FB TW PIN NWS
BioRank 7917

Carlos Slim Helu

Doğum tarihi : 28.Ocak.1940
Carlos Slim Helu kaç yaşında : 84
Kilo & Boy :
Burcu : Kova
Meslek : İş adamı
Carlos Slim Helu doğum yeri : Mexico City, Meksika

Carlos Slim Helu Biyografisi

Telmex, Telcel ve America Movil şirketlerinin idari yöneticisi (CEO) ve yönetim kurulu başkanı olan Meksika’lı işadamı. Oğulları ile beraber şirketlerini bizzat yönetmekte olan Slim, 60 milyar dolarlık net şahsi mal varlığı ile Nisan 2010 itibariyle dünyanın en zengin insanıdır.
Carlos Slim Helú’nün Roman Katolik Kilisesi mensubu Lübnan’lı babası Julian Slim Haddad Aglamaz (Yusef Salim Haddad Aglamaz) 1902 yılında Osmanlı topraklarından kaçıp Mexico City’ye yerleşti ve 1911’de “Şark Yıldızı” anlamına gelen La Estrella Del Oriente adındaki kuru yiyecek dükkanını açtı. Zamanla şehrin merkezinde mülkler satın aldı. Bir başka Lübnan’lı tüccarın kızıyla evlendi ve sahip oldukları altı çocuğun beşincisi olarak 1940 yılında Carlos, Mexico City’de dünyaya geldi.

Babası 1952’de öldüğünde, geriye ailesine geliştirilmeye elverişli bir servet bıraktı. Carlos Slim Helú, 1961’de UNAM ( National Autonomous Univercity of Mexico)’dan mühendis olarak mezun oldu. Mezun olmadan önce cebir ve linear programlama öğretti, halka karşı ve özel enstitülerde konferanslar verdi. Birleşmiş halk topluluklarında, Latin Amerika ve Karayipler için ekonomi komisyonlarında görev aldı. Akıl hocası olarak babasının izinden giden Helú, parekendecilik ve finans işleri yaptı. Helú’nün savunduğu sözü şudur :

Cesaretin bana öğreti şu ki, krizler her ne kadar kötü olursa olsun, Meksika asla yokolmaz ve eğer ülkeme olan güvenimi korursam her türlü yatırım mutlaka geri dönecektir.”

Meksika Döviz Borsası’nda başkan yardımcılığı ve Meksika Borsa Odalar Birliği’nde başkanlık yaptı. 1996-1998 yılları arasında New York Döviz Borsası Yönetim Konseyi’nde Latin Amerikan Komitesi’nin başkanlığını yürüttü. Yönetim kadrosunda yer aldığı SBC Communications’dan temmuz 2004’de Dünya Eğitim ve Geliştirme Vakfı’na daha çok zaman ayırabilmek için ayrıldı.Nisan 2006’ya kadar Altria Grub (önceden Philip Morris)’un ve Alcatel’in yönetim kadrolarında yeraldı. İş çevrelerinde geçirdiği 28 yıl içinde, önemli finans-endüstri devi Grupo Carso’yu inşa etti. Aynı zamanda Telefonos de Mexico, America Movil ve Grupo Financiero Inbursa’nın yöneticisi.

1990 yılında, Carlos Salinas döneminde, Meksika Devleti’den birçok yatırım grubunu devralmasıyla şimdiki büyüklüğüne ulaşmanın yollarını açtı. Bunlar içinde France Telecom ve Southwestern Bell Company’nin dahil olduğu Telmex de vardı. Yerel ve hareketli pazarlarda tekelcilik ve bunun sonucunda rekabeti ortadan kaldıran politikası nedeniyle eleştiriler aldı. Telefonla iletişim ücretlerinin de hayli artması tekelcilik eleştirilerini destekledi.

Carlos Slim Helú ‘ye Meksikalı İş Adamları tarafından Girişimcilik Onur Madalyası verildi. Altın Tepsi ödülü’nü aldı ve Belçika Hükümeti tarafından Kumandan 2. Leopold Madalyası’na layık görüldü.

Latin Amerika’nın en zengin adamı olan Carlos Slim Helú aynı zamanda 2006 Forbes Dergisi’nin “Milyarderler Listesi”nde 3.sırada yeraldı. 2010 yılında ise 60 milyar dolarlık net serveti ile listenin 1 numarası haline geldi.

Slim, altı çocuk sahibi ve Mexico City’de yaşıyor.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 49.2 milyar dolar şahsi serveti ile 6ncı sırada yer aldı.

Kaynak:Biyografi.info

Carlos Slim Helu hakkında haberler

Tüm Carlos Slim Helu haberleri

Carlos Slim Helu için yapılan aramalar

Carlos Slim Helu, Carlos Slim Helu biyografi, Carlos Slim Helu hayatı, Carlos Slim Helu özgeçmişi, Carlos Slim Helu hakkında, Carlos Slim Helu doğum yeri, Carlos Slim Helu fotoğraf, Carlos Slim Helu video, Carlos Slim Helu resim, Carlos Slim Helu kimdir?, Carlos Slim Helu kaç yaşında?, Carlos Slim Helu nereli, Carlos Slim Helu memleketi