FB TW PIN NWS
BioRank 1364

Brooke Shields

Doğum tarihi : 31.Mayıs.1965
Brooke Shields kaç yaşında : 59
Kilo & Boy :
Burcu : İkizler
Brooke Shields doğum yeri : New York, Amerika

Brooke Shields Biyografisi

Brooke Christa Camille Shields, 1965 doğumlu Amerikalı oyuncu ve eski model. Shields, kariyerine bebek yaşta bir model olarak başladı, daha sonra dünyanın en ünlü çocuk modellerinden biri oldu. Aynı anda başladığı oyunculuk kariyeriyle birlikte dünyanın en ünlü yüzlerinden biri haline geldi.
Brooke Shields, 31 Mayıs 1965’te New York, Amerika’da, soyu İtalya’ya uzanan ve Amerikan sosyetesinde yer edinmiş Francis Alexander Shields ve Teri Shields’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ve babası, oyuncu henüz küçük bir çocukken boşandı. Daha sonra babası bir evlilik yaptı. Bu evlilikten Marina, Olympia, Diana, Thomas ve Christina isimli 5 üvey kardeşi oldu.

Film kariyeri, 1978 yılında "Pretty Baby" isimli filmle başladı. Filmde oyuncu birçok kez çıplak görünüyordu ve film gösterime girdikten sonra çocuk pornografisi üzerine tartışmalar çıktı. Shileds’ın ikinci filmi, 1979 yapımı "Wanda Nevada" oldu.

Oyuncuya dünya çapında ün kazandıran film, 1980 yapımı "The Blue Lagoon" (Mavi Göl) oldu. 1981’de rol aldığı "Endless Love" adlı yapımın ardından, 4 yıl boyunca arka arkaya halk tarafından en çok sevilen genç oyuncu ödülünü aldı.

Shileds, oyunculuk kariyerine 19831987 yılları arasında eğitimi için ara verdi. 1987’de Princeton Üniversitesi’nden Fransız Edebiyatı dalında diplomasını aldı. 1.83 meterlik boyu yüzünden, kısa aktörler karşısında oynayamayacağı için birçok rol kaçırdığını söylemişti.

Shields, beyaz perdenin yanında birçok televizon yapımında da rol aldı. Bunlardan en başarılı olanı, 19962000 yılları arası başrolünü üstlendiği NBC yapımı "Suddenly Susan" oldu. Bu dizi Shields’a 1997’de "halk tarafından en çok sevilen kadın oyuncu" ödülünü kazandırdı. Tiyatro da da kendini gösteren oyuncu "Grease", "Cabaret", "Wonderful Town" ve "Chicago" gibi Broadway yapımlarında sahneye çıktı.

1980li yıllarda, Shields’ın ilişkileri magazin basınını çok işgal ediyordu. Birlikte olduğu ünlüler arasında Ted McGinley, Dean Cain, John F. Kennedy Jr., Michael Bolton, Monaco prensi 2. Albert ve Michael Jackson bulunuyordu. Oyuncu, 19 Nisan 1997’de tenisçi Andre Agassi ile evlendi ancak bu evlilik 2 yıl sürdü. 4 Nisan 2001’den beri Chris Henchy ile evli. Ikilinin 15 Mayıs 2003 doğumlu Rowan Francis ve 18 Nisan 2006 doğumlu Grier Hammond adlı iki çocuğu var.

2005 yılı bahar ayında, Shields, televizyonlarda ve magazin dergilerine doğum sonrası yaşadığı depresyonla ilgili deneyimlerini anlattı. Çocuğunu dünyaya getirdikten sonra oyuncu, annelik bağlarının yeterince kuvvetli olmamasından dolayı bebeğinin ihtiyaçlarına karşılık veremiyordu, ağır bir depresyon içindeydi hatta intihar etmeyi bile düşünmüştü. Oyuncuyu depresyona iten nedenler arasında travmatik doğum, daha önce yaşadığı düşük, ailenin depresyon geçmişi ve babasının doğumdan 3 hafta önce ölmesi vardı. Shileds bu kötü dönemini, yazdığı "Down Came the Rain" adlı kitabında anlattı.

Bu süreç boyunca Shields’ın antidepresanlar hakkındaki demeçleri, aktör Tom Cruise’un oyuncuya şiddetle karşı çıkmasına ve ikilinin uzun süre tartışmasına yol açtı. Cruise daha sonra oyuncudan özür diledi ve Shileds, Cruise ve Katie Holmes’un evlilik töreninin davetlileri arasındaydı.

Shields, 2007 yılında gösterime girecek "Lipstick Jungle" isimli dizinin pilot bölümünde, "National Lampoon’s Bag Boy" isimli filmde ve 2008 tarihli "The Midnight Meat Train"de karşımıza çıkacak. Oyuncunun dedesi Frank Shields ünlü bir tenis oyuncusuydu. Blondie grubunun 1978 tarihli albümü "Parallel Lines"da yer alan şarkı Pretty Baby, Brook Shields için yazılmış. 1980 ve 1985 yılları arasında tüm dünyada 300den fazla magazin dergisinin kapağındaydı. Şu anda New York’ta yaşıyor.

Kaynak:Biyografi.info

Brooke Shields kitapları

Tüm Brooke Shields kitapları

Brooke Shields için yapılan aramalar

Brooke Shields, Brooke Shields biyografi, Brooke Shields hayatı, Brooke Shields özgeçmişi, Brooke Shields hakkında, Brooke Shields doğum yeri, Brooke Shields fotoğraf, Brooke Shields video, Brooke Shields resim, Brooke Shields kimdir?, Brooke Shields kaç yaşında?, Brooke Shields nereli, Brooke Shields memleketi