FB TW PIN NWS
BioRank 1995

Durul Gence

Doğum tarihi : 14.Mart.1940 Ölüm tarihi : 20.Ekim.2021
Durul Gence kaç yaşında öldü : 81
Kilo & Boy :
Burcu : Balık
Meslek : Müzisyen
Durul Gence doğum yeri : Ankara
Ölüm yeri : Ankara

Durul Gence Biyografisi

Pop ve Caz müziğinde Türkiye'nin en iyi davulcularından ve en başarılı orkestra şeflerinden biridir.

Durul Gence, 14 Mart 1940 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Babası Mehmet Gence’dir. Serpil Gence adında kız kardeşi vardır. Ankara Bahçelievler ilkokulunda okudu sonra da Ankara Namık Kemal ortaokulundan mezun oldu. Bahçelievler İlkokulu Korosu’nda ve Ankara Radyosu Çocuk Kulübünde konserler verdi. Özel piyano dersleri aldı.

1954 yılında Deniz Harp Okulu ve Lisesine girdi. Okulun trampet takımında şefliğe kadar yükseldi. Somer Soyata (Erkan Gürsal) ve arkadaşları adıyla da tanınan Deniz Harp Okulu ve Lisesi Orkestrası ve Lokal Gurubu gerçek anlamda vokal yapan ve Rock’n Roll çalan ilk müzik topluluğu olarak tarihe geçti. Orkestrada Güngör Yücel, Ersin Yüce, Erkan Gürsal, Durul Gence, Erkut Taçkın vardı.

Askeri okuldan ayrıldı.1959 yılında ODTÜ İdari bilimler Fakültesi öğrencisi oldu. 1963 yılında Demirci’nin Bayramşah köyünde öğretmen olarak başlayan askerlik görevi, 1965 yılında Amasya 6. Tümen’deki yedek subay eğitimi ile biter.

1970 yılında Kafkas kahramanı Şeyh Şamil'e adanmış bir halk dansının ezgilerinden esinlenerek yaptığı düzenlemenin plağı ile başarının doruğuna ulaştı.

1971 yılında yılın sanatçısı seçilerek ödülünü Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’dan aldı.

Kendi adına doldurduğu plakların dışında ülkemizin Ajda Pekkan, Alpay Nazikioğlu, Erkut Taçkın, Ertan Anapa, Gönül Yazar, Rüçhan Çamay, Özdemir Erdoğan, Tanju Okan, Tayfun Karatekin ve gitarist Mehmet Ozan gibi ünlülerine plak, konser ve gece kulübü çalışmalarında eşlik etti.

Cazın flüt devi Herbie Mann'in ricası üzerine İstanbul konserinde kendisine eşlik etti. Birlikte çaldığı ünlü müzisyenler arasında Herb Geller, Sonny Sharock, Bertice Reading (ABD), Four Pennies (İngiltere), Lili Ivanova (Bulgaristan), Mads Vinding, Peter Bastian, Anders Koppel (Danimarka) gibi isimler sayılabilir. Bir yıl kadar Norveç'te kaldı.

Caz eğitimine katkılarından dolayı Arif Mardin'in önerisiyle "Boston Berklee School of Music"ten gönderilen bir burs ile ödüllendirildi.

Durul Gence, 1986 yılından itibaren uzun süre Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve Hacettepe Üniversitesi'nde "İnsan, Müzik ve Caz" dersleri verdi.

Bilgehan Erten (Klavye), Atilla Şentin (Üflemeli ve Vurmalı çalgılar) ve Murat Ulus (Bas)'tan oluşan DG-4 adlı grubu ile konserler verdi.

Eşi Melda ile birlikte Gence Çocuk Yuvası’nı kurdu. Daha sonra buna "Durul Gence Sanat Kursları" tabelası da eklendi.

Ankara, Gazi Osman Paşa Kırlangıç Sokak’ta ikamet eden Durul Gence, Melda hanım ile evlidir. Elvin adında bir kızı vardır.

Uzun süredir parkinson hastalığı ile uğraş Durul Gence Ankara'da üç haftadır kanser tedavisi de gördüğü Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 20 Ekim 2021 tarihinde 81 yaşında vefat etti.

Kaynak:Biyografi.info

Durul Gence için yapılan aramalar

Durul Gence, Durul Gence biyografi, Durul Gence hayatı, Durul Gence özgeçmişi, Durul Gence hakkında, Durul Gence doğum yeri, Durul Gence fotoğraf, Durul Gence video, Durul Gence resim, Durul Gence kimdir?, Durul Gence kaç yaşında?, Durul Gence nereli, Durul Gence memleketi