FB TW PIN NWS
BioRank 9234

Cevat Abbas Gürer

Doğum tarihi : ??.??.1887 Ölüm tarihi : ??.??.1943
Cevat Abbas Gürer kaç yaşında öldü : 56
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Asker, Siyasetçi
Cevat Abbas Gürer doğum yeri : Niş
Ölüm yeri : Yalova

Cevat Abbas Gürer Biyografisi

Asker ve siyaset adamı.
Mustafa Kemal'in başyaveri olan Cevat Abbas, 1887 yılında Niş'te doğdu. Mustafa Kemal ile Samsun yolculuğuna seçilenler arasındaydı. Harp Okulu'nu 1908 yılında bitirdi. İtalya, Balkan ve I. Dünya Savaşlarında bulundu. Üsteğmen rütbesiyle katıldığı Çanakkale Savaşında, Mustafa Kemal, Cevat Abbas'ı emir subayı olarak karargahına aldı. 1916'da yüzbaşılığa yükseldi. 16 Mayıs günü Samsun'a gitmek üzere Bandırma Vapuru'na binerken, merkezi Erzurum'da bulunan 9. Ordu Müfettişliği başyaveriydi.

Cevat Abbas, Samsun'dan Erzurum'a varıncaya kadar Mustafa Kemal'in yazışma işlerini yönetti. Sivas Kongresinde, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti mensuplarının Meclisi Mebusan seçimlerine girebilmeleri görüşü benimsenince Bolu'dan milletvekili seçildi ve İstanbul'a gitti. Meclisi Mebusan dağıtıldıktan sonra Ankara'ya döndü ve Birinci TBMM'ne Bolu milletvekili olarak katıldı.

Erzurum'da istifa etmesiyle son bulan askerlik hayatı, 1920'de yeniden başladı ve yüzbaşı rütbesiyle Kurtuluş Savaşına katıldı. Yozgat Ayaklanmanın bastırılmasında gösterdiği çalışmalarından dolayı kendisine İstiklal Madalyası verildi. Rütbesi 1923'te binbaşılığa yükseltildi. 1924'te kurulan İş Bankasının kurucuları ve hisse sahipleri arasında Cevat Abbas da vardı.

Cevat Abbas Gürer'in 1941 yılına kadar milletvekilliği yaptı. Mustafa Kemal'le ilgili hatıralarını, Ebedi Şef Kurtarıcı Atatürk'ün Zengin Tarihinden Birkaç Yaprak (1939) adlı kitapta topladı. 1943 yılında Yalova'da öldü.

Kaynak:Biyografi.info

Cevat Abbas Gürer için yapılan aramalar

Cevat Abbas Gürer, Cevat Abbas Gürer biyografi, Cevat Abbas Gürer hayatı, Cevat Abbas Gürer özgeçmişi, Cevat Abbas Gürer hakkında, Cevat Abbas Gürer doğum yeri, Cevat Abbas Gürer fotoğraf, Cevat Abbas Gürer video, Cevat Abbas Gürer resim, Cevat Abbas Gürer kimdir?, Cevat Abbas Gürer kaç yaşında?, Cevat Abbas Gürer nereli, Cevat Abbas Gürer memleketi