FB TW PIN NWS
BioRank 7655

Burhan Kuzu

Doğum tarihi : 01.Ocak.1955 Ölüm tarihi : 01.Kasım.2020
Burhan Kuzu kaç yaşında öldü : 65
Kilo & Boy :
Burcu : Oğlak
Meslek : Milletvekili
Burhan Kuzu doğum yeri : Develi, Kayseri
Ölüm yeri : İstanbul

Burhan Kuzu Biyografisi

Burhan Kuzu, 1 Ocak 1955 tarihinde Kayseri Develi ilçesine bağlı Şıhlı kasabasında doğmuştur. Babasının adı Ali Rıza, annesinin adı Zahide'dir. İlk öğrenimini Şıhlı kasabasında orta ve lise öğrenimini Develi ilçesinde tamamladı. 1976 İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini birincilikle bitirdi. Yüksek lisans ve doktorasını aynı fakültede tamamladı.
1976 yılında Tekirdağ’da Maiyet Memuru olarak kaymakamlık stajını yaptı. Ardından İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Kürsüsü’ne asistan olarak işe başladı. Bu arada hakimlik ve savcılık sınavlarını da başarılı olarak verdi.

Burhan Kuzu, 1984 yılında doktor, 1987 yılında yardımcı doçent, 1989 yılında doçent, 1998 yılında profesör oldu.

1980-82 yılları arasında Paris Sorbonne Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Avrupa Konseyi bursuyla araştırmalar yaptı. Polis okullarında yaklaşık 15 yıl boyunca Anayasa, İnsan Hakları, Ceza Usül derslerine girdi. Çeşitli sivil toplum örgütlerinde yönetici olarak çalıştı. Hukuk, çevre bilimi ve bilinci hakkında eserleri, yazıları, araştırma ve makaleleri yayınlandı. Ayrıca özel vakıf eğitim kurumları olan Beykent Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde Anayasa, İdare ve Hukuka Giriş dersler; Yüksek lisans ve doktora programında Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Çevre Hukuku derslerine girdi.

Aktif siyasi hayatına başlayana kadar İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. Akparti’nin kuruluşunda katkıda bulundu, kurucu Üyesi oldu. Burhan Kuzu 2002 Genel Seçimlerinde İstanbul’dan AKP milletvekili seçilerek parlementoya girdi. TBMM. Anayasa Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu.

2007 ve 2011 Genel Seçimlerinde tekrar milletvekili seçildi.

Burhan Kuzu, Azime Kuzu evli ve iki çocuğu vardır.

1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AKP İstanbul Milletvekili seçildi. AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliği yapmaktadır.

Yaklaşık iki haftadır İstanbul'da özel bir hastanede koronavirüs tedavisi gören Burhan Kuzu, 1 Kasım 2020 tarihinde 65 yaşında vefat etmiştir.

Kaynak:Biyografi.info

Burhan Kuzu kitapları

Tüm Burhan Kuzu kitapları

Burhan Kuzu için yapılan aramalar

Burhan Kuzu, Burhan Kuzu biyografi, Burhan Kuzu hayatı, Burhan Kuzu özgeçmişi, Burhan Kuzu hakkında, Burhan Kuzu doğum yeri, Burhan Kuzu fotoğraf, Burhan Kuzu video, Burhan Kuzu resim, Burhan Kuzu kimdir?, Burhan Kuzu kaç yaşında?, Burhan Kuzu nereli, Burhan Kuzu memleketi