FB TW PIN NWS
BioRank 6143

Edward Jenner

Doğum tarihi : 17.Mayıs.1749 Ölüm tarihi : 26.Ocak.1823
Edward Jenner kaç yaşında öldü : 74
Kilo & Boy :
Burcu : Boğa
Meslek : Doktor
Edward Jenner doğum yeri : Gloucestershire, İngiltere
Ölüm yeri : İngiltere

Edward Jenner Biyografisi

Çiçek hastalığı aşısını bulan doktor.
Anthony Edward Jenner, 17 Mayıs 1749 tarihinde İngiltere'nin Gloucestershire ilindeki küçük Berkeley kasabasında bir köy papazının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. İngiltere’de Gloucestershire’da bir operatörün yanında uzun süre çıraklık yapmış daha sonra tıp öğrenimini geliştirmek için 21 yaşındayken Londra’ya gitmiş ve orada ünlü İngiliz cerrah John Hunter’in öğrencisi olmuştur. 1773'te tıp diplomasını alınca da doktor olarak çalışmak üzere Berkeley'e döndü. İngiliz doktor Edward Jenner, insanlığı çiçek hastalığı gibi çok bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktan kurtaran kişi olarak tanınır.

Hocasının tavsiyesiyle 1775 yılında, o dönemlerdeki en yaygın ve can alan hastalık olan çiçek hastalığı ile ilgili araştırmalara başlamıştır. Araştırmaları sonucu çiçek hastalığına aşı bulan Jenner aynı yıl köyünde baş gösteren çiçek hastalığı salgını karşısında çocuklar üzerinde aşısını denemiş ve olumlu sonuçlar aldığını ispat etmiştir.

Daha sonra 1796′da buluşu ile ilgili ayrıntılı bir rapor yayımlamış ve buluşu gerek Avrupa’da gerek ise Birleşik Amerika’da ilgiyle karşılanmış ve benimsenmişse de dönemim tıp bilginleri aşıya karşı çıkmışlardır. Fakat elde edilen sonuçların başarısı sebebi ile 1870 yılına gelindiğinde binlerce insan aşılanmıştır. Daha sonraki yıllarda çiçek aşısı İngiltere’nin dışında da yaygınlaşmış, bugün ise tüm dünyada kullanılmaktadır. Ve nihayet 1970'lerin sonlarında bu ürkütücü hastalık tümüyle yeryüzünden silindi.

Rus çarından Napolyon Bonapart'a kadar birçok devlet başkanından ve İngiliz Parlamentosu'ndan büyük ödüller aldı. Ama hiçbir zaman Berkeley'den ayrılmadı ve 26 Ocak 1823 tarihinde ölünceye kadar orada doktorluk yapmayı sürdürdü.

Kaynak:Biyografi.info

Edward Jenner için yapılan aramalar

Edward Jenner, Edward Jenner biyografi, Edward Jenner hayatı, Edward Jenner özgeçmişi, Edward Jenner hakkında, Edward Jenner doğum yeri, Edward Jenner fotoğraf, Edward Jenner video, Edward Jenner resim, Edward Jenner kimdir?, Edward Jenner kaç yaşında?, Edward Jenner nereli, Edward Jenner memleketi