FB TW PIN NWS
BioRank 955

Dilek Türkan

Doğum tarihi : 25.Mayıs.1978
Dilek Türkan kaç yaşında : 46
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Dilek Türkan doğum yeri : Balıkesir

Dilek Türkan Biyografisi

Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu sanatçısı ve tango yorumcusudur.

Dilek Türkan, 25 Mayıs 1978 tarihinde Balıkesir’de doğmuştur. Bir abisi vardır. İlköğretim ve ortaöğretimini Balıkesir’de tamamladı. İlk müzik çalışmalarına Balıkesir Halk Eğitim Merkezi'nde başladı. 1994 yılında başladığı İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı ses eğitimi bölümünden 1999 yılında mezun oldu. Öğrenimi boyunca Alaeddin Yavaşca ve Tülûn Korman ile repertuar; Güher Güney ve Ferşan Başaka ile şan; Fatma Gökdel, Şehnaz Uğurel ile nazariyat çalıştı.

Bu arada 1996 yılında TRT İstanbul Radyosu'nda İstisna Akitli Ses Sanatçısı olarak görev almaya başladı. TRT Televizyonu'nda ve İstanbul ve Ankara radyolarında programlara katıldı, çeşitli konserlerde solist ve korist olarak görev aldı.

1999 yılında Akasya Koleji'nde 2 yıl ve Alman Kolejinde 1 yıl olmak üzere müzik öğretmenliği yaptı. 2003 yılında TRT'de program yapımcısı olarak çalışmaya başladı. Eski Sesler, Sanatçılarımızdan Birer Şarkı ve Şarkılardan Bir Demet adlı programlar hazırladı. Kudsi Erguner’in kurduğu İstanbul Hanımları grubu ile Hollanda, Belçika ve Fransa’da, Yansımalar grubu ve İncesaz grubu ile de yurtiçi ve yurtdışında çeşitli konserler verdi.

Dilek Türkan, Baki Duyarlar’ın Kemenjazz projesinde, Yarkın Ritm Grubu'nun Kervansaray projesinde, İncesaz grubunun Mazi Kalbimde ve Kalbimdeki Deniz albümlerinde solist olarak yer aldı. Yansımalar Grubu ile Son Osmanlı Yandım Ali filminde Sensiz isimli şarkıyı seslendirdi ve İncesaz topluluğunun yaptığı dizi müziklerinde yer aldı. Sultan’s Minstrels grubu ile 2004 yılında Yahudi Kültürü Avrupa Günü sebebi ile düzenlenen gecede, Osmanlı dönemi Yahudi bestecilerin eserlerini seslendirdi. 2006 yılında Hollanda’da düzenlenen Akdeniz Festivali'nde verdiği konser, Hollanda Devlet Radyosu'nda yayımlandı.

2008 yılında Türk Hava Yolları’nın 75. kuruluş yıldönümü sebebi ile CRR konser salonunda düzenlenen gecede Macar Radyo Senfoni Orkestrası ve İnce Saz grubu ile sahne aldı. 2005 yılında kurulan Cemal Reşit Rey İstanbul Türk Müziği Topluluğu'nda ses sanatçısı olarak çeşitli konserler verdi. 2006 yılında Kültür Bakanlığı Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nun açtığı sınavı kazandı ve halen görevine devam etmektedir.

Dilek Türkan, 8 yıl solistliğini yaptığı İncesaz grubundan 2013 yılında ayrıldı.

Dilek Türkan, müzisyen Derya Türkan ile evlidir. Elif adında bir kızı vardır.

Solo Albümleri :
2011 - Aşk Mevsimi


Kaynak:Biyografi.info

Dilek Türkan videoları

Tüm Dilek Türkan videoları

Dilek Türkan için yapılan aramalar

Dilek Türkan, Dilek Türkan biyografi, Dilek Türkan hayatı, Dilek Türkan özgeçmişi, Dilek Türkan hakkında, Dilek Türkan doğum yeri, Dilek Türkan fotoğraf, Dilek Türkan video, Dilek Türkan resim, Dilek Türkan kimdir?, Dilek Türkan kaç yaşında?, Dilek Türkan nereli, Dilek Türkan memleketi , Dilek Türkan albümleri