FB TW PIN NWS
BioRank 8002

Olaf Scholz

Doğum tarihi : 14.Haziran.1958
Olaf Scholz kaç yaşında : 66
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Olaf Scholz doğum yeri : Osnabrück, Almanya

Olaf Scholz Biyografisi

'Scholzomat' diye anılan SPD'li siyasetçi Olaf Scholz, Almanya'da 26 Eylül 2021 tarihinde yapılan federal seçimleri kazanarak Almanya’nın yeni başbakanı oldu.

Olaf Scholz, 14 Haziran 1958 tarihinde Osnabrück, Almanya'da tekstil dalında çalışan bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Hamburg'da büyüdü. 1978 1985 yılları arasında Hamburg Üniversitesi Hukuk Fakültesinde hukuk eğitimi alarak avukat oldu. 1998 yılına kadar iş hukuku dalında avukatlık yaptı.

Henüz lisedeyken 17 yaşında SPD’ye üye oldu. SPD’in gençlik teşkilatlı “Genç Sosyalistler”de (Jusos) aktif olarak politika yaptı.

Olaf Scholz, SPD'ye 1975'te öğrenci olarak üye olması ile 1998'de Federal Meclis'e seçilmesi arasında geçen sürede Hamburg'daki kendi hukuk bürosunda iş hukuku konusunda uzman bir avukat olarak çalışması, iş ve bağımsız girişimciliğin nasıl işlediği hakkında oldukça fazla bilgi edinmesine yol açtı. Buradaki donanımı onun siyasi çizgisini de şekillendirdi.

Olaf Scholz, ilk kez 1998 yılında Federal Meclis'e seçilmiş, 2001 yılında beş aylığına Hamburg eyaleti İçişleri Senatörü olarak görev yapmıştı. 2002 yılında Meclis'e geri dönen Olaf Scholz aynı yıl SPD Genel Sekreterliği görevini üstlendi, 2004'te istifa etti. Tutuk konuşma tarzı nedeniyle "otomat" kelimesine atfen "Scholzomat" diye hicvedildi.

2007-2009 yıllarındaki Çalışma Bakanlığı'nın ardından 2011 yılında Hamburg eyaleti Başbakanı seçildi. Scholz, Hamburg Başbakanı olduğu dönemde Almanya’daki İslam topluluğu ile ilk resmi teması kuran politikacı oldu. Türkiye ile Almanya’nın işgücü anlaşmasında 60 yıl geride kalırken, Scholz her fırsatta Türk ve göçmen işçilerin Almanya’nın bugünkü refahında payı olduğunu söyledi. Bu görevde edindiği bazı başarılara rağmen, 2017'deki G-20 zirvesinde polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalar imajını zedeledi. 2018'de Hamburg eyalet başbakanlığını bırakarak yeni kurulan federal hükümette görev almak üzere Berlin'e döndü.

Olaf Scholz, 2011'den 2018'e kadar Hamburg'un belediye başkanı olarak görev yaptı.

Mart 2018'den itibaren 2021 yılı Eylül ayına kadar Maliye Bakanı ve Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptı. Olaf Scholz, koronavirüs krizi nedeniyle çıkarılan mali yardım paketleri ve bütçeye yapılan eklemelerle, kriz yöneticisi olarak puan toplamayı başardı.

2018 yılında Angela Merkel kabinesinde yer almadan önce, SPD Genel Sekreteri, Çalışma Bakanı, İçişleri Senatörü, Hamburg eyaleti Başbakanı olarak görev yaptı.

Olaf Scholz, 2019 yılında SPD Genel Başkanlığı’nın liderliğine soyundu. Ancak ikinci turda liderliği Saskia Esken ile Norbert Walter-Borjans’a kaptırdı.

Olaf Scholz, 1980’li yıllarda SPD gençlik teşkilatı Jusos’ta tanıştığı Britta Ernst ile 1998 yılında evlenmiştir. Çocukları olmayan Britta Ernst-Olaf Scholz çifti Berlin’in bitişiğindeki Brandenburg Eyaleti’nin başkenti Potsdam’da yaşıyor. Britta Ernst, 2017 yılından beri de Brandenburg Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı.

Olaf Scholz, parti liderliğini kaybettiği halde SPD’nin başbakan adayı oldu.

Olaf Scholz, Ağustos 2020'de Almanya Sosyal Demokrat Partisi tarafından 2021 Almanya federal seçimlerinde partinin başbakan adayı olarak gösterildi.

Sosyal Demokrat Parti'nin 2021 yılının Ağustos ayında yapılan kongresinde Almanya Sanşölyesi Angela Merkel kabinesinde Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Olaf Scholz'un başbakan adaylığı oy çokluğu ile resmen kabul edildi.

Olaf Scholz, 26 Eylül 2021 tarihinde yapılacak seçimlerde, Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin Başbakan Adayı Armin Laschet ve Yeşiller'in adayı Annalena Baerbock'a karşı başbakanlık için mücadele edecek.

26 Eylül 2021 tarihinde yapılan seçimlerde partisi 25,7 oranında oy alarak seçimin galibi olarak çıktı. 26 Eylül'de yapılan seçimlerden birinci çıkan Sosyal Demokrat Parti lideri Scholz, Almanya'nın yeni şansölyesi olmak için diğer partilerle koalisyon görüşmelerine başladı.

Kaynak:Biyografi.info

Olaf Scholz için yapılan aramalar

Olaf Scholz, Olaf Scholz biyografi, Olaf Scholz hayatı, Olaf Scholz özgeçmişi, Olaf Scholz hakkında, Olaf Scholz doğum yeri, Olaf Scholz fotoğraf, Olaf Scholz video, Olaf Scholz resim, Olaf Scholz kimdir?, Olaf Scholz kaç yaşında?, Olaf Scholz nereli, Olaf Scholz memleketi