FB TW PIN NWS
BioRank 8289

Celal Adan

Doğum tarihi : 10.Eylül.1951
Celal Adan kaç yaşında : 73
Kilo & Boy :
Burcu : Başak
Celal Adan doğum yeri : Tutak, Ağrı

Celal Adan Biyografisi

MHP Milletvekili

Celal Adan, 10 Eylül 1951 tarihinde Ağrı, Tutak'ta doğmuştur. Nihat Adan adında emekli baş komiser ağabeyi vardır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi'nden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında ülkücü kesimde yer aldı. 19 Ağustos 1981 tarihinde başlayan MHP davasında yargılanmış ve davanın zaman aşımından düşmesiyle bilahare beraat etmiştir

Celal Adan, İMPA A.Ş. ve İNMAŞ Limited Şirketlerinin sahibi ve aynı zamanda yöneticisidir.

Tansu Çiller'in DYP Genel Başkanı seçilmesinden sonra Doğru Yol Partisi İstanbul İl Başkanlığı'na Celal Adan getirildi. Celal Adan adı, Flash TV'nin kurşunlanması ve Budapeşte'de Mesut Yılmaz'ın yumruklanması olayına karıştı. 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesinde Mehmet Ağar liderliğindeki DYP'de görev aldı. DYP'nin adını DP olarak değiştirmesinden sonra da bu partide siyasete devam etti. Ancak seçimlerde DP barajı aşamayınca Adan da Meclis'e giremedi.

Celal Adan, 18 Nisan 1999'da İstanbul'dan milletvekili seçildi. 21. Dönem DYP ve 24.ve 25. Dönem MHP İstanbul Milletvekilidir. Türkiye-İtalya Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyesidir.

21 Mart 2015 tarihinde yapılan MHP. 11. Olağan Genel Kurulunda Merkez Yönetim Kurulu üyesi olarak seçildi. Akabinde yapılan Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası Başkanlık Divanı üyeliğine seçilerek Siyasi İşler ve Parlamentodan Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini aldı.

İngilizce ve Fransızca bilen Celal Adan, evlidir ve 2 çocuğu vardır.

7 Haziran 2015 tarihinde yapılan 25. Dönem milletvekili seçimlerinde İstanbul'dan MHP. Milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılacak olan erken seçimde Celal Adan, tekrar MHP İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı olmuştur.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın görev süresinin 22 Kasım 2017 günü sona ermesi nedeniyle, yeni yapılacak Meclis Başkanlığı seçimine Celal Adan aday oldu. Ancak 20 Kasım 2017 tarihinde yapılan seçimde İsmail Kahraman tekrar seçildi.

Binali Yıldırım, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olduğu için 18 Şubat 2019 tarihinde TBMM Başkanlığı görevinden istifa edince, en yaşlı Milletvekili olma sebebiyle yeni başkan seçilinceye kadar TBMM Başkanlığı görevini sürdürecek.

Kaynak:Biyografi.info

Celal Adan hakkında haberler

Tüm Celal Adan haberleri

Celal Adan için yapılan aramalar

Celal Adan, Celal Adan biyografi, Celal Adan hayatı, Celal Adan özgeçmişi, Celal Adan hakkında, Celal Adan doğum yeri, Celal Adan fotoğraf, Celal Adan video, Celal Adan resim, Celal Adan kimdir?, Celal Adan kaç yaşında?, Celal Adan nereli, Celal Adan memleketi