefon Şirketi tarafından satın alındı.

Bu verici bugün icat edilen ilk mikrofon çeşitlerinden biri kabul ediliyor. Her ne kadar patentini Bell telefon şirketi almış olsa da, Bell şirketinin almış olduğu patentler, Thomas Alva Edison'un 1901 yılında şirkete karşı açmış olduğu birçok davanın görüşüldüğü ve tarihte ‘Telefon Davaları’ olarak anılan süreçte yüksek mahkeme tarafından iptal edildi.

Emile Berliner, daha sonra 1877 yılında Boston'a taşındı 1883 yılına kadar Washington'a gidip yerleşene kadar Bell Telephone şirketinde çalıştı. 1881 yılında ABD vatandaşlığına geçti.

Emile Berliner, Alexander Graham Bell'in yaptığı telefonu bir fuarda görmüş ve beğenmiştir. Sesin nasıl kayıt altına alına bileceği ve daha yüksek bir sese ne şekilde nasıl çıkabileceği üzerine birçok çalışma yapmış ve bu çalışmalar sonucunda Gramofonu icat etmiştir.

8 Kasım 1887 tarihinde adını, yunancada "kaydedilen ses" anlamına gelen sözcüklerden esinlenerek gramofon adını verdiği yeni bir cihazın patentini aldı. Sesi kaydetmek için şellak denilen bir maddeden yapılan yassı bir plaka kullandı. Ses plak üzerinde açılan yivlere kaydediliyordu. Yiv içinde ilerleyen iğneler sayesinde, plak kaydı yeniden seslendiriliyordu.

1886 yılında ses kaydetme methodları üzerinde deneyler yapmaya başladı. 1887 yılında ilk patentini gramafon için aldı. Bulduğu kaydetme yöntemi Thomas Alva Edison'unkine benziyordu. 1888 yılında disk kullanarak kaydetmenin daha kolay bir yöntemini buldu. Berliner’in icadı olan gramofondaki en büyük problem kayıt edilen diskin dinlenmesi için diskin hiç değişmeden aynı hızda sürekli dönmesi gerektiğiydi. Bu sorun da Berliner’in birlikte çalıştığı mühendis Eldridge R. Johnson tarafından icat edilen, saat yönünde dönebilen motor sayesinde aşıldı ve şirket başarılı oldu. Birkaç yıl boyunca icadı oyuncak şirketleri tarafından üretildi ancak o icadının oyuncaktan daha önemli olduğuna inanıyordu. 1895 yılında bir grup işadamını ikna etti ve 25000 dolar ile Berliner Gramaphone Company şirketini kurdu.

Amerika'da fonograf olarak söylenen Gramafonu kendi kurduğu şirketlerinde üretmiştir. The Berliner Gramophone Company şirketini 1895 yılında Washington'da, The Gramophone Company şirketini 1897'de Londra'da, Deutsche Grammophon şirketini 1898'de Hanover/Almanya'da ve Berliner Gram-o-phone Company of Canada şirketini 1899 yılında Montreal'de kurmuştur.

Berliner, 1897'de Franklin Enstitüsü'nün John Scott Madalyası ve daha sonra 1913'te Elliott Cresson Madalyası ve 1929'da Franklin Madalyası ile ödüllendirildi .

Emile Berliner, 1881 yılında Cora Adler ile evlendi. Oğlu Henry Berliner 1895 yılında doğdu. Herbert Samuel Berliner; Hanna Edith Sanders; Edgar Maurice Berliner; Oliver Berliner; Louise Berliner, Alice Greenbaum adlarında 7 çocuğu oldu.

Emile Berliner, aralarında helikopterin öncüsü sayılan bir uçan aracın da bulunduğu birçok farklı icat yaptı. Hatta 1920’lerde bir havacılık şirketi de kurdu. O sıralarda yeni gelişmeye başlayan havacılık sektörüne ilgi duyan Berliner, 1907’den 1926’ya kadar dikine uçuş teknolojileri konusunda çalışmalarda bulundu. 1 Temmuz 1909’da New York Times gazetesi Berliner’in icat ettiği helikopteri Washington’daki laboratuvarının çevresinde uçurabildiğini duyurdu. 1910’larda ve 20’lerde daha da geliştirilen model, 16 Temmuz 1922’de Berliner ve oğlu Henry tarafından ABD ordusuna tanıtıldı.

Emile Berliner, 3 Ağustos 1929 tarihinde Washington DC, ABD’de 78 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

İlk gramofondan Berliner’in yaptığı gelişmiş olanına kadar gramofonlar; diyafram, kaydedici iğne, ses kaydedilen plak ve bir borudan meydana geliyordu. Her hangi bir ses gramofona söylendiği zaman, diyafram titreşerek kaydedici iğneyi harekete geçirir. İğne, plak üzerinde çeşitli hareketler yaparak plağı çizer. Bu sesler dinlenilmek istenildiği zaman ise, plak döndürülerek, çizintiler üzerinde yürüyen iğne diyaframı titreştirir. Diyaframın titreşmesi ile meydana gelen küçük çapta ses dalgaları ucu huni biçiminde açılmış bir boru ile yükseltilerek duyulacak şekle getirilir.

Oğlu Henry ise 1926’da, daha sonra birleşerek Berliner-Joyce ismini alacak olan Berliner Havacılık şirketini kurarak onun helikopter konusundaki çalışmalarını devam ettirdi.

Kaynak:Biyografi.info

Emile Berliner için yapılan aramalar

Emile Berliner, Emile Berliner biyografi, Emile Berliner hayatı, Emile Berliner özgeçmişi, Emile Berliner hakkında, Emile Berliner doğum yeri, Emile Berliner fotoğraf, Emile Berliner video, Emile Berliner resim, Emile Berliner kimdir?, Emile Berliner kaç yaşında?, Emile Berliner nereli, Emile Berliner memleketi