FB TW PIN NWS
BioRank 4290

Cem Özdemir

Doğum tarihi : 21.Aralık.1965
Cem Özdemir kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Siyasetçi
Cem Özdemir doğum yeri : Bad Urach, Baden-Württemberg,Almanya

Cem Özdemir Biyografisi

Alman Yeşiller Partisi Eşbaşkanıdır. Alman Milletvekili olan Cem Özdemir Türk kökenli bir Almanya vatandaşıdır.
Cem Özdemir, 21 Aralık 1965 tarihinde Türkiye'den göç eden Tokat-Turhal’lı bir işçi ailenin oğlu olarak Almanya'nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, Bad Urach kentinde doğmuştur. Babası Abdullah Özdemir Çerkes kökenlidir. Annesi Nihal Özdemir ise İstanbul’ludur.

Liseyi bitirdikten sonra Reutlingen Sosyal Bilimler Fakültesinde sosyal pedagoji eğitimi aldı. 1987 yılından sonra da eğitimci ve serbest gazeteci olarak çalıştı.

16 yaşında Alman vatandaşlığına geçme başvurusunda bulundu. Gerekçelendirmesi, kendisinin bu ülkenin politik bilincine sahip bir vatandaşı olarak hissetmesi oldu. Askerlik hizmetini yapmadığından ötürü vatandaşlıktan çıkartılması iki yıl süren Özdemir, 18 yaşında Alman vatandaşlığını elde ederek, Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Cem Özdemir, 1981 yılının sonunda Almanya’nın Yeşiller Partisi'ne üye oldu. 1989-1994 yılları arasında Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin Baden-Württemberg eyalet yönetiminde çeşitli görevlerde bulundu. Cem Özdemir, göçmen ve mülteci politikası sorumlusuydu. Bu süre içerisinde özellikle Almanya´da doğan ikinci kuşak göçmenlerin yeşil politikaya ilgi duyup mobilize olmalarını sağladı.

1992 yılında göçmen hakları için kurulan Immi-Grün - Bündnis der neuen InländerInnen (Göçmen Yeşili-Yeni vatandaşlar ittifakı) grubunun kurucuları arasında oldu.

Ocak 1994 te yerel parti tabanınca büyük bir çoğunluk tarafından Ludwigsburg seçim bölgesinden Milletvekili adaylığına seçildi ve 1994 yılında Federal Meclis’e seçildi. 1994 - 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi'ni Alman Federal Meclisi'nde temsil etti. 1998'den itibaren Yeşiller Meclis Grubunun iç politika sözcüsü oldu.

2002 yılında Frankfurt'lu halkla ilişkiler danışmanı Moritz Hunzinger ile girdiği kredi ilişkisi ve milletvekilleri ve bakanlara verilen iş için bedava uçuş hakkından özel uçuşlar için yararlandığı gerekçesiyle milletvekilliğinden ayrılma kararı aldı. 22 Eylül 2002 tarihinde yapılan genel seçimlerde yeniden milletvekili seçilen Birlik 90/Yeşiller Partisi üyesi Cem Özdemir, milletvekilliğini kabul etmediğini Baden-Württemberg Eyaleti Seçim Komisyonu'na resmen bildirdiğini açıkladı.

2003 yılında, bir Amerikan düşünce kuruluşu olan The German Marshall Fund (GMF) adına muhtelif projelerde görev aldı. Ve ABD'nin Wisconsin eyaletindeki Madison Üniversitesi'nde Türkiye'nin Avrupa'daki rolü üzerine ders verdi.

Siyasete iki yıl ara veren Özdemir, ABD ve Belçika'da uluslararası ilişkiler konusunda uzmanlaştı ve dersler verdi. 2004 yılında ise yeni bir strateji izleyerek Avrupa Parlamentosu (AP) için milletvekili adayı oldu, seçildi ve 2009 yılına kadar da Strasbourg'da görev yaptı. 2008'de de parti eş başkanlığına seçildi.

Cem Özdemir, 2004 yılında Avrupa Parlamentosu'na seçildi. Parlamentonun Dış İlişkiler Komisyonu üyeliği yaptı. ABD Merkezi Haberalma Teşkilatının (CIA) Avrupa'daki gizli tutukevleri ve uçuşlarına yönelik iddiaları araştırmak üzere AP bünyesinde kurulan komisyonun başkan yardımcılığını yaptı.

2 Haziran 2008 tarihinde Yeşiller Partisi eşbaşkanlığına adaylığını açıkladı. Cem Özdemir, Claudia Roth ile birlikte Alman Birlik 90/Yeşiller Partisi'nin eşbaşkanlığı görevine seçildi.

2017 genel seçimlerinde Yeşiller'in liste başı adayı oldu ve partisi Yeşiller yüzde 8,9 ile meclise altıncı güç olarak girdi. 2018'de ise eş başkanlık görevini devretti.

Cem Özdemir'in üyesi bulunduğu oluşumlar arasında AP'de Kuzey Kıbrıs'la doğrudan ilişki tesis edilmesi amacıyla kurulan İletişim Komitesi, AP ile TBMM arasında diyalog organı olan Karma Parlamento Komisyonu ve "Uluslararası Irkçılıkla Mücadele ve Çeşitlilik Grubu"nun (Anti-Racism and Diversity Intergroup) de bulunmaktadır.

Berlin’de yaşayan Cem Özdemir, İtalyan bir ailenin çocuğu olarak Arjantin'de doğan Alman gazeteci Pía María Castro ile 2003 yılında evlendi. Eşi ile Almanya’da tanıştı, Arjantin’de evlenme teklif etti, Amerika’da evlendi. Mia Raşa Özdemir (d.2005) adında bir kız çocuğu vardır. 2009 yılında bir oğlu oldu.

Cem Özdemir, 2,8 milyon Türk'ün yaşadığı Almanya'da 26 Eylül 2021 tarihinde yapılan genel seçimlerde Meclis'e giren 19 Türk milletvekilinden biri oldu. Olaf Scholz'un başbakanlığında kurulan koalisyon hükümetinde Tarım Bakanı oldu.

Yazdığı Kitapları :
1997 - Ich bin Inländer, - München: dtv
1999 - Currywurst und Döner, Bergisch Gladbach: Lübbe
2000 - Deutsch oder nicht sein?, Bergisch Gladbach: Lübbe


Kaynak:Biyografi.info

Cem Özdemir kitapları

 • Almanya'nın Ortasında Alman-Türk Başarı Öyküleri Almanya'nın Ortasında Alman-Türk Başarı Öyküleri

  Yarın tarihi : 2011-01-01


  Yayınevi : İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ (KÜLTÜR A.Ş.) YAYINLARI


  Edebiyat » Anı (hatırat)

 • Gri Günler Gri Günler

  Yarın tarihi : 2011-07-14


  Yayınevi : POSTİGA YAYINLARI


  Edebiyat » Polisiye

 • Ben Almanyalıyım Ben Almanyalıyım

  Yarın tarihi : 1999-08-15


  Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI


  Kültür » Alt-Kültürler
  Siyaset » Güncel Sorunlar
  Sosyoloji » İnceleme-Araştırma

Tüm Cem Özdemir kitapları

Cem Özdemir için yapılan aramalar

Cem Özdemir, Cem Özdemir biyografi, Cem Özdemir hayatı, Cem Özdemir özgeçmişi, Cem Özdemir hakkında, Cem Özdemir doğum yeri, Cem Özdemir fotoğraf, Cem Özdemir video, Cem Özdemir resim, Cem Özdemir kimdir?, Cem Özdemir kaç yaşında?, Cem Özdemir nereli, Cem Özdemir memleketi