FB TW PIN NWS
BioRank 6941

Celalettin Ezine

Doğum tarihi : ??.??.1901 Ölüm tarihi : 06.Ocak.1972
Celalettin Ezine kaç yaşında öldü : 71
Kilo & Boy :
Burcu :
Meslek : Gazeteci, Yazar
Celalettin Ezine doğum yeri : İstanbul
Ölüm yeri : İstanbul

Celalettin Ezine Biyografisi

Celalettin Ezine, 1901 yılında İstanbul’da doğmuştur. Tam adı Mehmet Celalettin Ezine’dir. Babası Memduh Bey Hukuk Fakültesi profesörü ve temyiz mahkemesi azası idi. Nazım Hikmet ile kardeş çocuklarıdır. Galatasaray Lisesi’nde ilkokulu okuduktan sonra on üç yaşında Almanya’ya gitti ve ortaöğrenimini burada tamamladı. Heidelberg ve Leipzig üniversitelerinde felsefe, Paris Siyasal İlimler Yüksek Okulu’nda ekonomi öğrenimi gördü. 1927 yılında yurda döndü.
Celalettin Ezine, yazar Mithat Cemal Kuntay’dan özel ders aldı. 1935 yılına kadar yabancı şirketlerde çalıştı; daha sonra 1938-1941 tarihleri arasında Gün gazetesinin başyazarlığını yaptı. Tasviri Efkâr gazetesinde (1940-1943), Cumhuriyet gazetesinde (1941-1948) ve Hürses gazetesinde (1945) edebiyat ve tiyatro eleştirileri yayımladı.

Cumhuriyet gazetesi adına Amerika’ya giderek Amerika mektupları’nı, Tasviri Efkâr adına Avrupa’ya giderek savaş yıllarının Avrupa’sını veren gezi röportajları yazdı.

1940 yılında yeni edebiyat akımının güçlü kalemlerini toplayan Celalettin Ezine, H. Tanrıkurt ile birlikte Hamle adında aylık bir sanat edebiyat dergisi çıkardı.

Celalettin Ezine’nin Almanca kaleme aldığı ilk şiirleri Berliner Börsenzeitung’da çıktı; yine Almanca yazdığı “De Weg” adlı oyunu Darmstadt’da Stadttheater’de sahnelendi. Tasvir- Efkar, Cumhuriyet ve Hürses gazetelerinde eleştiriler ve gezi notları yayımladı. Edebiyat ve tiyatro eleştirilerinde Batı’daki çağdaş ve klasik bazı sanatçılarla Türk Sanatçılarının karşılaştırmalarını yaptı.

Batılılaşan bir toplumdaki eski-yeni çatışmasını ele aldığı; Yakup ve ötekiler (1938); Bir misafir geldi (1939) adlarında iki tiyatro oyunu yazdı.

“Bir Misafir Geldi” oyunu 1939’da İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sahnelendi.

1941 yılında Muhsin Ertuğrul ile yaşadıkları hamlet davası olarak bilinen hamlet tartışmaları nedeniyle mahkemelik olmuşlardır.

Celalettin Ezine, 6 Ocak 1972 tarihinde İstanbul’da 71 yaşında ölmüştür.

Eserleri :
Oyun:
1938 - Yakup ve Ötekiler
1939 - Bir Misafir Geldi

Gezi:
1940 - Amerika Mektupları
1943 - Harb İçinde Avrupa


Kaynak:Biyografi.info

Celalettin Ezine için yapılan aramalar

Celalettin Ezine, Celalettin Ezine biyografi, Celalettin Ezine hayatı, Celalettin Ezine özgeçmişi, Celalettin Ezine hakkında, Celalettin Ezine doğum yeri, Celalettin Ezine fotoğraf, Celalettin Ezine video, Celalettin Ezine resim, Celalettin Ezine kimdir?, Celalettin Ezine kaç yaşında?, Celalettin Ezine nereli, Celalettin Ezine memleketi