FB TW PIN NWS
BioRank 8789

Brian Molko

Doğum tarihi : 10.Aralık.1972
Brian Molko kaç yaşında : 52
Kilo & Boy :
Burcu : Yay
Meslek : Müzisyen
Brian Molko doğum yeri : Brüksel, Belçika

Brian Molko Biyografisi

Brian Molko, 1972 Belçika doğumlu, indie/rock grubu Placebo’nun solist ve gitaristi. Molko'nun biseksüel, Olsdal'ın homoseksüel ve Hewitt'in heteroseksüel oluşu, özellikle grubun ilk çıktığı yıllarda cinsel kimliklerinin sıklıkla konuşulmasına yol açmıştır.
Brian Molko, 10 Aralık 1972 tarihinde Belçika'nın Brüksel kentinde, uluslararası bankacı olan Amerikalı bir baba ile oldukça dindar bir Hıristiyan olan İskoç ve İngiliz asıllı bir annenin ikinci oğulları olarak dünyaya geldi. Molko’nun kendisinden on yaş büyük ağabeyi ise evi terk etti.

Molko babasının kariyeri yüzünden Lübnan, Lüksemburg, Liberya ve Belçika gibi birçok farklı yer dolaştı. Babası Brian'ın kendisi gibi bankacı olmasını isterken annesi onun bir rahip olmasından yanaydı.

Brian Molko Lüksemburg'daki bir Amerikan okulunda, bas gitarist Stefan Olsdal ile birlikte eğitim aldı ancak ikili Londra'da rasgele karşılaştıkları güne kadar hiç konuşmamışlardı. Brian ailesinin eğitimsel, ruhsal ve dinsel baskısına maruz kaldı ve bu yüzden henüz 13 yaşında sigara içmeye başladı, tırnaklarını boyadı, makyaj yaptı ve bir dönem uyuşturucu kullandı; içine kapanık ve yalnız bir çocukluk yaşadı ve ergenliğinin son yıllarında cinsel kimliğini biseksüel olarak değiştirdi.

Ekim 1990'da, 17 yaşındayken Londra'ya yerleşen ve Goldsmiths College’da oyunculuk eğitimi almaya başlayan Brian Molko'nun Olsdal'la karşılaşmaları ve aynı gece müzik yapmaya karar vermeleri ile Placebo'nun temelleri atılmış oldu. Astray Heart adlı bir grup kuran ikili davulcu olarak ilk önce Robert Schultzberg'i aldılar. Kısa bir süre sonra Schultzberg’in yerine Steve Hewitt'in geçmesiyle Placebo bugünkü kadrosuna kavuştu.

1996 yılında Caroline Records'la ilk albüm için anlaşma yapan grup, Placebo adını taşıyan bu ilk albümdeki Nancy Boy ve Bruise Pristine ile listelerde başarılı bir seyir izledi ve bu sayede U2, Weezer ve Sex Pistols gibi gruplarla turnelere çıktı. Kırılgan ve depresif şarkılar içeren albümleri "Without You I’m Nothing" ile hayran kitlelerini genişleterek listelerde ilk sıralara yükselen Placebo, Cruel Intentions filminde de kullanılan şarkıları "Every You Every Me" ile oldukça popüler hale geldi. Ayrıca Todd Hayes'ın glam rock temalı filmi Velvet Goldmine'da Flaming Creatures adlı bir grubu canlandırarak ilk sinema deneyimlerini yaşadılar.

Üçüncü stüdyo albümleri 2000 tarihli Black Market Music ile ilk defa politik şarkı sözleri yazan Placebo'nun diğer albümleri ise: Sleeping with Ghost(2003), toplama bir albüm olan Once More With Feeling: Singles 1996-2004, ve Meds(2006).

Ayrıca Brian Molko başka gruplarla da çalışarak: Alpinestars albümü White Noise'da Carbon Kid, Trash Palace albümü Poisitions da Metric System ve Je t'aime, Moi Non Plus, Jane Birkin albümü Rendez-Vous da Smile parçalarında ve son olarak Timo Maas'ın Pictures albümünde 3 parçaya vokal yaptı.

Sarı renkten nefret eden, uçma korkusu olan, Simpsons, South Park ve Star Trek'i izlemeyi seven, kızdıklarına Fransızca küfreden, Bloody Mary içmeyi ve Hint yemeklerini tercih eden, saçlarının asıl rengi açık kahverengi olan, Brian Molko'nun Bitch, Tattoo, Goddess ve Louise adını verdiği 4 gitarı var. Gitar dışında çalabildiği diğer enstrümanlar ise piyano, saksafon, bateri ve bas gitar.

Brian Molko 2005 yılının sonunda iki farklı duyguyu birden ilk kez yaşadı. Bunlardan ilki monogami ikincisi ise babalıktı. Fotoğrafçı sevgilisi Helena Berg ile olan uzun beraberliği ve çiftin Cody ismindeki bebeklerinin dünyaya gelişi Brian’a bu iki deneyimi birden yaşattı.

Kaynak:Biyografi.info

Brian Molko hakkında haberler

Tüm Brian Molko haberleri

Brian Molko için yapılan aramalar

Brian Molko, Brian Molko biyografi, Brian Molko hayatı, Brian Molko özgeçmişi, Brian Molko hakkında, Brian Molko doğum yeri, Brian Molko fotoğraf, Brian Molko video, Brian Molko resim, Brian Molko kimdir?, Brian Molko kaç yaşında?, Brian Molko nereli, Brian Molko memleketi