FB TW PIN NWS
BioRank 2250

Charles Aznavour

Doğum tarihi : 22.Mayıs.1924 Ölüm tarihi : 01.Ekim.2018
Charles Aznavour kaç yaşında öldü : 94
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Charles Aznavour doğum yeri : Paris, Fransa
Ölüm yeri : Alpilles, Fransa

Charles Aznavour Biyografisi

Fransa`nın en popüler sanatçılarından biridir.

Charles Aznavour, 24 Mayıs 1924 tarihinde Ermeni kökenli bir ailenin oğlu olarak Paris’te doğmuştur. Esas adı Şahnur Varinag Aznavuryandır. Annesi Knar Baghdasarian Adapazarı’ndan göç eden bir oyuncu, babası ise Mişa Aznavuryan Gürcistan’dan Fransa’ya göç eden şarkıcıdır.

Sanatçı bir ailesi olduğundan henüz dokuz yaşındayken oyunlarda rol alıp şarkı söylemeye başladı. Fransız şarkıcı Edith Piaf’la tanışınca şansı açıldı, Piaf’la birlikte Amerika’ya ve Avrupa’nın çeşitli kentlerine düzenledikleri turneler sonucu dünyaca ünlü bir şarkıcı haline geldi.

Ermenistan’ın UNESCO nezdindeki daimi temsilcisidir. Fransa`nın Frank Sinatra`sı olarak da lanse edilen Aznavour`un hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. Yüzden fazla şarkı yapmış, yaklaşık 60 filmde rol almıştır. Altı dilde (Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça) şarkı söyleyebilmesi de ilginç bir yönüdür. Ana dili Fransızca dışında, İngilizce ve Almanca da konuşur, ama Ermenice bilmemektedir.

Hemen hemen bütün parçaları aşkla ilgilidir. 1970`lerde "Dance in the Old Fashioned Way" ve "She" parçalarıyla İngiltere'de büyük başarı elde etti.

Fransızca, İngilizce, İtalyanca, İspanyolca, Almanca ve Rusça olmak üzere altı dilde şarkı söyleyen ve birçok şarkının sözlerini yazan Charles Aznavour, sinemada yaklaşık 60 filmde rol aldı. Filmlerinden birkaçı :Piyaniste Ateş (1960), Tobruk’a Bir Taksi (1961), Postacı Savaşa Gidiyor (1966) ve Şapkacının Hayaletleri (1982)

1950 ve 60’lı yıllarda sık sık Türkiye’ye gelerek Türkiye ve Türkleri çok sevdiğini, yabancı ülkelerde Türkiye’ye verdiği desteği her fırsatta açıklayan Aznavour, ilerleyen yaşlarında bu sözlerinden çarkederek soykırım iddialarına başladı.

1988`de Ermenistan depreminden sonra ülke için birçok yardımda bulunmuştur. Bu çabaları nedeniyle Ermenistan Hükümeti 2004 yılında ülkenin en yüksek mertebesi olan "Ermenistan Ulusal Kahramanı" ödülüne layık görmüştür. 2008 yılında da Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyanın imzaladığı kararname ile Aznavour'a Ermenistan vatandaşlığı verilmiştir. 2009 yılında Ermenistan'ın İsviçre Büyükelçisi olarak atanmıştır.

2002 yılında Sözde Ermeni Soykırımı’nı konu alan Ermeni asıllı Kanadalı yönetmen Atom Egoyan’ın Ararat filminde rol aldı.

Evlilikleri : 3 kere evlendi.
1.eşi: 1946 yılında Micheline Rugel ile evlendi. Misha, Patrick adında iki çocuğu oldu. Patrick 26 yaşında öldü.
2.eşi: 1955 yılında Evelyne Plessis ile evlendi. Katia adında bir Çocuğu oldu.
3.eşi: 1967 yılında Ulla Thorsell ile evlendi. Üç Çocuğu oldu. Nicolas adındaki Üçüncü çocuğuna 1977 yılında sahip oldu. Daha sonra Seda ve Charles adında iki çocuğu daha oldu.

Charles Aznavour, 1 Ekim 2018 tarihinde 94 yaşında Fransa'nın güneyinde Alpilles'te bulunan evinde öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Charles Aznavour videoları

Tüm Charles Aznavour videoları

Charles Aznavour kitapları

Tüm Charles Aznavour kitapları

Charles Aznavour için yapılan aramalar

Charles Aznavour, Charles Aznavour biyografi, Charles Aznavour hayatı, Charles Aznavour özgeçmişi, Charles Aznavour hakkında, Charles Aznavour doğum yeri, Charles Aznavour fotoğraf, Charles Aznavour video, Charles Aznavour resim, Charles Aznavour kimdir?, Charles Aznavour kaç yaşında?, Charles Aznavour nereli, Charles Aznavour memleketi